Za nami motocrossowe ściganie w Gdańsku

14 września 2020, 15:40
mJ

W miniony weekend Gdańsk stał się polską stolicą motocrossu. Na torze zlokalizowanym nieopodal ul. StarogardzkiejMapka zawitała 3. runda mistrzostw kraju Orlen MXMP. Przez dwa dni rywalizacji nie brakowało widowiskowych wyścigów.
Wydarzenie zapowiadaliśmy w osobnym artykule oraz w kalendarzu imprez.

Zawody w Gdańsku zostały podzielone na dwa dni. Pierwszego dnia, w sobotę, w szranki stanęli przedstawiciele klas: MX125, MX Kobiet, MX65 i MX Open. W niedzielę na torze zaprezentowali się zawodnicy pozostałych czterech klas: MX Amator, MX85, MX Masters i MX2. Każda z klas startowała dwukrotnie.

MX125Sobotnią rywalizację otworzyła klasa MX125. Od pierwszych metrów ostra walka toczyła się między dotychczasowym liderem klasyfikacji generalnej, Damianem Zdunkiem (CAMK Człuchów), a jego klubowym kolegą Alehem Makhnou, który prowadził przez większość wyścigu. Zdunek z dużą determinacją próbował go wyprzedzić i w końcu dopiął swego na ostatnich metrach. W drugim wyścigu ponownie świetnym startem popisał się Makhnou. Kolejny raz w pogoń ruszył Zdunek, tym razem pościg był nieudany i lider musiał zadowolić się drugim miejscem. W obu wyścigach trzecie miejsce zajął Aleksander Świrczak (KM X Racing Lesznowola).

MX KobietW rywalizacji pań bez niespodzianki. Zobaczyliśmy dominację Joanny Miller (CAMK Człuchów), która w obu wyścigach prowadziła od startu do mety. Dwukrotnie za jej plecami uplasowała się klubowa koleżanka - Karolina Jasińska. W pierwszym wyścigu trzecie miejsce zajęła Oliwia Wiśniewska (KM MX Banda), która startuje jeszcze na motocyklu o mniejszej pojemności niż rywalki (85 cm sześc.) W drugim wyścigu Wiśniewska zaciekle walczyła o trzecią lokatę z Julią Jarmołkowicz (MX Lipno). Ostatecznie musiała uznać wyższość rywalki.

MX65Następnie na start wyjechała klasa MX65. W pierwszym biegu Dawid Zaremba (KMX Kaszuby) zdobył Scott Holeshota i nie oddał prowadzenia aż do mety. Drugie miejsce zajął Michał Psiuk (KM Cross Lublin), a trzecie Szymon Masarczyk (MTR Osielec). Drugi wyścig to dramatyczna walka Zaremby o przedarcie się na czoło stawki po dwóch upadkach. Zawodnik KMX Kaszuby z każdym okrążeniem odrabiał straty, aby przed końcem wyścigu objąć prowadzenie i wygrać. Drugi ponownie był Psiuk, a trzeci Masarczyk.

MX OpenJako ostatni w sobotę ścigali się zawodnicy klasy MX Open. Pierwszy start wygrał faworyzowany Tomasz Wysocki (CAMK Człuchów). Za jego plecami toczyła się zacięta rywalizacja między Karolem Kruszyńskim (LKS Jastrząb Lipno) i Maciejem Więckowskim (KM Cross Lublin). Ostatecznie to zawodnik z Lublina przeciął linię mety jako drugi z przewagą trzech sekund. W drugim wyścigu świetny start zaliczył Więckowski, ale już na drugim okrążeniu prowadzenie objął Wysocki, a za nim pognał Kruszyński. Przez większość drugiego biegu kolejność w czołówce wyglądała więc tak samo, jak w pierwszym starcie: Wysocki, Kruszyński i Więckowski. Tak było do momentu, w którym rama motocykla Więckowskiego... pękła. Mimo to, dojechał do mety i uratował kilka punktów do "generalki", ale to Artsiom Sazanovets (Człuchowski Auto-Moto Klub) zameldował się na trzecim stopniu podium w drugim wyścigu.

