Ładowarka dla elektrycznych pojazdów przy gdyńskim dworcu

17 czerwca 2020, 7:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Cooper SE Electric - pierwsze Mini na prąd

Ładowarka dla elektrycznych pojazdów pojawiła się przy dworcu w Gdyni. W założeniu ma zachęcać do łączenia transportu kolejowego z zeroemisyjnymi samochodami. Są tam też dwa miejsca parkingowe dla posiadaczy takich aut.Urządzenie pojawiło się przy budynku dworca, równocześnie z wyznaczonymi charakterystycznym zielonym kolorem specjalnymi miejscami postojowymi dla "elektryków".

Czytaj też: Gdzie zbudować stacje do ładowania aut elektrycznych?

Początek bezpłatny, później zniżki dla pasażerów PKPPosiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW i system zabezpieczeń.

Do jej uruchomienia nie trzeba rejestrować się w żadnym systemie ani posiadać specjalnej karty. Usługa ładowania jest udostępniana bezpłatnie. W momencie jej uruchomienia na zasadach komercyjnych będzie można wygodnie zapłacić kartą płatniczą. Podróżnym, korzystającym z usług kolei, dedykowana będzie zniżka na ładowanie auta.

Ładowanie samochodów elektrycznych w Trójmieście- Cieszę się, że kolejna stacja ładowania aut elektrycznych powstała właśnie w Gdyni, mieście, które mocno inwestuje w rozwój projektów promujących ochronę środowiska naturalnego, w tym elektromobilności - mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.
Stacje o nazwie ecoMOTO to autorski projekt spółek Grupy PKP. Zakłada udostępnianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy wybranych dworcach kolejowych w całej Polsce. Dworzec w Gdyni Głównej to dziewiąta stacja uruchomiona przez kolejowe spółki.

Miejsca parkingowe i ładowanie w latarniachPrzypomnijmy, że w listopadzie na chodniku w pobliżu dworca PKP w Gdyni powstało pięć miejsc parkingowych zarezerwowanych dla samochodów elektrycznych. By je wyróżnić, zastosowano zielone oznakowanie. Niebawem będzie można kupić bilet kolejowy i jednocześnie zarezerwować taki samochód w ramach carsharingu.

Z kolei w kwietniu informowaliśmy, że Energa zaczyna w Gdyni pilotaż programu, w ramach którego powstaną stacje do ładowania samochodów elektrycznych, rowerów czy hulajnóg. Nowością jest możliwość podłączenia pojazdu bezpośrednio do... lampy elektrycznej, gdzie będzie znajdowało się gniazdko.

W mieście staną dwie takie latarnie.
Czy ładowarka pod dworcem będzie cieszyła się popularnością?
58%

tak

42%

nie

zakończona

łącznie głosów: 196

rb