stat

Akademik dla studenta. Sprawdź za ile i gdzie

9 września 2019, 8:00
Wioleta Stolarska

Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, ale prawdziwy problem może pojawić się przy decyzji o wyborze uczelni, a tym samym miejscu zamieszkania. Studenci, rozpoczynając poszukiwania własnego lokum, z pewnością biorą pod uwagę kilka istotnych czynników: niskie koszty, lokalizację czy sąsiedztwo, czyli odpowiednie warunki do nauki czy imprez z przyjaciółmi. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest zamieszkanie w uczelnianym akademiku. Podpowiadamy, jak wyglądają trójmiejskie domy studenckie.

Studia często wiążą się z przeprowadzką do innego miasta, gdzie na wykształcenie trzeba poświęcić nie tylko czas, ale również pieniądze. I właśnie pod tym względem akademiki nie mają sobie równych. Ceny za pokój w domu studenckim zaczynają się od ok. 350 zł miesięcznie, a ceny za wynajęcie pokoju w prywatnym mieszkaniu zaczynają się od 600 zł.

Kolejnym atutem jest dobre wyposażenie "dsów". Ich mieszkańcy mają do dyspozycji bezprzewodowy internet, salę do cichej nauki, kuchnię, pralnię, świetlicę czy pomieszanie na rowery. Każdy pokój jest w pełni umeblowany, a niektóre mają nawet własną łazienkę.

Sprawdziliśmy, jak wygląda oferta trójmiejskich akademików.

Akademiki w Trójmieście


Ceny wynajmu w trójmiejskich akademikach
pokoje 1-osobowepokoje kilkuosobowe
Uniwersytet Gdański420370
Uniwersytet Morskibrak350 (400 studenci spoza uczelni)
Politechnika Gdańska390 (425 z łazienką)350 (360 z łazienką)
Gdański Uniwersytet Medyczny1140380-570
Akademia Muzyczna550-570420-480


Uniwersytet GdańskiDomy Studenckie UG są zróżnicowane pod względem standardu, jak i cen. Uczelnia dysponuje w tym roku akademickim 1 324 miejscami w siedmiu domach studenckich (DS 8 i DS 9 w Sopocie są obecnie w remoncie). To miejsca: w 151 pokojach 1-osobowych, 573 pokojach 2-osobowych i 9 pokojach 3-osobowych.

- Wszystkie pokoje wyposażone są w tapczany, stolik lub biurko i szafy ubraniowe. W każdym domu studenckim znajdują się kuchnie i łazienki na piętrach oraz pralnie, suszarnie i pomieszczenia na rowery. Dodatkowe wyposażenie zależy od danego domu studenckiego - informuje Monika Rogo z biura prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.
Wszystkie pokoje mają dostęp do internetu, którego koszt wliczony jest w cenę miejsca. Jaki jest koszt wynajęcia lokum w akademiku UG?

- Ceny zaczynają się od 370 zł do 545,40 zł za miejsce w pokoju wieloosobowym oraz pokoju jednoosobowym dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w zależności od domu studenckiego i statusu osoby zakwaterowanej (student/doktorant itd.). Od 420 zł do 615,60 zł za miejsce w pokoju jednoosobowym w zależności od domu studenckiego i statusu osoby zakwaterowanej (student/doktorant itd.) - wyjaśnia Rogo.
Pokoje w domach studenckich przysługują w pierwszej kolejności osobom, które nie mają możliwości dojeżdżania na uczelnię ze stałego miejsca zamieszkania, oraz tym, które nie ukończyły z tytułem magistra studiów na innym kierunku lub innej uczelni. O przydział można zgłaszać się do Wydziałowych Komisji Stypendialnych (każdy wydział ma własne regulaminy określające zasady przyznawania miejsc). Miejsce lub pokój 1-osobowy przydzielany jest na rok akademicki, a w przypadku wymiany w ramach programu ERASMUS może być przyznane na semestr.

