Toyota żegna Aurisa, wita Corollę

31 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
mJ

Całkiem niedawno informowaliśmy o końcu kariery Avensisa, którego już w październiku oficjalnie zastąpi nowe wcielenie dobrze znanego Camry. Podobny los czeka Aurisa, który oficjalnie od 2019 roku będzie... Corollą.Przypomnijmy, że hatchback zaprezentowany przez Toyotę podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie reklamowany był w Europie jako trzecia generacja modelu Auris. Japończycy zmienili jednak zdanie, a tym samym politykę nazewniczą. Toyota poinformowała, że kompaktowy hatchback na całym świecie będzie nosił uniwersalną nazwę Corolla. Podobnie będzie z wersją kombi, która zadebiutuje podczas październikowych targów w Paryżu.

Oznacza to jedno: w 2019 roku nazwa Corolla obejmie wszystkie wersje nadwozia modelu - sedan, hatchback i kombi. Natomiast nazwa Auris po 13 latach definitywnie zniknie z europejskiego rynku. To już przesądzone.

Zabieg wskrzeszenia doskonale znanej nazwy ma na celu wzmocnienie pozycji Corolli jako najlepiej sprzedającego się samochodu na świecie. Od 1966 roku sprzedaż tego modelu przekroczyła 45 mln egzemplarzy.

Trójmiejscy dealerzy Toyoty

Przypomnijmy, że Toyota Auris zadebiutowała na rynku w 2006 roku jako bezpośredni następca Corolli w wersji hatchback oraz - od drugiej generacji - nadwozia kombi. W Europie kultowa nazwa zarezerwowana była wyłącznie dla sedana. Teraz to się zmieni.

Nowa Corolla będzie zbudowana na platformie TNGA (Toyota New Global Architecture), która zastąpi dotychczasowe trzy różne płyty. TNGA wprowadza nowe wytyczne w kwestii opracowywania części i ich mocowania na platformie, co znacznie ułatwia tworzenie kolejnych modeli oraz zwiększa swobodę projektantów. Warto dodać, że napęd hybrydowy będzie dostępny dla wszystkich typów nadwozia.

mJ