Parkowanie na co drugim miejscu przy centrach handlowych - słuszne zalecenie czy absurd?

12 maja 2020, 14:00
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat

Sanepid skontrolował otwarte lokale w Gdańsku

Od 4 maja ponownie działają centra i galerie handlowe. Funkcjonują jednak na nieco innych zasadach niż przed wybuchem pandemii. Lista obostrzeń jest dość długa. Ministerstwo zaleca nawet zachowanie dystansu jednego wolnego miejsca między samochodami na parkingach. To słuszna decyzja czy raczej absurd?Od zniesienia kolejnych obostrzeń i delikatnego odmrożenia gospodarki, które nastąpiło w poniedziałek, 4 maja, można odnieść wrażenie, że życie powoli wraca do normalności. Powoli.

Centra i galerie handlowe ponownie zaczęły tętnić życiem, a przysklepowe parkingi wypełniły się autami. Oczywiście osoby decydujące się na odwiedzenie takich miejsc powinny przestrzegać obowiązujących zasad. Wciąż muszą nosić na twarzy maseczki bądź inne odzienia zakrywające nos i usta, a także zachowywać bezpieczny dystans od innych osób.

Według zaleceń ministerstwa dystans powinny zachować także... auta na parkingach. Samochody należy parkować na co drugim miejscu. Jeśli nie ma takiej możliwości - trzeba zachować bezpieczny dystans przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

Pytanie, jaki sens ma to zalecenie? Jedyne, co przychodzi nam do głowy, to zniechęcenie ludzi do odwiedzania galerii handlowych. No bo przecież parkowanie samochodów standardowo, jeden przy drugim, nie może mieć wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której spotkają się osoby z sąsiadujących aut - uniknięcie kontaktu jest banalnie proste i oczywiste. Wystarczy, że pasażerowie jednego samochodu poczekają kilkadziesiąt sekund, aż sąsiedzi wsiądą albo opuszczą swój pojazd. I już, po problemie.

Zalecenie parkowania na co drugim miejscu przy centrach handlowych to dobra wiadomość dla właścicieli bardzo drogich samochodów. Teraz nie będą narażone na parkingowe obicia czy wgniotki.

Parkowanie na co drugim miejscu to "martwe" zalecenie, bo ustawodawca za niestosowanie się do niego nie przewidział żadnych mandatów. Jak widać na załączonym filmie, na którym pokazane są parkingi czterech trójmiejskich galerii, niewielu kierowców stosuje się do zalecenia.

Jakie jest wasze zdanie na temat zalecenia o zachowaniu dystansu jednego wolnego miejsca między autami?

Centra handlowe w Trójmieście

Galerie handlowe ponownie otwarte
Parkowanie przy centrach handlowych na co drugim miejscu to twoim zdaniem:
11%

bardzo dobry pomysł

73%

pomysł dość absurdalny

16%

nie wiem, w najbliższym czasie nie wybieram się do galerii handlowej

zakończona

łącznie głosów: 1023