Prawo jazdy: duże zmiany od nowego roku

16 listopada 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Jelionek

Trójmiejskie ośrodki szkolenia kierowców przeżywają prawdziwe oblężenie. Wszystko przez restrykcyjne przepisy, które zaczną obowiązywać od 4 stycznia 2016 roku. Sprawdź, co czeka kandydatów oraz świeżo upieczonych kierowców od nowego roku. Nie będzie łatwo.Każdy nowy kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy kat. B po 4 stycznia 2016 roku, będzie poddany tzw. kwarantannie, czyli 2-letniemu okresowi próbnemu.

Przez 24 miesiące od momentu uzyskania uprawnień na świeżo upieczonych kierowców nałożone zostaną dodatkowe ograniczenia i obowiązki. Sam egzamin na prawo jazdy pozostaje bez zmian. Nie zmienią się pytania ani forma egzaminu.

- Wprowadzenie surowych zmian to efekt zbyt dużej liczby powodowanych wypadków przez kierowców w wieku od 18 do 25 lat. Statystyki nie kłamią. Dajmy tym młodym ludziom czas na oswojenie się na drogach i złapanie niezbędnego doświadczenia. Myślę, że planowane zmiany są dobre i poprawią bezpieczeństwo na drogach - wyjaśnia Andrzej Pepliński, wicedyrektor PORD.
Poniżej przedstawiamy obostrzenia, z którymi będą musieli zmierzyć się przyszli kierowcy.

Kierowca, który uzyska prawo jazdy po 4 stycznia 2016 będzie musiał w okresie między 4 a 8 miesiącem od uzyskania uprawnień przebrnąć przez dwa obowiązkowe kursy doszkalające:

- Teoretyczny kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w PORD (2h lekcyjne, koszt: około 100 zł).

- Szkolenie praktyczne na płycie poślizgowej w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Kierowcy będą uczyć się wychodzenia z nieplanowanego poślizgu czy efektywnego hamowania z systemem ABS (1h zegarowa, koszt: około 200 zł).
Zobacz gdzie będą szkolić się młodzi kierowcy

Autodrom Pomorze. To tutaj młodzi kierowcy będą przechodzić obowiązkowe kursy doszkalające

W ciągu pierwszych 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy młody kierowca:

- Będzie mógł poruszać się wyłącznie pojazdem oznakowanym symbolem "zielonego listka" na przedniej i tylnej szybie. Oznacza to, że jeżeli kierowca zdecyduje się pożyczyć od kogoś samochód bez stosownych oznaczeń, jego obowiązkiem będzie oklejenie auta wspomnianymi listkami.

- Nie będzie mógł podjąć pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu (m.in. taksówkarz, kurier czy przedstawiciel handlowy). Nie będzie mógł również prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem samochodu.

- Będzie objęty oddzielnymi limitami prędkości: w obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na drodze ekspresowej dwujezdniowej i autostradzie - 100 km/h. Młodzi kierowcy będą musieli trzymać się zasad nawet w momencie pojawienia się znaków podwyższających dozwoloną prędkość.

Trzy wykroczenia i koniec. Młody kierowca, który podczas trwania okresu próbnego dopuści się trzech wykroczeń (potwierdzonych mandatami karnymi) lub jednego przestępstwa drogowego - straci prawo jazdy. Jeżeli taka osoba wykaże chęć kontynuowania swojej przygody za kółkiem - będzie zmuszona zrobić kurs od samego początku i zdać egzamin na nowo.

Zgodnie z nowelizacją i nowymi wytycznymi, starosta już przy drugim wykroczeniu świeżo upieczonego kierowcy, będzie mógł wydać decyzję administracyjną o wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata. Ponadto, każdy taki kierowca będzie musiał obowiązkowo poddać się badaniom psychologicznym i przejść płatny kurs reedukacyjny, którego organizatorem jest PORD (czas trwania to 4 dni robocze, a koszt to około 500 zł).

Pojawienie się pierwszych informacji o planowanym wprowadzeniu zmian dotyczących młodych kierowców spowodowało lawinowy wzrost zgłoszeń młodych ludzi do trójmiejskich OSK.

- Rzeczywiście, w ostatnich miesiącach zainteresowanie kursami zwiększyło się diametralnie, nawet o kilkadziesiąt procent. Kursanci chcieli szybciej zdać egzamin, a tym samym uniknąć nowych przepisów. Prawdopodobnie ostatnimi osobami, które załapią się na stare zasady będę ci, którzy zdadzą egzamin najpóźniej 11 grudnia. Osoby, które dzisiaj zapiszą się na kurs - będą rozliczane według nowych zasad - mówi Dariusz Tarnowski, właściciel OSK Vektra.
Chcesz zostać kierowcą? Sprawdź trójmiejskie OSK

- Zmiany nie są aż tak drastyczne, ale na pewno każdemu wyjdą na dobre. Liczę, że zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą bardziej ostrożni. Bo przecież nowe przepisy nie będą dotyczyły jedynie młodych kierowców - tłumaczy Wojciech Karewicz, właściciel Elka School z Gdańska.
Wszystko wskazuje, że data 4 stycznia 2016 jest datą ostateczną i nie ulegnie zmianie, ale...

- Nieoficjalnie w naszym środowisku mówi się o pojawieniu petycji złożonej do nowego ministra o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów o 6 miesięcy albo nawet o cały rok. Problem leży w systemie informatycznym, który jest niezwykle istotnym narzędziem całego projektu. Do godziny zero pozostało niewiele czasu, a system nie jest nawet w fazie testów. To wszystko leży - dodaje Tarnowski.
- Nic mi nie wiadomo na temat ewentualnego odroczenia wejścia w życie nowych przepisów. PORD jest gotowy na zmiany, a chyba najlepszym tego przykładem jest efektywne funkcjonowanie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Pszczółkach - zakończył Pepliński.
Co myślisz o wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów dla świeżo upieczonych kierowców?
22%

to świetny pomysł, młodzi kierowcy jeżdżą fatalnie

14%

jestem jak najbardziej za, nauki nigdy za wiele

11%

nie mam zdania, dopiero czas pokaże czy były to trafione pomysły

53%

jestem przeciwny nowym zasadom, takie zabiegi niczego nie wniosą

zakończona

łącznie głosów: 500