stat

Samochodem na mundial do Rosji - czy to ma sens?

12 czerwca 2018, 12:00
Michał Jelionek

Wysokie ceny biletów lotniczych do Rosji spowodowały, że spora część kibiców wyruszy na mundial innymi środkami transportu. Z Trójmiasta na mecze Polaków jest daleko, ale na pewno nie zabraknie osób, które zdecydują się jechać własnym samochodem do Moskwy, Kazania czy Wołgogradu. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem dalekiej podróży?Zapewne większość polskich kibiców, którzy wybierają się na mistrzostwa świata do Rosji, od kilku miesięcy swój wyjazd mają dopracowany w najmniejszych szczegółach. Nie zabraknie z pewnością bardziej spontanicznych fanów reprezentacji Polski, którzy na pomysł wyjazdu na mundial wpadli na ostatnią chwilę.

Załóżmy, że takie osoby chcą kibicować naszym piłkarzom podczas pierwszego meczu. Spotkanie z Senegalem odbędzie się we wtorek, 19 czerwca, w stolicy Rosji. Jakimś cudem udało im się odkupić od kogoś bilety na mecz, więc teraz pora zaplanować podróż.

Samolotem najszybciej, ale i zdecydowanie najdrożejRezerwując dziś bilet lotniczy z Gdańska do Moskwy, z przesiadką w Warszawie, za jednego pasażera zapłacicie około 2000-2200 zł w obie strony (wylot 18 czerwca, a przylot następnego dnia po meczu). To dużo. Tym bardziej, że chwilę temu zapłaciliście krocie za bilet na mecz.

Alternatywą pozostaje np. własny samochód. Jednak czy taka podróż ma sens? Gdyby Polacy grali w Kaliningradzie - to na pewno tak, ale grają zdecydowanie dalej. Policzmy to.

Droga z Trójmiasta do Moskwy, przez Litwę i Łotwę, liczy około 1460 km. Załóżmy, że średnie spalanie waszego samochodu wynosi 8 litrów benzyny na 100 km. Z Gdańska do stolicy Rosji i z powrotem pokonacie blisko 3000 km.

Orientacyjne ceny za litr: Pb 95 / Diesel

 • Polska: 5,10 zł / 5,00 zł

 • Litwa: 5,50 zł / 4,80 zł

 • Łotwa: 5,40 zł / 5,10 zł

 • Rosja: 2,60 zł / 2,30 zł


Aktualnie w naszym kraju, średnio za litr Pb 95 płacimy około 5,10 zł. Pocieszeniem jest fakt, że w Rosji paliwo jest dwukrotnie tańsze niż w Polsce. Litr benzyny kosztuje około 2,6 zł. Na wielu rosyjskich stacjach jakość paliwa pozostawia jednak wiele do życzenia. Jeśli już będziecie tankować, warto zrobić to na markowej stacji. Na Litwie i Łotwie ceny paliw są nieco wyższe niż u nas.

A to oznacza, że na samo paliwo wydacie około 1100-1200 zł. Rozbijając ten koszt na cztery osoby podróżujące - każda zapłaci po 300 zł. Zdecydowanie dłużej i mniej komfortowo niż samolotem, ale za to dużo taniej.

Pamiętajmy, że stolica Rosji to pierwszy z trzech grupowych przystanków Polaków na mistrzostwach świata. Pierwszy i tak naprawdę najbliższy granicy z Polską. Drugi mecz nasza reprezentacja rozegra w Kazaniu (2282 km od Gdańska), a trzeci w Wołgogradzie (2415 km od Gdańska). To już naprawdę bardzo długie i męczące wyprawy.

Mundialowe odcinki:

 • Gdańsk - Moskwa: 1460 km

 • Gdańsk - Kazań: 2282 km

 • Gdańsk - Wołgograd: 2415 km

 • Gdańsk - Kaliningrad: 168 km

 • Moskwa - Kazań: 816 km

 • Kazań - Wołgograd: 1044 km


Swoją drogą ciekawe, czy znajdą się kibice z Trójmiasta, którzy wybierają się własnymi samochodami na wszystkie trzy mecze fazy grupowej reprezentacji Polski (z Gdańska do Moskwy, potem do Kazania, do Wołgogradu i w końcu powrót do Gdańska). Jeśli tak, to chylimy czoła, bo do przejechania mają jakieś 5700 km. Dystans oczywiście wydłuży się, gdy Polska wyjdzie z grupy.

Z pewnością wielu polskich kibiców zamiast odległych wyjazdów na mecze naszej reprezentacji, wybierze się na spotkania, które zostaną rozegrane na stadionie w Kaliningradzie. W mieście oddalonym od Gdańska o 170 km odbędą się cztery mecze. Zagrają tu Chorwaci, Nigeryjczycy, Serbowie, Szwajcarzy, Hiszpanie, Marokańczycy, Anglicy i Belgowie.

