To dobry czas na zmianę opon. U wulkanizatorów spory ruch

30 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
mJ
Wulkanizatorzy nie narzekają na brak pracy. Więcej zdjęć (1)

Wulkanizatorzy nie narzekają na brak pracy.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Wulkanizatorzy nie narzekają na brak pracy.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Aktualnie w Trójmieście mamy piękną wiosnę, a to dobry czas na zmianę opon. Choć pewnie wiele osób zastanawia się, czy w związku z nałożonymi obostrzeniami mogą bez narażenia się na mandat odwiedzić wulkanizatora. Odpowiadamy i radzimy, dlaczego warto wymienić ogumienie.Jest zgoda na zmianę oponNa wstępie warto wyraźnie podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło na wymianę opon. Zgoda tyczy się osób, które używają auta do dojazdów do pracy, a także do codziennych potrzeb życiowych. Wynika z tego, że tak naprawdę każdy może zlecić wulkanizatorowi wymianę ogumienia.

Kiedy wymienić opony?Tak naprawdę przełom kwietnia i maja to bezpieczny czas na zrzucenie "zimówek" i założenie opon letnich. Kwiecień-plecień lubi płatać figle kierowcom, aura w tym miesiącu bywa kapryśna. Wygląda jednak na to, że wiosna na dobre zadomowiła się w Trójmieście.

- Warto wymienić opony na letnie, gdy temperatury systematycznie utrzymują się powyżej 7 stopni Celsjusza. Większość kierowców powinna zrobić to już teraz. Zaleca się, aby do maja z wymianą wstrzymali się kierowcy, którym zdarza się jeździć w nocy lub nad ranem, gdyż w tych porach czasami występują jeszcze przymrozki - wyjaśnia Waldemar Rozwadowski z firmy MotoCave.
Opona zimowa jest przystosowana do pracy w niższych temperaturach i w takich warunkach gwarantuje pełnię osiągów. Przy wyższych temperaturach nie jest tak efektywna i szybciej się zużywa.

- Podstawową różnicą między oponami letnimi i zimowymi jest mieszanka gumowa, z której zostały wykonane. Im wyższa temperatura - tym opona zimowa będzie mocniej dostawała w kość. Będzie się po prostu ścierała na rozgrzanym asfalcie. Zalecamy naszym klientom wymianę opon już teraz, bo najzwyczajniej szkoda "zimówek" - dodaje Marcin Garboś z warsztatu Wulgar.

Wulkanizatorzy w TrójmieścieWulkanizatorzy nie narzekają na brak pracyJak już wspomnieliśmy na początku artykułu - rząd zezwolił na wymianę opon w samochodach. Stąd też zainteresowanie tą usługą jest spore.

- Mniej więcej od dwóch tygodni obserwujemy wzrost zainteresowania wymianą opon. Moim zdaniem to zainteresowanie jest porównywalne z analogicznym okresem z roku ubiegłego. Na życzenie oferujemy usługę door-to-door, ale z reguły klienci wolą sami przyprowadzić auto, chwilę poczekać lub pozostawić samochód na parę godzin. To zawsze dobry argument, żeby choć na trochę uwolnić się z domu i zaczerpnąć świeżego powietrza - mówi Radosław Banaszewski z warsztatu Spec Serwis.
- Sezon wymiany opon na letnie jest bardziej rozciągnięty w czasie niż jesienna wymiana na "zimówki". Klientów nie "zaskakuje" pierwszy śnieg, a wraz ze wzrostem temperatur nie czują, jak ich opony są ścierane na rozgrzanym asfalcie. Sama pandemia miała wpływ na liczbę klientów tylko na początku. Teraz, gdy już wiadomo, że wymiana nie podlega obostrzeniom epidemicznym, liczba klientów powróciła do standardu z lat poprzednich - dodaje Rozwadowski.

Usługa door-to-doorTo usługa, która stała się bardzo popularna w czasie pandemii, w szczególności w salonach i serwisach samochodowych. Sporo firm z branży motoryzacyjnej wprowadziło do swoich ofert właśnie door-to-door.

- Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób z racji na rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa obawia się wyjść z domów. Dlatego postanowiliśmy uruchomić usługę door-to-door, dzięki której to my przyjedziemy pod dom klienta, odbierzemy auto, wykonamy usługę, a na końcu odstawimy samochód pod ten sam adres - tłumaczy Garboś.

Ile kosztuje wymiana?Cena usługi wymiany opon zależy od rozmiaru oraz rodzaju opony i felgi. Zakres cen to 70-250 zł.
Czy wymieniłe(a)ś już w swoim aucie opony na letnie?
48%

tak

36%

nie, ale planuję wymianę w najbliższych dniach

8%

nie, cały rok jeżdżę na oponach letnich (lub zimowych)

8%

nie, posiadam opony całoroczne

zakończona

łącznie głosów: 508

mJ