Punkt tankowania wodoru w Gdańsku coraz bliżej

1 lutego 2021, 7:00
mJ
Wszystko wskazuje, że już niebawem rozpocznie się budowa pierwszej w Trójmieście stacji tankowania wodoru. Więcej zdjęć (3)

Wszystko wskazuje, że już niebawem rozpocznie się budowa pierwszej w Trójmieście stacji tankowania wodoru.

fot. Lotos

Wszystko wskazuje, że już niebawem rozpocznie się budowa pierwszej w Trójmieście stacji tankowania wodoru.

fot. Lotos

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Grupa Lotos przymierza się do budowy pierwszego punktu tankowania wodoru w Trójmieście. Premierowy dystrybutor powstanie na stacji paliw Lotos przy ul. Spacerowej, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy w stronę Gdyni.Przedstawiciele Lotosu już pod koniec 2018 roku zapowiedzieli, że pierwsze dwa punkty tankowania wodoru powstaną w Gdańsku oraz w Warszawie. Oba stanowiska to część projektu Pure H2, który w 20 proc. będzie opłacany ze środków unijnych, a cała inwestycja pochłonie 10 mln euro.

- W ramach projektu Pure H2 powstaną trzy główne instalacje: instalacja do oczyszczania wodoru do czystości 99,999 H2, instalacje do dystrybucji wodoru i dwie stacje tankowania. Realizacja prac inwestycyjnych w projekcie planowana jest na lata 2021-2023, przy czym poszczególne elementy instalacji będą oddawane w różnych terminach. Będzie to pierwsza stacja tankowania wodoru Grupy Lotos w Trójmieście. Obecnie nie znamy planów innych podmiotów odnośnie do budowy podobnych instalacji - informuje biuro prasowe Grupy Lotos.
Kiedy dokładnie rozpocznie się montaż punktu tankowania wodoru na gdańskiej stacji? Przedstawiciele Grupy Lotos nie precyzują dokładnego terminu, ale wygląda na to, że podejmowane są już pierwsze kroki. W biuletynie informacji publicznej gdańskiego magistratu można przeczytać o wydaniu decyzji na wniosek Energa-Operator, który tyczy się budowy sieci elektroenergetycznej oraz stacji transformatorowej do zasilenia punktów tankowania wodorem oraz LNG na wspomnianej stacji przy ul. Spacerowej.

Stacja będzie przystosowana do użytkowania przez wszystkie pojazdy zasilane wodorem. Punkty nalewu będą zarówno w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów oraz transportu wagi ciężkiej.

Póki co w Polsce ze świecą szukać aut zasilanych wodorem. W regularnej sprzedaży, głównie na rynkach Azji i Europy, jest kilka modeli napędzanych ogniwami wodorowymi. Liderami w skali światowej są modele Toyota Mirai i Hyundai Nexo. Ponadto na Starym Kontynencie znane są Hyundai ix35 FCEV oraz Honda Clarity FCEV.

Niewykluczone, że wraz z rozwojem rynku pojazdów wodorowych Grupa Lotos zbuduje w Trójmieście więcej stanowisk przeznaczonych do tankowania takich aut.

Czy twoim zdaniem wodór to przyszłość motoryzacji?
57%

tak, zdecydowanie, mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej

23%

raczej tak, ale to bardzo odległa przyszłość

15%

nie, nie za bardzo wierzę w rozkwit motoryzacji na wodór

5%

nie wiem, nie znam się na tym

zakończona

łącznie głosów: 498

mJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.