Z tych krajów najczęściej ściągamy auta

21 października 2021, 12:00
mJ
Nic się nie zmieniło. Dla polskiego kierowcy Niemcy to wciąż najpopularniejszy kierunek importu używanych aut. Więcej zdjęć (3)

Nic się nie zmieniło. Dla polskiego kierowcy Niemcy to wciąż najpopularniejszy kierunek importu używanych aut.

fot. erix2005 / 123rf.com

Nic się nie zmieniło. Dla polskiego kierowcy Niemcy to wciąż najpopularniejszy kierunek importu używanych aut.

fot. erix2005 / 123rf.com

"Panie, Niemiec płakał jak sprzedawał" - to zabawne powiedzenie wciąż jest bardzo aktualne. Nie zmienił się trend ani kierunek, z którego używane samochody trafiają do naszego kraju. Polacy wciąż hurtem przejmują samochody po naszych zachodnich sąsiadach. Niemcy ze zdecydowaną przewagą przewodzą w zestawieniu krajów, z których importujemy najwięcej aut. Skąd jeszcze polski kierowca chętnie sprowadza pojazdy?Polska to zagłębie importowanych samochodów. Nic w tym temacie nie zmienia się od lat i zapewne długo nie zmieni. Skąd najczęściej Polak sprowadza używane auto?

Skorzystaliśmy z danych przekazanych przez ekspertów z firmy carVertical, którzy przeprowadzili analizę głównych kierunków importu używanych samochodów do Polski. Zestawienie bazuje na dziesiątkach tysięcy raportów historii pojazdów, które powstały w ostatnich dwóch latach. Zleceniodawcami byli Polacy kupujący auta używane. W każdym takim raporcie można znaleźć dane o miejscu poprzedniej rejestracji samochodu przed jego przyjazdem do Polski. I tak właśnie powstało to zestawienie.

Niemcy i długo, długo nicRanking TOP 5 najbardziej popularnych kierunków, z których Polacy sprowadzają auta. Więcej zdjęć (3)

Ranking TOP 5 najbardziej popularnych kierunków, z których Polacy sprowadzają auta.

mat. carVertical

Ranking TOP 5 najbardziej popularnych kierunków, z których Polacy sprowadzają auta.

mat. carVertical

Niemcy to zdecydowanie najpopularniejszy kierunek obierany przez osoby sprowadzające samochody, czy to do użytku własnego, czy też na dalszy handel. Ponad połowa zamówionych w carVertical raportów dotyczyła samochodów uprzednio zarejestrowanych u naszych zachodnich sąsiadów. Niestety, większość tych aut miało za sobą mniejsze lub większe "przygody". Mało tego, przypomnijmy, że w lipcu Niemcy borykali się z powodziami. Zalane i podtopione samochody sprzedawane były w bardzo atrakcyjnych cenach. Ponoć sporo takich pojazdów trafiło do naszego kraju. Oczywiście sprowadzenie auta z Niemiec nie zawsze wiąże się z kombinowaną historią, bo wciąż to rynek pełen zadbanych i pewnych samochodów.

Drugie miejsce w zestawieniu zajmują Stany Zjednoczone (18 proc.). Mimo że kurs dolara nie jest najniższy i wynosi 3,95 zł, to USA pozostaje bardzo popularnym kierunkiem. Rynek amerykański kojarzy nam się przede wszystkim z dużymi silnikami, za którymi europejscy kierowcy już trochę tęsknią. Poza tym z USA można ściągnąć naprawdę interesujące, klasyczne "perełki".

Czytaj także:

Ile kosztuje import aut ze Stanów Zjednoczonych?Nie jest tajemnicą, że w zasadzie każdy sprowadzony samochód ze Stanów Zjednoczonych doświadczył "przygody" drogowej. Import aut zza wielkiej wody jest również zdecydowanie bardziej skomplikowany niż sprowadzenie pojazdu z europejskiego kraju. Trzeba przebrnąć przez stertę dokumentów, zorganizować transport morski, doliczyć dodatkowe koszty (m.in. cło i akcyza), poczekać na przypłynięcie kontenera kilka miesięcy, a na końcu jeszcze dostosować pojazd do europejskich wymogów. Dziś firm specjalizujących się w pośrednictwie importu aut z USA jest multum, dlatego ten kierunek jest dziś dostępny jak nigdy.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się Belgia. Według ekspertów z carVertical nieco ponad 8 proc. sprowadzanych aut pochodzi właśnie z kraju Beneluksu. Na kolejnych miejscach znajdują się: Francja, Holandia, Dania, Włochy, Szwecja, Czechy, Szwajcaria, Austria, Kanada, Hiszpania, Wielka Brytania i Japonia.

Czytaj także:

Niebawem kupowanie nowych aut tylko przez internet?Czy sprowadziłe(a)ś kiedykolwiek auto z innego kraju niż Niemcy?
17%

tak, wielokrotnie

18%

tak, raz w życiu

5%

nie, ale planuję

13%

nie, Niemcy to jedyny sensowny kierunek

47%

nie, nigdy nie importowałe(a)m auta z zagranicy

zakończona

łącznie głosów: 433

mJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.