"Alternatywka" młodzieżowym słowem 2019 roku

6 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
rb

"Alternatywka" to młodzieżowe słowo 2019 roku - zdecydowało Wydawnictwo Naukowe PWN. Na podium znalazły się jeszcze "jesieniara" i "eluwina".Młodzież zawsze słynęła z używania slangów poznanych w szkole czy na podwórkach. I mimo że zeszłoroczne młodzieżowe słowo roku - dzban - zostało wyśmiane przez licealistów, bo znane i używane przez nich było już dużo wcześniej, to Wydawnictwo Naukowe PWN ponownie zdecydowało się wybrać zwycięzcę tego plebiscytu.

Grono jury w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) na podstawie liczby oddanych głosów wybrali młodzieżowe słowo roku 2019 - alternatywkę.

Czym jest alternatywka?Jury wypowiedziało się krótko - to osoba o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach. W internecie możemy znaleźć dużo uzasadnień tej frazy, jak: specyficzny wygląd, kolorowe włosy, ekstrawagancki ubiór czy piercing. Można także uznać, że jest to współczesne odzwierciedlenie emo z końca lat 90. czy fanów rocka alternatywnego z lat 80.

Jesieniara i eluwina zamykają podiumDruga i trzecia lokata przypadła słowom: jesieniara i eluwina. W przypadku tego pierwszego chodzi oczywiście o osobę, która uwielbia jesienną aurę. Z kolei z eluwiną jest nieco inaczej - to forma przywitania wśród młodzieży, którą wypromował youtuber Kacper Blonsky.

Czy młodzieżowe słowa roku 2019 są ci znane?
8%

tak, kojarzę wszystkie

24%

tylko część

68%

nie kojarzę żadnego z nich

zakończona

łącznie głosów: 756

rb