stat

Niepewna przyszłość Autodromu Pomorze

4 lipca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Jelionek

Spór z gminą może sprawić, że Autodrom Pomorze ograniczy swoją działalność. Niewykluczone, że już niebawem ODTJ w Pszczółkach otrzyma zakaz organizacji imprez w weekendy.Niespełna trzy lata temu fani motoryzacji z całego Pomorza świętowali otwarcie pierwszego tego typu obiektu w naszym województwie. Tymczasem dobrze - zdawałoby się - prosperujący ośrodek, ma niemałe problemy, które wywołała uchwała przyjęta przez Radę Gminy Pszczółki. Mówi ona o ograniczeniu pracy Autodromu Pomorze i prowadzeniu działalności ośrodka jedynie w dni robocze w godzinach od 8 do 18.

Jako uzasadnienie takiej decyzji podano uciążliwy hałas emitowany na terenie obiektu, który dokucza okolicznym mieszkańcom.

- Ta uchwała to upadek misji poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, na którym zależeć powinno wszystkim, a zwłaszcza włodarzom gmin położonych przy tak ruchliwych ciągach komunikacyjnych - wyjaśnia Roman Nowak, dyrektor PORD.
Zaznaczmy, że Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego jest właścicielem i zarządcą obiektu w Pszczółkach.

Nie jest tajemnicą, że najwięcej komercyjnych imprez, z których "żyje" ośrodek, odbywa się w weekendy. Zakaz organizowania jakichkolwiek wydarzeń w soboty i niedzielę byłby potężnym ciosem dla tego miejsca.

Autodrom Pomorze opublikował swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Szanowni państwo, w związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby nasz ośrodek miał zmienić sposób i czas funkcjonowania, informujemy, że żadnych zmian nie wprowadzamy i w związku z tym niezmiennie zapraszamy państwa do korzystania z całej naszej oferty w zwyczajowych porach, tj. od poniedziałku do niedzieli, w godz. od 8 do 20.

Nowe zasady jeszcze nie weszły w życie, ale niewykluczone, że zaczną obowiązywać jeszcze w lipcu.

- W ośrodku odbyły się dziesiątki imprez o tematyce poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Głównie w weekendy. Nasza działalność, czyli prowadzone szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy, wydarzenia motoryzacyjne czy festyny rodzinne, mają bezpośredni wpływ na poprawę zachowań na drodze, zarówno wśród kierowców, jak i pieszych. Brak możliwości prowadzenia przez nas działalności w weekendy na pewno wpłynąłby na mniejszą liczbę przeszkolonych kierowców w warunkach specjalnych czy znacznie mniejszą liczbę imprez o tematyce BRD - dodaje.
Przypomnijmy, ODTJ Autodrom w Pszczółkach został otwarty w lipcu 2015 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 12,5 mln zł. Od początku działalności z nitki kilometrowego toru i dwóch płyt poślizgowych chętnie korzystają kierowcy, zarówno ci mniej, jak i bardziej doświadczeni.

ODTJ Autodrom Pomorze to twoim zdaniem:
57%

świetny ośrodek, w którym można podnieść swoje umiejętności

18%

dobre miejsce do organizowania imprez motoryzacyjnych

7%

potrzebne, ale dość drogie miejsce

6%

zbędna i przereklamowana inwestycja za grube miliony

12%

nie wiem, nigdy nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 919