Prawo jazdy kat. B - ile dziś kosztuje?

25 września 2021, 6:00
mJ
Ile dziś kosztuje wyrobienie uprawnień kierowcy kat. B? Więcej zdjęć (2)

Ile dziś kosztuje wyrobienie uprawnień kierowcy kat. B?

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Ile dziś kosztuje wyrobienie uprawnień kierowcy kat. B?

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Prawo jazdy to nie tylko trwający kilkadziesiąt godzin kurs praktyczny i teoretyczny, to także kilka pobocznych opłat, których nie uniknie żaden przyszły kierowca. Sprawdziliśmy, ile aktualnie kosztuje zdobycie uprawnień kat. B w Trójmieście.Na początek PKKPierwszym krokiem, który należy wykonać przed przystąpieniem do kursu nauki jazdy, jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). To elektroniczny dokument, który zawiera dane osoby planującej uzyskać uprawnienia kierowcy. Wymóg wyrobienia unikalnego numeru obowiązuje już kilka lat. Wniosek PKK można złożyć w swoim wydziale komunikacji lub przez internet.

Samo założenie PKK jest bezpłatne, ale do wniosku należy dołączyć orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Badanie lekarskie obligatoryjnie kosztuje 200 zł (czasami szkoły nauki jazdy wliczają ten koszt w cenę kursu). To nie koniec wydatków, bo czeka cię wizyta u fotografa. Komplet zdjęć, które należy dołączyć do wniosku PKK, a następnie do dokumentu prawa jazdy, to koszt rzędu 20-40 zł. Zatem jeszcze przed rozpoczęciem kursu nauki jazdy twój portfel uszczupli się o ponad 200 zł.

Teoria i praktykaPora znaleźć odpowiednią szkołę nauki jazdy. W Trójmieście wybór firm specjalizujących się w szkoleniu przyszłych kierowców jest naprawdę bardzo duży.

Kurs na prawo jazdy kat. B możesz rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem 18. urodzin. Mało tego, po raz pierwszy do egzaminu na prawo jazdy możesz przystąpić na miesiąc przed uzyskaniem pełnoletności, ale w pierwszej kolejności musisz uzyskać zgodę swoich rodziców. Jeśli zdasz - to dokument odbierzesz najwcześniej w swoje urodziny.

Szkolenie na prawo jazdy kat. B składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Standardowy kurs to 30 zegarowych godzin praktyki, czyli jazdy samochodem z instruktorem (miasto i plac manewrowy), a także 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut) teorii. To miniwykłady, na których przybliżone zostaną m.in. zasady ruchu drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy. Po zakończeniu kursu kandydat przystępuje do egzaminu wewnętrznego. Gdy uzyska pozytywny wynik - może zapisać się na egzamin państwowy w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Kurs prawa jazdy - lista trójmiejskich szkół


Aktualnie czas oczekiwania na egzamin praktyczny na kat. B wynosi około 6 tygodni. Więcej zdjęć (2)

Aktualnie czas oczekiwania na egzamin praktyczny na kat. B wynosi około 6 tygodni.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Aktualnie czas oczekiwania na egzamin praktyczny na kat. B wynosi około 6 tygodni.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Ile kosztuje kurs?W Trójmieście ceny za podstawowy kurs na prawo jazdy kat. B (teoria i praktyka) wahają się od 1900 zł do 2500 zł.

Cena zmieni się, jeśli zdecydujecie się np. na kurs ekspresowy, naukę jazdy w aucie z automatyczną skrzynią biegów, pakiet z dodatkowymi godzinami jazd czy szkolenie w języku angielskim.

Co ciekawe, od kilku lat kursanci nie muszą uczęszczać na kurs teoretyczny - do egzaminu mogą przygotować się samodzielnie (e-learing). Wygląda to tak, że wybrana przez ciebie szkoła udostępni materiały niezbędne do nauki. Gdy już opanujesz teorię we własnym zakresie - kolejnym krokiem będzie zdanie państwowego egzaminu teoretycznego (cena: 30 zł). Dopiero po jego zaliczeniu rozpoczyna się szkolenie praktyczne w wybranej szkole. Po zakończeniu kursu i zdanym egzaminie wewnętrznym czeka cię już to, co najważniejsze - egzamin praktyczny w PORD. Koszt egzaminu to 140 zł.

Jeśli uda ci się zdać, to ostatnim wydatkiem będzie opłata za wydanie blankietu prawa jazdy. To koszt 100 zł 50 gr.

RANKING: najlepsze szkoły nauki jazdy


Przyszły kierowco, przygotuj około 2,5 tys. złReasumując, osoba planująca wejść w szeregi zmotoryzowanych musi liczyć się z niemałymi kosztami. Pamiętajmy jednak, że to inwestycja na całe życie. Od momentu złożenia wniosku PKK aż do wydania dokumentu prawa jazdy wydasz ponad 2 tys. zł. Na ten koszt składają się:

  • badanie lekarskie - 200 zł,
  • zdjęcia - 20-40 zł,
  • kurs - około 2 tys. zł,
  • egzaminy (praktyczny i teoretyczny) - 170 zł,
  • dokument prawa jazdy - 100,50 zł.

Oczywiście to, ile zapłacisz za swoje prawo jazdy, zależy od liczby podejść do egzaminów.

Ile czeka się aktualnie na egzamin?PORD robi wszystko, żeby skrócić czas oczekiwania na egzamin praktyczny kat. B, ale wciąż trzeba swoje odczekać. Aktualnie średni czas oczekiwania na swój egzamin praktyczny wynosi 6 tygodni. Około 14 dni czeka się na egzamin teoretyczny. Sytuacja zapewne poprawi się w listopadzie, kiedy w ośrodku nie będą egzaminowani motocykliści.
Ile płaciłe(a)ś za kurs prawa jazdy?
31%

poniżej 1000 zł

36%

1000 - 1500 zł

14%

1500 - 2000 zł

13%

powyżej 2000 zł

6%

wszystko przede mną

zakończona

łącznie głosów: 937

mJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.