Aleksander Doba patronem Morskiej Szkoły Podstawowej

25 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Samotnie przepłynął Ocean Atlantycki, większość życia spędził w kajaku - 72-letni polski podróżnik, kajakarz - Aleksander Doba został patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku.Doba jest człowiekiem, który w swoim życiu dokonał rzeczy uważanych przez wielu za niemożliwe, m.in. jako pierwszy na świecie - przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki z Lizbony na Florydę. Teraz będzie wzorem dla gdańskich uczniów.

Wydarzenia związane z nadaniem imienia Aleksadra Doby Morskiej Szkoły Podstawowej na Ujeścisku rozpoczęły się już w środę. Uczniowie spotkali się z podróżnikiem oraz wzięli udział we wspólnym spływie kajakowym po Motławie. Główna uroczystość nadania imienia szkole odbyła się w czwartek.

- To wspaniałe uczucie móc jeszcze za życia zostać patronem szkoły. Jest to wielka wartość dla dzieci, uczniów i dla mnie również. Wspomnę tutaj, że jest to już druga szkoła, w której patronuje i jestem z tego powodu bardzo dumny - mówił Aleksander Doba.
Słynny podróżnik od 6 lat patronuje już szkole podstawowej w Iwięcinie (powiat koszaliński, Zachodniopomorskie).

Wzorzec do naśladowaniaRzadko w polskiej tradycji zdarza się, żeby żyjąca osoba została patronem szkoły, ale w tym przypadku władze szkoły nie miały wątpliwości.

- Morska szkoła podstawowa nie może mieć innego patrona niż takiego, który jest tak bardzo związany z wodą. Dlatego uważamy, że Pan Aleksander jest odpowiednim kandydatem na patrona naszej szkoły - mówił Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej.
Również odpowiedź Aleksandra Doby na propozycję szkoły pojawiła się błyskawicznie - już po dwóch dniach. Oczywiście pozytywna. Dyrektorowi i całej społeczności szkolnej marzy się, aby nowy patron odwiedzał szkołę raz w roku.

- Chcielibyśmy, żeby pan Aleksander Doba był patronem namacalnym, żeby raz w roku odwiedzał szkołę. To wspaniały, skromny i bardzo dobry człowiek. Jestem dumny, że nasze dzieci będą miały prawdziwy, żywy wzorzec do naśladowania - kończy Kamil Gajewski
W uroczystości nadania imienia Aleksandra Doby Morskiej Szkole Podstawowej brali udział przedstawiciele miasta, orkiestra morskiego oddziału straży granicznej, stróże prawa, rada pedagogiczna, rodzice, uczniowie i oczywiście nowy patron szkoły.

Aleksander Doba ur. 9 września 1946 r. jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.
Czy wiesz, kto jest patronem szkoły twoich dzieci?
6%

nie, nie interesowałem się tym nigdy

3%

raczej nie, nie jestem pewny

4%

raczej tak, ale nie wiem czy to dobry patron

65%

tak, wiem

22%

nie mam dzieci

zakończona

łącznie głosów: 246