Wybieramy pierwszy fotelik samochodowy dla niemowlaka

20 czerwca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Jelionek
Pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy 0-13 kg. Więcej zdjęć (2)

Pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy 0-13 kg.

fot. Mark Bowden / 123rf.com

Pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy 0-13 kg.

fot. Mark Bowden / 123rf.com

Fotelik samochodowy to jedna z tych rzeczy, na których nie powinno się oszczędzać. Warto rzetelnie podejść do tematu jego zakupu, w końcu chodzi tu o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Wielu świeżo upieczonych rodziców nie wie, czym kierować się przy wyborze pierwszego fotelika dla swojego malucha. Eksperci z trójmiejskich sklepów podpowiadają, jak kupić właściwy fotelik dla niemowlaka.Poszukiwania pierwszego fotelika samochodowego dla naszego dziecka powinniśmy rozpocząć od sprecyzowania własnych potrzeb i odpowiedzeniu na kilka istotnych pytań. Po odwiedzeniu markowego sklepu i szczegółowym wywiadzie sprzedawcy - zdecydowanie łatwiej będzie dobrać stosowny fotelik.

- Przed wyborem należy zastanowić się, jak fotelik będzie użytkowany. Czy będziemy go często dźwigać i wnosić na np. czwarte piętro? Wówczas kluczowa może okazać się jego waga. Czy fotelik będzie przepinany z samochodu do samochodu? Tutaj z kolei liczy się łatwość jego obsługi, a z pomocą przyjdzie baza fotelika. Czy w końcu fotelik powinien dać się zapiąć do wózka? Pamiętajmy również, że jeżeli jesteśmy w trakcie zmiany auta, to w pierwszej kolejności kupmy nowy samochód i dopiero wówczas dobierajmy do niego fotelik - wyjaśnia Krzysztof Harlak ze sklepu MK&KIDS.
Na rynku roi się od wynalazków i tandetnych produktów. Nie dajcie zwieść się atrakcyjną ceną czy oszczędnością w postaci uniwersalnego fotelika z grupy wagowej 0-36 kg. Trudno w takim foteliku o bezpieczną, wygodną i zdrową pozycję niemowlaka. Nasi eksperci są zgodni: pierwszy zakupiony dla niemowlaka fotelik powinien być z grupy wagowej 0-13 kg.

- Przyczyna jest prosta, modele z tej grupy są najlepiej dopasowane do budowy ciała noworodka. W tych fotelikach możemy odebrać dziecko z oddziału położniczego oraz przewieźć je po raz pierwszy do domu. Owszem, są pojedyncze modele z grup 0-18 kg czy 0-23 kg, które są dostosowane dla dzieci od pierwszych dni życia, ale zawsze fotelik 0-13 kg będzie lepszym rozwiązaniem. Również z tego względu, że możemy go wpiąć na stelaż wózka dziecięcego lub traktować jako nosidełko - mówi Tobiasz Pinczewski ze sklepu BoboWózki.

Sklepy z artykułami dziecięcymi w Trójmieście


Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do kategorii 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy. Dobrze dopasowany fotelik to przede wszystkim bezpieczeństwo niemowlaka, ale również komfort podróżowania. Pozycja fotelika w samochodzie, ale i samego dziecka to jedne z najważniejszych kryteriów doboru fotelika samochodowego. Bardzo istotny jest kąt jego montażu w aucie.

- Kąt powinien zawierać się między 30 a 45 stopni, mierzony od pionu. Przy małych dzieciach zaleca się by był bliższy 45 stopni, natomiast przy starszych może oscylować bliżej 30 stopni. Dlaczego tak? Małe dzieci mają nieproporcjonalnie dużą głowę w porównaniu z resztą ciała, nie potrafią jej jeszcze sztywno trzymać, więc kąt bliższy 45 stopni pozwoli zminimalizować ryzyko opadającej głowy. Pamiętajmy jednak, aby kąt nie był większy, bo wówczas dziecko zamiast wciskać się w skorupę fotelika - będzie się przesuwać. To niebezpieczne, bo w takiej sytuacji ciało dziecka jest dopięte do fotelika, a głowa już nie. Powoduje to rozciągnięcie się odcinka szyjnego kręgosłupa. Niestety, przewożenie w ten sposób dziecka może okazać się tragiczne w skutkach. Z kolei kąt bliższy 30 stopni u małych dzieci sprawia, że główka opada do przodu. To skutkuje zaburzeniami oddychania, które mogą doprowadzić nawet do "śmierci fotelikowej" - tłumaczy Harlak.

Co zrobić z fotelikiem samochodowym po wypadku?


Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do grupy fotelików 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy. Więcej zdjęć (2)

Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do grupy fotelików 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy.

fot. Trendsetter Images / 123rf.com

Foteliki samochodowe dla niemowląt zaliczane są do grupy fotelików 0 i 0+, montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy.

fot. Trendsetter Images / 123rf.com

Wielu świeżo upieczonych rodziców popełnia sporo błędów przy wyborze pierwszego fotelika dla niemowlaka.

- Niestety, rodzice często bagatelizują rolę fotelika samochodowego. Traktują go jako jedną z części zestawu kupowanego z wózkiem. Nawet nazywają ten element "nosidełkiem". Oczywiście, jest to jedna z jego funkcji, ale nie najważniejsza. Fotelik analizujemy pod kątem oferowanego poziomu bezpieczeństwa w razie wypadku. Dlatego czasami nie warto oszczędzać na foteliku. Drugim błędem jest kupowanie fotelika bez przymiarek do samochodu. Nawet najdroższy fotelik, który nie pasuje do auta, nie będzie spełniał swojej funkcji - dodaje Pinczewski.
Kupujesz fotelik dla niemowlaka? Wybieraj tylko spośród "bezpiecznych fotelików".

- Bezpieczny fotelik to taki, który został sprawdzony przez renomowane instytuty lub placówki badawcze w dynamicznych testach zderzeniowych oraz dostał w nich wysoką ocenę. Mówi się, że ocena 3 w testach ADAC, to ocena przyzwoita. Jeżeli szukamy naprawdę bezpiecznego fotelika, warto szukać modeli posiadających ocenę 4 lub więcej. W tej chwili z łatwością można znaleźć w internecie wyniki takich testów, a nawet filmy nagrane w trakcie testów zderzeniowych. Oczywiście gwarantem bezpieczeństwa jest odpowiednie dopasowanie do samochodu - dodaje.
Foteliki samochodowe montuje się na dwa sposoby: za pomocą pasów bezpieczeństwa albo bazy ISOFIX. Częstym pytaniem przy wyborze fotelika jest rodzaj uprzęży. Rodzice zastanawiają się, które zapięcie pasów bezpieczeństwa wybrać: 3- czy 5-punktowe. Testy pokazują, że w fotelikach 0-13 kg pasy 3-punktowe są tak samo bezpieczne, jak 5-punktowe.

Fotelik dla dziecka w taksówce? Ze świecą szukać


Z jakim kosztem powinniśmy się liczyć, przy zakupie pierwszego fotelika?

- Ceny dobrych fotelików dla niemowlaków zaczynają się już od kwoty 439 zł. Górna granica przekracza 2 tys. zł - zdradza Harlak.
Na pewno zastanawiacie się, kiedy zdecydować się na pierwszą, dłuższą podróż autem z niemowlakiem na pokładzie?

- Pierwsza podróż ma miejsce już kilka dni po porodzie, kiedy odbieramy maluszka ze szpitala. A jeżeli chodzi o pierwszą, dłuższą podróż - to nie ma wyznaczników. Znam wiele opinii rodziców na ten temat i nie ma sztywnych wytycznych. Najczęściej powtarza się jednak zalecenie, by z naprawdę długimi wypadami poczekać do trzeciego miesiąca, kiedy stabilizują się kręgi szyjne dziecka - tłumaczy Pinczewski.
Foteliki z grupy wagowej 0-13 kg to najlepszy wybór dla niemowlaków. Kiedy warto pomyśleć o wymianie fotelika na większy?

- Tak naprawdę jak najpóźniej. Jeżeli chodzi o pierwszy fotelik, to dopiero wtedy, kiedy górna krawędź główki wystaje poza zagłówek fotelika. Wystające nóżki albo mała przestrzeń dookoła ramion nie są wyznacznikami wyrastania. Górna granica wagi to dopiero 13 kg, biorąc to pod uwagę w połączeniu ze wzrostem dziecka, fotelik powinien spokojnie wystarczyć do 12-15 miesięcy - zakończył.
Według ciebie, który czynnik jest najważniejszy przy wyborze fotelika dla własnego dziecka?
5%

marka producenta

6%

cena fotelika

78%

liczba gwiazdek w testach bezpieczeństwa

7%

opinie innych rodziców

1%

wygląd fotelika

3%

nie wiem, jeszcze o tym nie myślałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 384

Opinie (55) 4 zablokowane

 • (1)

  Niemowlę (okres niemowlęcy) dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia. Wyodrębnienie to w psychologii rozwojowej dokonywane ze względu na szczególną wagę rozwoju małego dziecka w tym okresie.

  o jakim foteliku wiec mowa? a i zdjęcie nie pasuje

  • 7 7

  • Popieram w 100 proc.

   Dobry fotelik to ten który będzie jak najżadziej używany.

