Sportowa dywizja Toyoty na torze w Pszczółkach

3 lipca 2021, 7:00
mJ

Grupa Chodzeń, w której skład wchodzi gdańska Toyota Carter, zaprosiła swoich klientów oraz miłośników japońskiej marki na jazdy testowe usportowionymi modelami po torze w Pszczółkach. Wisienką na torcie kilkugodzinnego wydarzenia była przejażdżka ekstremalną Toyotą GR Suprą GT4.Toyota to nie tylko hybrydy, to także samochody ze sportowym zacięciem. Mogli się o tym przekonać uczestnicy Gazoo Racing Day, który na Autodromie Pomorze w Pszczółkach zorganizowała Grupa Chodzeń. Do dyspozycji zaproszonych gości oddano kilometrową nitkę toru, dwie płyty poślizgowe i niewielki tor offroadowy.

Uczestnicy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów Akademii Bezpiecznej Jazdy Toyoty mogli sprawdzić możliwości modeli ze stajni Gazoo Racing - GR Yaris i GR Supra. Do jazd testowych dostępne były także egzemplarze GR Sport: Corolla i C-HR. A także modele Lexusa - przepiękny LC 500, luksusowy LS 500 czy ES F-Sport. Natomiast na torze offroadowym testowana była nowa Toyota Hilux.

Gratką dla wszystkich uczestników wydarzenia była namiastka prawdziwego motorsportu, czyli przejażdżka w fotelu pasażera ekstremalną GR Suprą GT4. To auto zostało opracowane przez Toyota Motorsport GmbH. Od początku 2019 roku ten samochód pokonał 12 tys. km po najbardziej wymagających torach Starego Kontynentu. Głównym kierowcą testowym był Stephane Ortelli, triumfator wyścigu Le Mans 24h z 1998 roku.

Egzemplarz, który pojawił się w Pszczółkach, należy do Teamu Chodzeń (ojciec Piotr i syn Antoni Chodzeń), który rywalizuje w międzynarodowej serii GT4. Pod maską zmodyfikowanej Supry kryje się 3-litrowy, 6-cylindrowy rzędowy silnik o mocy 430 KM. Jednostka napędowa została zestrojona ze sportową, 7-biegową skrzynią automatyczną. Wyścigowe auto posiada m.in. mechanizm różnicowy osi tylnej o ograniczonym poślizgu, sportowe zawieszenie i układ wydechowy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również GR Yaris. Absolutny hit sprzedażowy w Polsce i nie tylko. Dwie pule egzemplarzy przeznaczonych na polski rynek rozeszły się w kilkanaście minut. Ten japoński gokart to inżynieryjny popis fachowców Toyoty. W porównaniu do tradycyjnej Toyoty Yaris GR jest o 55 mm dłuższy i o 60 mm szerszy. Za sportowe osiągi odpowiada wyczynowe zawieszenie, napęd na wszystkie koła i 3-cylindrowy silnik 1,6 o mocy 261 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 5,5 sekundy.

mJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.