stat

Akademia Morska świętuje i zacieśnia współpracę z gdańskim portem

11 czerwca 2018, 13:30
Patryk Szczerba

Uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej było okazją do uczczenia 98. rocznicy powstania uczelni, która w październiku zmieni się oficjalnie w Uniwersytet Morski. Przy okazji, dzięki podpisanej umowie, została sformalizowana trwająca od lat współpraca z portem w Gdańsku.17 czerwca minie 98 lat od kiedy minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski podpisał akt utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. Szkoła zainaugurowała działalność na dwóch wydziałach: Nawigacyjnym i Mechanicznym. Uczelnia co roku z tej okazji świętuje, a podczas uroczystego posiedzenia senatu wręczane są nagrody i wyróżnienia.

Uniwersytet Morski zamiast Akademii MorskiejNie inaczej było w tym roku, który jest wyjątkowy dla uczelni. Od października, po formalnym wejściu w życie decyzji Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska zmieni swoją nazwę na Uniwersytet Morski.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, miano uniwersytetu przysługuje uczelniom, posiadającym co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym - co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Jak przekonują władze akademii będącej w czołówce morskich uczelni, zmiana nazwy podniesie rangę uczelni i przyniesie duże korzyści studentom.

Przy okazji świętowania rocznicy podpisano także umowę o współpracy z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku. Istotne ma być przede wszystkim rozwijanie aktywności naukowo-badawczej, oferty edukacyjnej.

Współpraca z portem w Gdańsku- Z portem współpracujemy już od jakiegoś czasu. Formalizacja porozumienia wynikała z refleksji w poszukiwaniu nowych dróg, by ukształtować ją i pokazać, że port w Gdańsku jest naszym strategicznym partnerem. Wykonywaliśmy ekspertyzy na rzec rozbudowy portu symulacji na rzecz obsługi portów pod kątem możliwości przeładunkowych - mówi prof. Ireneusz Czarnowski, prorektor ds. nauki Akademii Morskiej.
Przypomnijmy, że w Akademii Morskiej w Gdyni uczy się ponad 5,5 tysiąca studentów na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Studia są oferowane na 36 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków.

Uczelnia została otwarta - jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni. 38 lat temu przekształcono ją w Wyższą Szkołę Morską, a w 2002 roku - w Akademię Morską.

To jedna z trzech, obok Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, szkół wyższych w Polsce wyspecjalizowanych w głównej mierze w edukacji do pracy związanej z morzem.
Cenisz morskie uczelnie?
50%

tak, powinny być pod szczególną opieką

33%

owszem, choć ubolewam nieco nad poziomem kształcenia

17%

nie, nie widzę potrzeby dodatkowego ich dotowania

łącznie głosów: 188