stat

Kiedy możemy używać świateł do jazdy dziennej?

1 lutego 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Jelionek

Wielu trójmiejskich kierowców nie do końca wie, kiedy można korzystać ze świateł do jazdy dziennej. Nazwa nieszczęsnych świateł może wprowadzać w błąd, bo w teorii dopuszcza się korzystanie z takiego oświetlenia przez cały dzień, ale jedynie w dobrych warunkach atmosferycznych. Czyli jakich?W świetle polskiego prawa kierowca od świtu do zmierzchu - zamiast świateł mijania - może alternatywnie używać świateł do jazdy dziennej, ale wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

I rzeczywiście, wielu kierowców zamiennie korzysta ze świateł do jazdy dziennej. Problem w tym, że zapominają o włączeniu świateł mijania, kiedy pogoda się pogarsza, zaczyna padać deszcz, grad, śnieg, pojawia się mgła, robi się ciemno czy w momencie wjeżdżania do tunelu. A to już duży błąd i niestety codzienność na trójmiejskich drogach.

- To błąd, ale również wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 200 zł i 2 punktów karnych. Art. 30 kodeksu drogowego wskazuje, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. W czasie jazdy przy ograniczonej widoczności, kierowca ma obowiązek włączyć zamiast lub obok świateł mijania, światła przeciwmgielne. Ważne zastrzeżenie: tylne światła przeciwmgielne można włączyć tylko w sytuacji, gdy widoczność spada poniżej 50 m. Zawsze, gdy widoczność się poprawia, tylne światła przeciwmgielne powinno się wyłączyć - tłumaczy kom. Magdalena Michalewska z KMP w Gdańsku.
Po co w takim razie w ogóle korzystać ze świateł do jazdy dziennej? Odpowiedź jest oczywista. Światła do jazdy dziennej to oszczędność. Zamiast około 120 watów, które pobierają dwie żarówki halogenowe, światła do jazdy dziennej zużywają zaledwie 30-40 watów (LED-owe jedynie 10 W). To również przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Nie zapominajmy, że częste używanie świateł do jazdy dziennej wydłuża żywotność żarówek światła mijania, z których korzystamy zdecydowanie rzadziej.

W dzisiejszych czasach w zasadzie wszystkie nowe samochody są wyposażane w światła do jazdy dziennej (nowe modele, które uzyskały homologację po 1 stycznia 2011 roku). Starsze auta takiego oświetlenia nie posiadają. Nie stanowi to jednak problemu, bo takie światła za niewielkie pieniądze można nabyć i samodzielnie zamontować.

Pamiętajmy jednak, że tanie, niskiej jakości światła do jazdy dziennej są tak naprawdę do niczego i narażają kierowcę na utratę dowodu rejestracyjnego. Poza tym, takie oświetlenie nawet przy dobrych warunkach jest bardzo słabo widoczne. W internecie roi się od chińskich podróbek, które można nabyć już za kilkanaście złotych. Jeśli jednak decydujemy się na zakup świateł do jazdy dziennej, zainwestujmy kilkaset złotych w porządne oświetlenie renomowanych producentów. Istotne, aby wybrany przez nas zestaw posiadał na obudowie lub szkle symbol homologacji "E" oraz oznaczenie "RL" lub "DRL".

- Za poruszanie się samochodem doposażonym w światła do jazdy dziennej bez odpowiedniej homologacji grozi zatrzymanie przez funkcjonariuszy policji dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł - dodaje.
Światła do jazdy dziennej muszą posiadać moduł automatycznego włączania i wyłączania. Dzięki takiemu systemowi światła automatycznie zapalą się po uruchomieniu silnika i zgasną po włączeniu świateł mijania, drogowych lub przeciwmgielnych.

Po naszych drogach jeździ sporo aut, które mają włączone zarówno światła mijania, jak i światła do jazdy dziennej. To kolejny błąd.

- Jazda na włączonych światłach mijania i dziennych równocześnie jest niezgodna z przepisami. Za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 200 zł i 3 punkty karne. Może się zdarzyć również tak, że światła do jazdy dziennej włączają się razem ze światłami mijania - taki samochód nie spełnia wymogów technicznych w zakresie bezpiecznego oświetlenia. W takiej sytuacji policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu może nałożyć mandat od 20 do 500 zł - zakończyła kom. Michalewska.
Czy korzystasz ze świateł do jazdy dziennej?
11%

tak, codziennie, niezależnie od warunków

34%

tak, ale wyłącznie przy dobrej pogodzie

12%

nie, mam w aucie takie światła, ale nie korzystam

43%

nie, moje auto nie zostało wyposażone w takie światła

zakończona

łącznie głosów: 907