Uniwersytet MorskiGdyński uniwersytet do dyspozycji swoich studentów ma trzy akademiki. W Studenckim Domu Marynarza nr 2, nazywanym Dużym Żaglem, są pokoje 2- i 3-osobowe ze wspólną łazienką oraz samodzielne pokoje 2-,3- i 4-osobowe z łazienkami.

- Tutaj pokoje wyposażone są w pojedyncze łóżka, lodówkę, biurka do nauki, krzesła, szafy, półki, a łazienkach jest kabina prysznicowa. Część pokoi ma widok na zatokę, a część jest od strony podwórza. Na każdym piętrze znajduje się kuchnia do dyspozycji studentów - informuje Katarzyna Korol, dyrektor działu domów studenckich Uniwersytetu Morskiego.
Z kolei w Domu Studenckim nr 3 oraz Domu Studenckim nr 4 do dyspozycji studentów są mieszkania 3- i 5-osobowe składające się z dwóch pokoi, łazienki i kuchni.

Pierwszeństwo w ubieganiu się o lokum mają studenci Uniwersytetu Morskiego, ale o miejsce może strać się również każdy student w ramach dostępności wolnych miejsc.

- Miesięczny koszt wynajmu dla studentów UM to 350 zł, studenci innych uczelni płacą 400 zł, dodatkowo pobierana jest kaucja w wysokości 100 zł. Żeby wynająć lokum student wypełnia wniosek i składa go w odpowiednim domu studenckim. Wniosek jest weryfikowany pod względem dostępności wolnych miejsc, miejsca zameldowania studenta, historii studenta pod względem terminowych płatności czy zachowania - dodaje Katarzyna Korol.

Ogłoszenia "do wynajęcia" w TrójmieściePolitechnika GdańskaOsiedle Studenckie Politechniki Gdańskiej w swojej ofercie na rok akademicki 2019/2020 ma 1497 pokoi i 2321 miejsc. To pokoje 1- i 2-osobowe, w przeważającej większości pokoje wyposażone są w oddzielne łazienki. Oprócz tego w pokoju znajdziemy podstawowe wyposażenie, jak: łóżka, biurka, krzesła oraz szafy. Lodówki są w każdym węźle studenckim i w większości pokoi.

- Student ubiegający się o miejsce w domu studenckim na rok akademicki musi złożyć wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi jego trudną sytuację materialną. W ciągu danego roku akademickiego oraz w przypadku wolnych miejsc jest możliwość uzyskania miejsca bez dokumentowania dochodu. W takim przypadku należy przyjść do biura Odwoławczej Komisji Stypendialnej na dyżur rozdziału wolnych miejsc (dwa razy w tygodniu). W ramach wolnych miejsc w DS PG może również ubiegać się student innej uczelni - osoby te składają wniosek do prorektora ds. kształcenia i dydaktyki, a po uzyskaniu zgody muszą stawić się na dyżur rozdziału wolnych miejsc - mówi Agata Cymanowska z biura prasowego Politechniki Gdańskiej.
Ceny za zamieszkanie w Domach Studenckich PG zaczynają się od 360 zł, za miejsce w pokoju 2-osobowym z łazienką, do 425 zł za pokój 1-osobowy z łazienką. Średnia cena za miejsce w pokoju 2-osobowym to 350 zł, a w 1-osobowym 390 zł, w zależności od tego, czy łazienka jest osobna czy w segmencie. W ramach opłaty można korzystać z dostępu do internetu, wspólnych pralni, kuchni, sal nauki, świetlic, siłowni oraz pomieszczeń na rowery.

Gdański Uniwersytet MedycznyUczelnia medyczna prowadzi z kolei Centrum Hotelowe Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które dysponuje czterema Domami Studenckimi położonymi przy ul. Dębowej w Gdańsku. Akademiki oferują 487 pokoi, głównie 2- i 3-osobowych oraz 1135 miejsc noclegowych.

Standardowe wyposażenie pokoi to oczywiście: tapczany, stolik, krzesła, nocne szafki, szafa, półki na książki, lampki nocne, lustro, umywalka. Łazienki i kuchnia znajdują się na korytarzu. Na każdym korytarzu dostępna jest też pralka automatyczna oraz suszarka. Telewizję można oglądać w holu na parterze domów studenta. Wszystkie pokoje mają dostęp do internetu, którego koszt wliczony jest w cenę pokoju.

