Policjanci z "suszarką" na wiadukcie. W jakim celu?

19 lipca 2021, 6:00
mJ
Zdaje się, że coraz częściej kierowcy będą widywać takie obrazki. Więcej zdjęć (2)

Zdaje się, że coraz częściej kierowcy będą widywać takie obrazki.

fot. Damian / czytelnik Trojmiasto.pl

Zdaje się, że coraz częściej kierowcy będą widywać takie obrazki.

fot. Damian / czytelnik Trojmiasto.pl

W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym widać, jak gdyńscy policjanci na jednym z wiaduktówMapka mierzą laserowymi miernikami w samochody poruszające się obwodnicą Trójmiasta. Tłumaczymy, na czym polegają te działania policji.Cel: ukrócić jazdę "na zderzaku"Tego typu działania nie wiążą się z pomiarem prędkości. Policjanci przy wykorzystaniu nowoczesnych mierników laserowych sprawdzają, czy pojazdy zachowują wymagany odstęp od poprzedzających samochodów.

To pokłosie nowych przepisów, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku. Jeden z nich ma za zadanie ukrócić jazdę "na zderzaku". W świetle znowelizowanych przepisów na drogach szybkiego ruchu, autostradach i "ekspresówkach" bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę prędkości, z którą porusza się samochód. Przy założeniu, że auto jedzie z prędkością 100 km/h, kierowca musi zachować 50-metrowy odstęp od poprzedzającego pojazdu.

Czytaj także:

Nowe przepisy drogowe 01.06.2021Stąd też obecność mundurowych na wiadukcie na ul. JaskółczejMapka w Gdyni.

- Są to działania związane z nowelizacją przepisów, mające na celu utrzymanie dystansu między pojazdami, co ma przyczynić się do zmniejszenia wypadków drogowych. Podczas działań wykorzystywany jest sprzęt, który umożliwia pomiar w jednym miejscu, a następnie kontrolę drogową przez drugi patrol - wyjaśnia asp. Jolanta Grunert, oficer prasowy KMP w Gdyni.

Komentujący zastanawiali się, czy policjanci przy takich czynnościach nie powinni być widoczni dla kierowców.

- Sprzęt rejestruje wykroczenia popełniane przez kierowców, a policjanci są widoczni podczas wykonywanego pomiaru. Potwierdziły to osoby, wobec których przeprowadzono takie interwencje. Takie kontrole należą do codziennej pracy funkcjonariuszy, a kierowcy powinni przestrzegać obowiązujących przepisów niezależnie od rodzaju prowadzonych działań - dodaje asp. Grunert.
Nowy sprzęt, którym dysponuje pomorska policja, może rejestrować zdjęcia i filmy w celu udokumentowania wykroczenia, np. przejazdu pojazdu na czerwonym świetle czy właśnie niezachowania należytej odległości od poprzedzającego auta.

Czy jadąc autem, zachowujesz bezpieczny dystans od poprzedzającego pojazdu?
32%

tak, zawsze jadę w bezpiecznej odległości

50%

raczej tak, chociaż często trudno oszacować bezpieczną odległość

9%

raczej nie, zdarza mi się, że jadę zbyt blisko poprzedzającego pojazdu

9%

nie, nagminnie jeżdżę "na zderzaku"

zakończona

łącznie głosów: 1122

mJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.