Nowe oznakowania na ekspresówkach

1 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat Namalowali pasy i droga się "rozjechała"
Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu (tak jak jest to obecnie na autostradach). Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i drogi ekspresowej. Więcej zdjęć (1)

Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu (tak jak jest to obecnie na autostradach). Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i drogi ekspresowej.

Fot. Andrzej J. Gojke / KFP

Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu (tak jak jest to obecnie na autostradach). Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i drogi ekspresowej.

Fot. Andrzej J. Gojke / KFP

Oznakowanie na drogach ekspresowych ma być czytelniejsze i przekazywać kierowcom więcej informacji. Nowe oznakowanie jest na etapie projektowania i w pierwszej kolejności pojawi się na trzech odcinkach drogi S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią.- Będzie to rzecz nowa na pomorskich drogach. Kierowcy mogli się z takimi oznaczeniami spotkać m.in. na autostradzie A1 w województwie kujawsko-pomorskim - mówi Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA, eksperymentalne oznakowanie jest wprowadzane na niektórych drogach w celu zebrania doświadczeń przy oznakowaniu dróg. Najbardziej widoczną dla użytkownika drogi zmianą są pojawiające się nazwy i numery węzłów.

- Tablice drogowskazowe umieszczane nad pasami ruchu są jednakowych rozmiarów, ze strzałkami kierującymi na konkretne pasy ruchu. Na drogach ekspresowych przewidziano ustawianie tablic z odległością do zjazdu. Tak jak jest to obecnie na autostradach. Nowym elementem są tablice kierunkowe na zjazdach z autostrady i dróg ekspresowych. Ponadto pojawiają się na tablicach drogowskazowych za węzłem informacje o odległości do kolejnego węzła - tłumaczy Michalski.
Co istotne, nowych znaków nie wprowadzono na oddanej w zeszłym roku do ruchu drodze S7 między Koszwałami a Elblągiem, ponieważ - jak wskazują urzędnicy - w czasie, kiedy pojawiła się możliwość jego zastosowania, ta trasa była już zaprojektowana, a zmiana projektu oznaczałaby konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Odcinkowy pomiar prędkości w dwóch miejscach na obwodnicy

Czy oznakowanie na drogach ekspresowych jest czytelne?
41%

tak, jest czytelne

37%

znaki mogłyby przekazywać więcej informacji

22%

trudno zorientować się w oznakowaniu na takich drogach

zakończona

łącznie głosów: 652

Opinie (59) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • łatwiej będzie się wstrzelić przed inny pojazd żeby wtrafić w zjazd moim BMW

  • 19 14

 • Ale trzeba być niemotą (1)

  Żeby w ankiecie zaznaczyć, że znaki są mało czytelne.

  • 27 23

  • Ale trzeba być niemotą aby taki komentarz napisać

   • 5 4

 • Szkoda, że Ministerstwo wciąż nie odróżnia zjazdu od węzła. (3)

  Proponuję spojrzeć na wzorowe oznakowanie niemieckie i na nasze znaki z doczepkami kierujące do miejscowości przed granicą zamiast do dużego ośrodka w kraju sąsiednim

  • 32 5

  • (2)

   Czemu? Przecież w Niemczech też jest na znakach Szczecin/Warszawa/Praga itp.

   • 3 4

   • No właśnie mówię o tym. (1)

    Na naszych np. jest jakieś Kołbaskowo zamiast Berlin (D).

    • 10 3

    • Bo Kołbaskowo jest o wiele ważniejsze niż jakiś Berlin

     Ono jest nasze polskie, rodzime, słowiańskie i na kierunkowskazach tylko takie powinny się znaleźć. Nikt nam nie będzie oznakowań germanił

     • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.