Ruszamy do Rosji - co warto wiedzieć?W pierwszej kolejności należy wyraźne zaznaczyć, że na teren Federacji Rosyjskiej można wjechać wyłącznie z wizą turystyczną. Osoby posiadające bilet wstępu na mecz MŚ - wjadą do Rosji bez wizy. Bilet stanowi swego rodzaju elektroniczną przepustkę.

Martwić muszą się kibice, którzy jeszcze nie mają wejściówek na mecz i planują je nabyć dopiero na miejscu. Takie osoby muszą wyrobić sobie wizę. Cena dokumentu wynosi 154 zł, a wyrobienie trwa około 7 dni. W tym celu należy skontaktować się z Konsulatem Generalnym Rosji w Gdańsku przy ul. Stefana Batorego 15 zobacz na mapie Gdańska.

Podróżując do Rosji należy mieć przy sobie:

 • fan-ID (karta kibica dołączana do biletu)

 • ważny od co najmniej 6 miesięcy dokument tożsamości uznawany w Federacji Rosyjskiej (paszport)

 • bilet wstępu na mecz


Warto dodać, że posiadacze karty kibica będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską we wszystkich miastach-gospodarzach mistrzostw.

Zielona KartaPamiętajmy, że OC waszego pojazdu nie będzie honorowane w Rosji (podobnie zresztą jak AC). Dlatego przed wyjazdem należy wykupić tzw. Zieloną Kartę. Wiele firm ubezpieczeniowych wydaje je bezpłatnie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu o tym zapomnicie, będziecie musieli wykupić ubezpieczenie graniczne. A to już dodatkowe koszty, bo za 15-dniową ochronę zapłacicie 43 euro.

Jeżeli wybieracie się do Rosji samochodem, którego nie jesteście właścicielem - to warto zabrać ze sobą upoważnienie na użytkowanie pojazdu, czyli pisemną zgodę właściciela auta lub firmy leasingowej przetłumaczone na język rosyjski i poświadczenie notarialne. W razie kontroli policyjnej unikniecie w ten sposób dodatkowych kłopotów.

Co ważne, kierowcy nie muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy.

Ograniczenia prędkości
 • w miastach - 60 km/h

 • poza terenem zabudowanym - 90 km/h

 • na autostradach - 110 km/h


Świeżo upieczeni kierowcy mogą poruszać się poza terenem zabudowanym i po autostradach z maksymalną prędkością 70 km/h.

Jeżeli wybieracie się do Rosji z przyczepą kempingową, to musicie liczyć się z nieco innymi ograniczeniami - poza terenem zabudowanym 70 km/h, a na autostradach 90 km/h.

Jeszcze inne obostrzenia obowiązują w obwodzie kaliningradzkim. Tutaj w terenie zabudowanym występuje ograniczenie prędkości do 40 km/h i 70 km/h w terenie niezabudowanym.

Dodatkowe wskazówkiDo wyposażenia obowiązkowego pojazdu zalicza się: apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy i komplet zapasowych żarówek. Jeżeli podróżujecie z przyczepą, pamiętajcie o dodatkowym trójkącie ostrzegawczym. W przypadku gdy przyczepa jest szersza od pojazdu - wówczas musicie doposażyć auto w dodatkowe lusterka boczne.

Pamiętajmy również, że w Rosji używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów jest obowiązkowe.

Dodajmy tylko, że w Rosji korzystanie z dróg jest bezpłatne. Opłatami drogowymi objęte są samochody ciężarowe powyżej 12 ton.

Oczy dookoła głowyWielu kierowców, którzy mieli (nie)przyjemność jeżdżenia samochodem po Rosji, przywozi do naszego kraju spory bagaż doświadczeń. W pierwszej kolejności mówi się o jakości rosyjskich dróg, która - mówiąc delikatnie - nie jest najlepsza. Do tego należy dołożyć Rosjan za kierownicą, którzy nierzadko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego mają w nosie. Jeżdżą dość agresywnie, szczególnie w zatłoczonej Moskwie. Dlatego też warto przed wyjazdem do Rosji zainwestować w kamerkę samochodową. W razie podbramkowej sytuacji - zawsze będziecie mieć jakikolwiek dowód. Ale czy to pomoże? Tego nie wiemy.

Jeśli zdecydujecie się pozostawić samochód w centrum miasta - to warto zainwestować w parking strzeżony.

Czy to ma sens?Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Jeśli chcecie szybko i komfortowo znaleźć się w Rosji - wybierzcie lot samolotem. Jeśli jednak zależy wam na - prawdopodobnie - ciekawej przygodzie, jedźcie samochodem. Co prawda będzie mniej komfortowo, zdecydowanie dłużej, ale za to taniej niż samolotem. Nie zapomnijcie o Zielonej Karcie i - jeśli nie macie biletów na mecz - również o wizie.

Czy wybierasz się na mundial do Rosji?
12%

tak

3%

być może, jeszcze się zastanawiam

85%

nie

łącznie głosów: 397