stat

Litr benzyny w cenie 3,57 zł. To dobry czas dla tankujących

28 marca 2020, 7:00
mJ
Najnowszy artukuł na ten temat

Sonda: co nas denerwuje w czasie izolacji?

Rozprzestrzeniająca się na całym świecie pandemia koronawirusa Covid-19 to jeden z czynników, który ma wpływ na spory spadek cen ropy naftowej i benzyny. Tak niskich cen paliwa nie było w Polsce od dawna. Według naszych ustaleń najniższa cena za litr PB 95 w Trójmieście wynosi 3,57 zł.
Już dawno nie widzieliśmy na pylonach z cennikami paliw tak promocyjnych cen. Czynników wpływających na obecną sytuację jest sporo. Obniżkę wywołała pandemia koronawirusa, a także wojna naftowa między Rosją i Arabią Saudyjską. Popyt spadł o prawie połowę. Jak podają analitycy BM Reflex - tak dużych obniżek w krótkim czasie nie notowaliśmy praktycznie nigdy. Dotyczy to zarówno rynku hurtowego, jak i detalicznego.

Najniższą cenę benzyny zaobserwowaliśmy na stacji Auchan w Rumi. Litr PB 95 kosztuje 3,57 zł. Ta sama stacja oferuje także najtańszy olej napędowy. Litr ON został wyceniony na 3,81 zł.

- Od kilku tygodni obserwujemy wyraźny trend malejących cen paliw na stacjach. Dynamika spadku jest bardzo duża i osiągnęła już ponad 1 zł/litr względem cen z początku 2020 roku. Spadek cen na przełomie trzech miesięcy to poziom 20 proc. Tylko w ostatnich trzech dniach w sieci stacji Lotos ceny paliw spadły średnio o ok. 15 gr/litr - tłumaczy Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Lotos.
Kilka dni temu baryłka ropy naftowej została wyceniona rekordowo nisko. Najniżej od blisko 18 lat.

- Ceny paliw w Polsce są pochodną notowań giełdowych produktów naftowych na rynku europejskim oraz kursów walutowych, w szczególności kursu USD/PLN. Dziś te parametry są na poziomie sprzyjającym niskim poziomom cen paliw na stacjach - dodaje.
Czy zatem możemy spodziewać się jeszcze niższych cen na trójmiejskich stacjach paliw?

- Obecnie trudna sytuacja na świecie w związku z pandemią koronawirusa nie jest do końca przewidywalna, a okres spadku konsumpcji paliwa trudny do określenia. Rynek jest bardzo dynamiczny. Trudno spekulować, jak sytuacja będzie wyglądać w najbliższym czasie. W dłuższej perspektywie z pewnością pandemia odbije się na rynku paliw, jednak nie wiemy jak bardzo. Zdaniem naszych ekspertów, w kolejnych tygodniach dynamika spadku cen paliw na stacjach może nie być tak duża, jak to miało miejsce dotychczas - zakończył Kasprzyk.
Zachęcamy was do uzupełniania w naszej porównywarce cen paliw na trójmiejskich stacjach. W naszym serwisie paliwowym, po prawej stronie, znajduje się opcja dodania ceny paliwa na wybranej stacji.
Ile razy w miesiącu tankujesz samochód?
19%

raz

34%

dwa

16%

trzy

24%

cztery i więcej

7%

tankuję rzadziej niż raz na miesiąc

zakończona

łącznie głosów: 2581

mJ