- Recepcja Centrum Hotelowego przyjmuje gości przez całą dobę. Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. 12, a kończy się o godz. 9 dnia następnego. Rezerwacji należy dokonywać pod numerem telefonu 58 349 13 43 lub drogą mailową: centrumhotelowe@gumed.edu.pl. Pokoje są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Goście mogą korzystać z jednego z dwóch bezpłatnych parkingów - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.
W roku akademickim 2019/2020 student czy doktorant za miejsce w pokoju 3-osobowym zapłaci 380 zł/miesiąc, w pokoju 2-osobowym 570 zł/miesiąc. Wynajęcie pokoju 1-osobowego to już koszt 1140 zł/miesiąc, a za jedno miejsce zajmowane w pokoju małżeńskim zapłacić można 380 zł/miesiąc (dzieci są zwolnione z opłat).

Studenci anglojęzyczni (uczestnicy kursu PREMEDICAL) za zajmowany pokój (duży) zapłacą 1 140 zł/miesiąc, za pokój (mały) - 650 zł/miesiąc. Studenci programu ERASMUS za miesiąc wynajmowania pokoju zapłacą 1 140 zł. Stażyści, słuchacze studiów podyplomowych zapłacą 38 zł za pokój/doba + 8 proc. VAT.

W Centrum Hotelowym GUMed przebywać mogą również goście, których obowiązuje cennik: goście, którzy są studentami GUMed: 11 zł/doba, goście wszystkich studentów zamieszkujących w DS: 20 zł/doba + 8 proc. VAT, wynajem wolnego pokoju: 60 zł/doba + 8 proc. VAT, wynajem pokoju przez studenta GUMed: 38 zł/doba za duży pokój oraz 22 zł/doba za mały pokój, wynajem pokoju przez studenta/doktoranta innej uczelni: 38 zł/doba + 8 proc. VAT.

W trakcie roku akademickiego zakwaterowanie następuje na podstawie decyzji kierownika właściwego DS po uprzednim spełnieniu wymaganych formalności.

Akademia MuzycznaGdańska Akademia Muzyczna do dyspozycji studentów ma 92 pokoje (127 miejsc).

- O lokum ubiegać się może każdy student, aczkolwiek w pierwszej kolejności przyznajemy miejsca studentom naszej uczelni. Jeśli zostaną wolne miejsca, wówczas przyznajemy każdemu, kto do nas się zgłosi - mówi Jolanta Sikorska, kierownik Domów Studenckich.
O przyznaniu pokoju decyduje dochód na jednego członka rodziny oraz odległość od miejsc zamieszkania. Na opłatę składa się czynsz, internet, media (każdy pokój posiada liczniki). W zależności od struktury pokoi całkowity koszt miesięczny waha się od 420 do 570 zł.

Mieszkanie z wyrzeczeniamiMieszkanie w akademiku oprócz zalet finansowych ma niestety pewne wady. Chodzi tu o regulaminy określane przez domy studenckie, które muszą być restrykcyjnie przestrzegane przez mieszkańców. To m.in. cisza nocna, która zwykle obowiązuje od godz. 22 do 6 rano. Osoby mieszkające w akademiku mogą być też odwiedzane przez gości w wyznaczonych godzinach - najczęściej między 7 a 23 - goście muszą też okazać dokument tożsamości w recepcji. Organizacja większych spotkań towarzyskich możliwa jest najczęściej tylko za zgodą kierownika obiektu. Obowiązuje też zakaz palenia papierosów (często również elektronicznych), spożywania alkoholu oraz innych nielegalnych substancji.
Podczas studiów mieszkała(e)ś w:
34%

akademiku

9%

wynajmowanym pokoju (jednoosobowym)

7%

wynajmowanym pokoju ze współlokatorem(-ami)

8%

samodzielnie wynajmowanym mieszkaniu

33%

we własnym mieszkaniu/domu

9%

w wielu różnych miejscach

zakończona

łącznie głosów: 583