Osiem elektrycznych Kii e-Niro dla gdańskich urzędników

17 września 2021, 8:00
Michał Jelionek
aktualizacja:14:55 (17 września 2021)
Najnowszy artukuł na ten temat Wątpliwości wokół zakupu elektrycznych aut

Na początku lipca 2021 roku informowaliśmy o ogłoszonym przez miasto Gdańsk przetargu na dostawę ośmiu samochodów elektrycznych. Znamy rozstrzygnięcie konkursu. Najkorzystniejszą ofertę złożył gdański przedstawiciel marki Kia, firma Interbis.Aktualizacja, godz. 14:55

W Biuletynie Zamówień Publicznych kwota całkowita zwycięskiej oferty na dostawę ośmiu aut elektrycznych wynosi 1 mln 573 tys. 199 zł. Gdańscy urzędnicy sprostowali jednak tę informację. To kwota zawierająca tzw. zamówienie opcjonalne w wysokości 310 999 zł na zakup dodatkowych dwóch samochodów. Miasto jednak nie skorzystało z zamówienia opcjonalnego, decydując się na realizację wyłącznie zamówienia podstawowego w wysokości 1 mln 262 tys. 199 zł. A to oznacza, że jeden egzemplarz Kii e-Niro będzie kosztował 157 774 zł, a nie 196 tys. zł.

***

Przedmiotem zamówienia jest dostawa ośmiu samochodów osobowych jednej marki o napędzie elektrycznym na potrzeby Gminy Miasta Gdańska oraz jej jednostek organizacyjnych: Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, ZTM, GDZiZ oraz Gdańskich Nieruchomości.

Podstawowym warunkiem, który musieli spełnić oferenci, był zasięg samochodów elektrycznych. Siedem z ośmiu egzemplarzy musi oferować zasięg na jednym ładowaniu wynoszący minimum 340 km. Natomiast jedno z aut na pełnej baterii powinno pokonać co najmniej 400 km.

To pokłosie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W jej świetle od 2022 roku jednostki samorządu terytorialnego powinny posiadać w swoich flotach co najmniej 10 proc. aut elektrycznych lub napędzanych gazem.

Nasz test elektrycznej Kii e-NiroDo przetargu przystąpiły cztery firmy, w tym dwie z Trójmiasta. Co istotne, wszyscy dealerzy posiadają autoryzację marki Kia. To dealerzy: Interbis z Gdańska, JD Kulej z Sopotu, Delik z Przeźmierowa k. Poznania oraz Marvel z Łodzi.

Zwycięską ofertę złożyła firma Interbis, która za dostawę ośmiu "elektryków" zaproponowała kwotę 1 573 199 zł. A to oznacza, że jeden samochód będzie kosztował gdański magistrat ponad 196 tys. zł.

Wiadomo również, że Interbis dostarczy urzędnikom osiem egzemplarzy Kii e-Niro.

W uzasadnieniu wyboru czytamy: oferta wybranego wykonawcy przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i pozostałych kryteriów oceny ofert opisanych w SWZ.

Dealer dostarczy samochody w ciągu 30 dni. Warto również dodać, że okres gwarancji na baterie wynosi 84 miesiące.

Więcej artykułów na temat aut elektrycznych

Opinie wybrane


wszystkie opinie (211)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.