• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Akcesoria, które mogą ci się przydać w aucie zimą

mJ
16 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wyliczankę akcesoriów przydatnych kierowcom w okresie zimowym zazwyczaj zaczynamy od skrobaczki. Wyliczankę akcesoriów przydatnych kierowcom w okresie zimowym zazwyczaj zaczynamy od skrobaczki.

Kierowcy, nie dajmy się zaskoczyć zimie i stosownie się do niej przygotujmy. Oprócz wymiany opon na zimowe warto zaopatrzyć pojazd w kilka przydatnych akcesoriów, które ułatwią życie w wymagającym okresie zimowym.



Czy kiedykolwiek otrzymałe(a)ś mandat za nieodśnieżony samochód?

To kolejny artykuł dla zmotoryzowanych o tym, jak efektywnie, bez zbędnych problemów przejechać przez zimę. Choć zapewne do pierwszych opadów śniegu i bardzo niskich temperatur jeszcze trochę czasu pozostało, to warto już teraz o tym pomyśleć. Żeby przypadkiem nie być mądrym po szkodzie.

Całkiem niedawno opublikowaliśmy teksty o przygotowaniu auta do zimy, wymianie ogumienia, a także podpowiedzieliśmy, jak poprawnie korzystać z kabli rozruchowych.

Zimy? Jakiej zimy - zapytacie. Rzeczywiście, można odnieść wrażenie, że z roku na rok okres zimowy jest jakby... krótszy i bardziej łaskawy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zimę lekceważyć, bo ta może zaatakować w najmniej odpowiednim momencie, szargając przy tym sporo nerwów. Mroźne poranki to istna zmora dla osób parkujących swoje auta "pod chmurką". Poniżej wybraliśmy kilka - naszym zdaniem - najbardziej przydatnych akcesoriów, które ułatwią przetrwanie zimy.

Skrobaczka i szczotka


Cena: 15-60 zł

Mówisz "zimowe akcesoria do auta" - w pierwszej kolejności myślisz... skrobaczka. To oczywiste. Kawałek plastiku służący do skrobania szyb to obowiązkowa pozycja w zimowym ekwipunku pojazdu. Podobnie zresztą jak miękka szczotka do odśnieżania. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest szczotka zintegrowana ze skrobaczką na długim trzonku. Dzięki takiemu przyrządowi z łatwością usuniecie śnieg zalegający na dachu auta. A to niemały problem w szczególności dla właścicieli wysokich SUV-ów.

Przypominamy, że za nieodśnieżony pojazd policjanci mogą wlepić mandat. Taniej wyjdzie kupić na stacji paliw skrobaczko-szczotkę. Koszt to kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych. Alternatywą dla samej skrobaczki jest odmrażacz do szyb w atomizerze. Za 700 ml takiego preparatu zapłacicie od 5 do 15 zł.

Czytaj także:

Czy warto już teraz przygotować auto do zimy?



Zimowy płyn do spryskiwaczy


Cena: 10-50 zł

Wjechać w okres zimowy z... letnim płynem do spryskiwaczy. O zgrozo. Osoby, którym choć raz się to przydarzyło - wiedzą, z czym to się wiąże. Z jazdą bez płynu. I tak aż do momentu odwilży i dodatnich temperatur. Prowadzenie auta w okresie zimowym bez możliwości wyczyszczenia ciągle brudzących się szyb bywa niebezpieczne. Płyn letni nie jest przystosowany do mrozu i w niskich temperaturach po prostu zamarza. Warto z wyprzedzeniem uzupełnić zbiornik do spryskiwaczy zimowym płynem. Unikniecie niemiłych niespodzianek.

Kable rozruchowe


Cena: 20-200 zł

Przed nadejściem ujemnych temperatur zaleca się skontrolowanie stanu baterii. Oczywiście mowa tu o kilkuletnich akumulatorach, bo z nowymi nie powinno być problemu. Zimą bateria dostaje mocno w kość. Dlatego też bez względu na poziom naładowania warto wozić w bagażniku kable rozruchowe. Nie zaleca się kupować tanich kabli z marketów, bo zazwyczaj są to kiepskiej jakości produkty. Jeśli już macie w planach nabycie kabli rozruchowych - to szukajcie tych z natężeniem prądu wynoszącym w granicach 600-800 amperów.

Czytaj także:

Jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe?




Saperka


Cena: 10-70 zł

Jazda po oblodzonej i ośnieżonej drodze bywa niebezpieczna. Chwila nieuwagi kierującego i nieszczęście gotowe, auto ląduje na poboczu, w zaspie śniegu. Nie zawsze w takiej sytuacji skazani jesteśmy na pomoc drogową, czasami wystarczy niepozorny przedmiot w postaci saperki. Niewielka łopata daje nadzieję, że po usunięciu nadmiaru śniegu spod kół uda się samodzielnie wyjechać ze śnieżnej hałdy.

Linka holownicza


Cena: 10-80 zł

Jeśli saperka okaże się nieskuteczna, pozostaje wariant B w postaci linki holowniczej i pomocy życzliwych kierowców.

Łańcuchy/opaski śniegowe


Cena: 25-250 zł

Łańcuchy śniegowe w Trójmieście raczej na pewno się nie przydadzą, no chyba że wracając ze stoku narciarskiego utkniecie gdzieś na kaszubskich bezdrożach. Jeśli jednak planujecie wyjazd w góry - to już obowiązkowo doposażcie bagażnik w łańcuchy śniegowe. Jeśli nigdy nie zakładaliście łańcuchów na koła, warto zasięgnąć rady od jakiegoś fachowca albo bardzo uważnie przeczytać instrukcję obsługi. Tańszą alternatywą dla łańcuchów są opaski antypoślizgowe. Nie wiemy jednak, czy są tak skuteczne jak łańcuchy.

Czytaj także:

Kiedy wymienić opony na zimowe?



Pozostałe



Lista przedmiotów, które mogą przydać się kierowcom w okresie zimowym, jest oczywiście zdecydowanie dłuższa. Wśród akcesoriów, których zakup warto wziąć pod uwagę - w szczególności w przypadku starszych aut - są: odmrażacz do zamków (to akurat przedmiot, którego wożenie w bagażniku mija się z celem), sztyft do uszczelek, latarka, gumowe dywaniki z wysokim rantem, kamizelka odblaskowa, gąbka pokryta irchą oraz gumowe dywaniki.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Cars for Cause 3city

zlot, imprezy i akcje charytatywne

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Type R to sportowa odmiana:

 

Najczęściej czytane