Jakie płyny pije twój samochód?

5 lutego 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
mJ
Warto pamiętać, że płyny eksploatacyjne to nie tylko olej silnikowy czy płyn chłodniczy. Więcej zdjęć (2)

Warto pamiętać, że płyny eksploatacyjne to nie tylko olej silnikowy czy płyn chłodniczy.

fot. photoiron/fotolia.com

Warto pamiętać, że płyny eksploatacyjne to nie tylko olej silnikowy czy płyn chłodniczy.

fot. photoiron/fotolia.com

Wielu z nas, kierowców, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla samochodu są płyny eksploatacyjne. To przecież dzięki nim auto jeździ, hamuje i chłodzi silnik. Żeby żyło się lepiej, pamiętajmy o kontrolowaniu i okresowej wymianie wszystkich płynów. Podpowiadamy o czym powinniście pamiętać.Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych to tak naprawdę obowiązkowa pozycja użytkowania samochodu. Zlekceważenie tych - z pozoru niezbyt skomplikowanych - czynności może doprowadzić do poważnych i kosztownych napraw, ale również bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz płyn hamulcowy - to trzy kluczowe płyny eksploatacyjne, które "pije" każdy pojazd. Pamiętajmy jednak żeby nie skupiać się wyłącznie na wymianie trzech wspomnianych cieczy. W samochodowych układach krążą jeszcze inne, bardzo ważne płyny.

- Płyny eksploatacyjne odgrywają bardzo istotną rolę w każdym pojeździe. Nie ma znaczenia czy jest to samochód starszy czy młodszy, osobowy czy też dostawczy. Każde auto, w którym regularnie wymieniane są płyny eksploatacyjne, z całą pewnością odwdzięczy się bezawaryjnością i zbędnymi komplikacjami - tłumaczy Tomasz Kamiński z serwisu Auto-Alp.
Olej silnikowy

Głównym zadaniem oleju silnikowego jest zapewnienie sercu auta odpowiednich warunków do pracy. Co to oznacza? Przede wszystkim smarowanie, oczyszczanie, ale również ochronę przed przegrzaniem. Pamiętajmy, aby olej wymieniać na taki, który zaleca producent. Nie zapomnijmy również o wymianie filtra oleju.

W większości nowych aut stosuje się oleje syntetyczne. Nowoczesne silniki nierzadko przystosowane są do przyjmowania olejów typu "long life", które wydłużają jazdę bez konieczności wymiany oleju (do 30 tys. km lub raz na dwa lata).

Sprawdź gdzie w Trójmieście naprawisz swój pojazd

Warto jednak pamiętać, że z biegiem kolejnych kilometrów - olej silnikowy traci swoje właściwości.

Bierzmy również drobną poprawkę na książkowe zalecenia producentów. Silnik może "pić" więcej, a my będziemy zmuszeni do małej dolewki oleju. Sprawdzajmy regularnie jego poziom i w razie potrzeby, uzupełnijmy braki. Pomiaru dokonujmy bagnetem na wyłączonym, ale rozgrzanym silniku.

- Olej silnikowy pracuje w bardzo ciężkich warunkach. Jego zadaniem jest niwelowanie tarcia między metalowymi elementami w układzie korbowo-tłokowym. Wyróżniamy kilka rodzajów olejów. Przykładowo, olej syntetyczny powinniśmy wymieniać co 15-20 tys. przejechanych kilometrów. Producenci samochodów zalecają takową wymianę co 30 tys. km, co moim zdaniem jest mocno przesadzone. Po takim przebiegu olej traci swoją lepkość i nie spełnia swojej funkcji, a przez to prowadzi do wyraźnego zużycia elementów silnika. Oleje półsyntetyczne powinniśmy wymieniać co 12 tys. km, a mineralne co około 10 tys. km - wyjaśnia Radosław Banaszewski z warsztatu Spec Serwis.
W przypadku aut z instalacją LPG zaleca się skrócić okres między wymianą oleju o mniej więcej 25 proc.