MX AmatorDrugiego dnia rywalizacji jako pierwsi na tor wyjechali "amatorzy". To była świetna okazja dla posiadaczy motocykli crossowych, aby sprawdzić się w profesjonalnych warunkach. Na starcie stanęło 25 zawodników, którzy walczyli o Puchar Prezesa ZO PZM Gdańsk. Po dwóch wyścigach najlepszy okazał się Patryk Ślemp. Drugie miejsce przypadło Adamowi Długoszowi, a trzecie Oskarowi Szczepańskiemu.

MX85Tuż po MX Amator na starcie pojawili się zawodnicy najbardziej konkurencyjnej w tym sezonie klasy MX85. W pierwszym wyścigu przez dłuższy czas na czele stawki jechał Mieszko Polnar (MX Lipno). Ale z biegiem kolejnych okrążeń do przodu zaczęli przebijać się Seweryn Gazda (AMK Gliwice), Bartosz Jaworski i Kacper Andrzejewski (WKM Wschowa). Niemal z każdym okrążeniem następowały zmiany w kolejności poszczególnych zawodników w stawce, co dostarczało widzom dodatkowych emocji. Pierwszy wyścig zakończył się wynikiem: Jaworski, Gazda i Andrzejewski. Polnar przejechał metę jako czwarty. W drugim biegu od początku prowadził Seweryn Gazda, który wypracował sobie mocną przewagę nad Jaworskim. Niestety upadek sprawił, że Seweryn przejechał metę jako trzeci, a poprzez utratę tłumika i jazdę bez niego, zgodnie z regulaminem, został relegowany na ósmą pozycję. Jaworski wygrał drugi wyścig, a zarazem klasyfikację dnia. To sprawia, że pozostaje liderem "generalki" w tej klasie. Drugie miejsce w drugim wyścigu zajął Jakub Kowalski (MX Lipno), który stanął na najniższym stopniu podium w klasyfikacji dnia. Trzecie miejsce przypadło Mikołajowi Stasiakowi (Duust Racing). Reprezentant gospodarzy, Piotr Kajrys, zajął odpowiednio 8. i 5. miejsce.

MX MastersW klasie MX Masters nie było niespodzianek. Oba wyścigi padły łupem Macieja Zdunka z CAMK Człuchów, który prowadził od startu do mety. Zdunek zgarnął komplet punktów i kolejną wygraną w rundzie. Drugi w obu wyścigach był Paweł Wizgier (ŁKM Łowicz), a trzeci Grzegorz Jankowiak (WKM Wschowa). Tak też wyglądało podium dnia. Liderem klasyfikacji z kompletem punktów po trzech rundach pozostaje Maciej Zdunek, który udowadnia, że jest w stanie wygrać na każdym motocyklu.

MX2Ostatnią klasą 3. rundy Orlen MXMP było MX2. Od początku mocna walka nawiązała się między Tomaszem Wysockim, a Karolem Kruszyńskim. W pierwszym wyścigu Scott holeshota zdobył Wysocki, dowiózł swoje prowadzenie do mety i przyjechał na niemal 18 sekund przed rywalem. Trzeci na mecie był Jakub Barczewski (MX Lipno), który mimo kontuzji, z determinacją mocno parł do przodu. W drugim wyścigu świetnie wystartował Kruszyński i tym razem to Wysocki był tym ścigającym. Jednak od momentu, w którym udało mu się wyprzedzić Kruszyńskiego, nie zważał na to, co się dzieje za nim i jechał wprost do mety po kolejne zwycięstwo. Trzecie miejsce zajął Vitali Makhnou (CAMK Człuchów).

Orlen Mistrzostwa Polski w motocrossie przekroczyły półmetek. Czwarta, i zarazem przedostatnia runda serii odbędzie się już w kolejny weekend. 19 i 20 września zawodniczki i zawodnicy zmierzą się w Strykowie.

mJ