ASP wybrała rektora na kolejną kadencję

29 kwietnia 2020, 10:30
ws

Prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski został ponownie wybrany rektorem na kadencję 2020-2024. Będzie to kontynuacja jego pracy na tym stanowisku. Polkowski podczas tych wyborów nie miał kontrkandydatów.Nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku otrzymał 93 proc. poparcia. Podczas tych wyborów był jedynym kandydatem.

- Przez najbliższe cztery miesiące dwa w jednym - rektor i rektor elekt. Trudny to czas i niepewny. Zarządzanie uczelnią w takim momencie jest wielkim wyzwaniem. Ktoś z moich poprzedników powiedział, że rektora może zrozumieć jedynie drugi rektor. Jest to nie do końca prawdziwe stwierdzenie. Każdy, kto musiał podejmować trudne decyzje bez gwarancji ich powodzenia ani przyszłych owoców tych decyzji, wie, o czym mówię. Rektor z tymi decyzjami jest sam. Oczywiście konsultacje i ekspertyzy pomagają nieco, ale i tak wybór i ostateczny podpis należy do niego. Jest czasami w przymusowej sytuacji, czasami coś podpowiada intuicja i doświadczenie. Chciałbym bardzo podziękować całej społeczności naszej Alma Mater i Kolegium Elektorów za wybranie mnie do spełniania tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji przez kolejne cztery lata - dziękował dr hab. Krzysztof Polkowski w mediach społecznościowych po wyborach.
ASP w tym roku będzie obchodziła swoje 75-lecie - mieszcząca się przy ulicy Tkackiej Akademia Sztuk Pięknych powstała w 1945 roku w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych.

Uczelnie wyższe w Trójmieście


Od początku związany z gdańską ASPKrzysztof Polkowski urodził się w 1958 roku w Gdańsku. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego w 1985 roku. Na macierzystej uczelni pracuje od 1997 roku. W 2001 roku obronił doktorat, a 10 lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Od 2012 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Malarstwa.

Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, a także instalacjami site specific, fotografią, sztuką włókna. Jest m.in. laureatem I nagrody w dziedzinie malarstwa na I Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2001. Ma w dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych.

Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Czechach. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Gdańsku, Bochum, Hamburgu.

ws