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawa użytkowania auta. Więcej zdjęć (2)

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawa użytkowania auta.

fot. Avantgarde/fotolia.com

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawa użytkowania auta.

fot. Avantgarde/fotolia.com

Płyn chłodniczy

Opinie na temat okresu wymiany płynu chłodniczego są mocno podzielone. Niektórzy producenci zalecają wykonywać tę czynność co dwa lata, kolejni co pięć, a jeszcze inni eksperci mówią nawet o 10 latach. Zazwyczaj robi się to w momencie, w którym temperatura krzepnięcia jest zbyt wysoka.

Kontrolujmy stan płynu chłodniczego w zbiorniczku. Róbmy to wyłącznie przy zimnym silniku (wysoka temperatura zwiększa objętość płynu). Ponadto, rozgrzana ciecz, w momencie odkręcania korka wlewu, mogłaby nas poparzyć. Poziom płynu powinien utrzymywać się między granicą minimalną a maksymalną.

Czytaj także: Jak dbać o silnik diesla?

- Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać co 10 lat albo co 150 tys. przejechanych km. Przy wymianie należy pamiętać o zastosowaniu płynu chłodniczego zalecanego przez producenta. Nie powinniśmy mieszać płynów chłodniczych z wodą lub innymi płynami, które nie łączą się ze sobą chemicznie. Dolewanie wody do płynów chłodniczych skutkuje korodowaniem kanałów w układzie chłodzenia na elementach metalowych. Przed każdą zimą zaleca się skontrolować zamarzalność płynu chłodniczego. Tę czynność wykonuje się areometrem - podpowiada Kamiński.
Warto dodać, że płyn chłodniczy posiada nie tylko - jak sama nazwa wskazuje - właściwości chłodzące silnik. Jego funkcją jest również smarowanie elementów układu chłodniczego, czyli przede wszystkim pompy wody.

Płyn Hamulcowy

To jeden z ważniejszych płynów krążących w układach samochodu, który bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo. Płynowi hamulcowemu zawdzięczamy skuteczne hamowanie.

- Płyn hamulcowy powinniśmy zmieniać co dwa lata. Powód jest prosty, płyn wchłania wilgoć z powietrza, a przy zawartości kilku procent wody potrafi się zagotować w zaciskach. Co w efekcie wyraźnie obniża skuteczność hamowania - dodaje Banaszewski.
W przypadku zaniedbania regularnej wymiany płynu hamulcowego można doprowadzić również do rdzewienia elementów układu hamulcowego (tarcz, przewodów).

Inne płyny

- W samochodzie rozróżniamy jeszcze parę płynów eksploatacyjnych, o których musimy pamiętać. Mowa o płynie układu wspomagania, oleju w skrzyni biegów, ale również - w przypadku niektórych diesli - płynie do filtrów DPF (mokrych). Ostatni z nich wymieniamy po wyświetleniu komunikatu na desce rozdzielczej. Olej w skrzyni biegów i płyn do wspomagania układu kierowniczego wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta. Regularnie kontrolujmy poziomy tychże płynów. Moim zdaniem najważniejszą cieczą wlewaną do naszego auta jest... paliwo, a w zasadzie jego jakość, która znacząco wpływa na żywotność pojazdu. Szerokim łukiem omijajmy stacje paliw wzbudzające podejrzenia. Tankujemy jedynie na renomowanych stacjach - zakończył Kamiński.
Nie zapominajmy również o regularnym uzupełnianiu płynu poprawiającą naszą widoczność za kierownicą, czyli płynu do spryskiwaczy.
Czy regularnie wymieniasz płyny eksploatacyjnego swojego auta?
50%

tak, staram się robić to zgodnie z zaleceniami producenta

30%

raczej tak, ale skupiam się na najważniejszych płynach

12%

raczej nie, kiedy widzę braki - dolewam odpowiednią ilość

8%

nie, zawsze o tym zapominam

zakończona

łącznie głosów: 184

mJ