   • 1 0

 • Jeśli fotelik ma być nosidełkiem wpinanym w wózek na szybkie zakupy to tylko z funkcja rozkładania na płasko.

  • 8 5

 • polecam sklep mama i ja (8)

  Polecam kupni fotelika w sklepie Mama i ja. Duzy wybor, swietna i profesjonalna obsluga. Specjalisci dobrze doradza co wybrac i przede wszystkim pokazuja jak montowac baze do fotelika.

  • 13 12

  • nie w gdańsku (7)

   Mama i ja jok, ale tylko ten w gdyni, niestety osoby w gdańsku pomogą w kupnie wózka itp, ale niestety w doborze fotelików są daleko w tyle

   • 5 5

   • również polecam mama i ja w Gdańsku (6)

    Nie zgodzę się z tą opinią. W Mama i Ja w Gdańsku ekipa jest świetnie przeszkolona w doborze fotelików samochodowych. Doskonale doradzą według potrzeb, przymierzą do auta, a dla starszych dzieci również co nich. W doborze wózka też, jest u nich największy wybór. Najlepsi fachowcy. Ja i moja rodzina, nasi znajomi, jesteśmy stałymi klientami

    • 7 6

    • W mama i ja w gdansku (5)

     Rok temu potraktowano nas lekko mówiąc olewajaco, Panu nie chciało się zamontować na próbę fotelika w samochodzie, postawił tylko na kanapie samochodu z tyłu i stwierdził że ok, nie będzie montowac bo zaraz będzie

     Rok temu potraktowano nas lekko mówiąc olewajaco, Panu nie chciało się zamontować na próbę fotelika w samochodzie, postawił tylko na kanapie samochodu z tyłu i stwierdził że ok, nie będzie montowac bo zaraz będzie deszcz. Na pytanie czy możemy jeszcze raz przyjechać z dzieckiem i czy zamontuje na próbę wybrane dwa modele odpowiedział że nie ma potrzeby, przecież dziecko może przymierzyć fotel w sklepie. No rzeczywiście super podejście do klienta. Kupiliśmy w Bobo wózki, tam mam przymierzyli dwa bez problemu. Jeden kupiliśmy.

     • 4 2

     • (1)

      To chyba zależy na kogo się trafi, bo nam Pan z bobo wózków w Gdańsku nie zrobił przymiarki.

      • 5 1

      • Tak bywa

       Pewnie tak, nam zrobili, dwa zmontowali, wymontowali i po zakupie jeszcze raz jeden model zmontowali nowy fabrycznie zapakowany był. Mamy także obiecane że możemy w każdej chwili podjechać i pomogą nam zamontowac fotel i

       Pewnie tak, nam zrobili, dwa zmontowali, wymontowali i po zakupie jeszcze raz jeden model zmontowali nowy fabrycznie zapakowany był. Mamy także obiecane że możemy w każdej chwili podjechać i pomogą nam zamontowac fotel i sprawdzić czy wszystko jest ok. Nas obsługiwało w sumie dwoje sprzedawców, Pan i Pani ale to było rok temu. Oboje bardzo mili i profesjonalni. Wogole sami proponowali że mogą coś jeszcze zamontować jeśli jest potrzeba.

       • 3 2

     • (2)

      a sami nie macie rąk? Ciężko samemu przymierzyć te foteliki? Ja nie miałem z tym nigdy problemu i przy okazji widać było, czy fotelik naprawdę będzie pasował

      • 3 2

      • Dla mnie ciezko (1)

       Nie znam się i wolę nie ryzykować, a poza tym gdzie znajdziesz sklep w którym sprzedawca da Ci foteliki i powie Idź sobie sam Pan zamontuj i sobie coś wybierz. Chyba to nierealne, jeśli już pozwoli Ci zamontowac i

       Nie znam się i wolę nie ryzykować, a poza tym gdzie znajdziesz sklep w którym sprzedawca da Ci foteliki i powie Idź sobie sam Pan zamontuj i sobie coś wybierz. Chyba to nierealne, jeśli już pozwoli Ci zamontowac i łaskawie poczeka aż zapoznasz się z zasadami montażu, jednego i drugiego fotela(oba na pasy) to i tak będzie musiał stać obok i tych foteli pilnować. Na etapie zakupu chyba sprawdza się czy fotel pasuje do samochodu i dziecka a nie uczy montażu. Tak generalnie mogłabym to zrobić sama ale jadąc w daleka podróż jakoś spokojniej będę się czuła jeśli zrobi to ktoś wykwalifikowany.

       • 4 0

       • A masz gwarancję że koleś ze sklepu zrobi to prawidłowo? Ja zawsze wolę sprawdzić samemu, bo różnie jest z ,, kwalifikacjami" personelu

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.