Mandat za brak maseczki w aucie?

12 października 2020, 9:40
mJ
Najnowszy artukuł na ten temat

Koronawirus: jak długo trwa odporność po zakażeniu?

W minioną sobotę przywrócono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej w całym kraju. Mandat za brak okrycia nosa i ust wynosi maksymalnie 500 zł. Co to oznacza dla kierowców?Od 10 października cały kraj znajduje się w strefie żółtej, a 32 powiaty i sześć miast w strefie czerwonej. Już wcześniej strefą czerwoną objęty został Sopot, natomiast Gdańsk i Gdynia znajdują się w strefie żółtej. Co to oznacza? Szereg dodatkowych obostrzeń, w tym przede wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Czy nakaz zakrywania ust i nosa tyczy się również osób jadących autem? Tak i nie, wszystko zależy, z kim podróżujecie samochodem. Jeżeli jedziecie pojazdem sami bądź z osobami, z którymi mieszkacie - wówczas nie macie obowiązku zakładania maseczki.

Obowiązek zasłaniania nosa oraz ust obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej. Także w samochodach osobowych, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz - potwierdza nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku.
Maseczki nie trzeba zakładać w aucie, gdy:
  • podróżujesz sam/a
  • podróżujesz z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym
  • jest to niewskazane z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności, zaburzeń lub niesamodzielności

Warto również dodać, że obowiązku zakładania maseczek w aucie nie mają dzieci poniżej czwartego roku życia.

Policja zapowiedziała, że podczas kontroli drogowych funkcjonariusze będą weryfikować, z kim podróżuje kierowca. Gdy będą to osoby niezamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym z kierującym i nie będą miały zasłoniętych ust oraz nosa - wówczas policjanci będą mogli nałożyć mandat w wysokości nawet 500 zł.

Dodatkowo inspektor sanitarny może wymierzyć osobom łamiącym przepisy karę pieniężną w wysokości... od 5 do 30 tys. zł.

Od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależało, czy osoba, wobec której podejmie interwencje, zostanie ukarana mandatem, pouczona, czy też zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu - dodaje.
Jeśli zastanawiacie się, czy musicie zasłaniać nos i usta w taksówce, to odpowiedź brzmi: tak.

Czy zasłaniasz nos i usta, jadąc autem z osobami, z którymi nie mieszkasz?
22%

tak, zawsze

9%

tak, ale sporadycznie

69%

nie, to absurd

zakończona

łącznie głosów: 1632

mJ