Będą oczyszczać powietrze z patogenów - w tym z SARS-CoV-2

4 listopada 2020, 8:00
ws
Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza? Więcej zdjęć (1)

Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza?

fot. maru123rf/ 123rf.com

Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza?

fot. maru123rf/ 123rf.com

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego może znaleźć swoje zastosowanie w życiu codziennym. Uczelnia podpisała umowę z firmą, która podejmie się opracowania urządzeń pracujących w układach klimatyzacji i oczyszczających powietrze z patogenów, w tym z SARS-CoV-2.W dobie pandemii koronawirusa naukowcy i firmy szukają wszelkich rozwiązań, które pomogą nam uchronić się przed zakażeniem. Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza?

Czytaj też: Naukowcy z Gdańska i Krakowa pracują nad polską szczepionką na COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego zgłosili swoje wynalazki w zakresie otrzymywania warstw fotokatalitycznych do ochrony patentowej przed Urzędem Patentowym RP. Teraz uczelnia podpisała dwie umowy licencyjne z firmą NANOSCI Sp. z o.o. - podmiotem, który ma skomercjalizować wynalazki zespołu naukowego pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.  

Koronawirus - raporty sanepiduOczyszczą powietrze w komunikacji i biurachUdzielenie licencji umożliwi komercjalizację innowacyjnych, nowoczesnych technologii oczyszczania powietrza wykorzystujących proces fotokatalityczny. Firma zamierza opracować urządzenia pracujące w układach klimatyzacji, oczyszczające powietrze z patogenów, w tym z SARS-CoV-2. Jej misją jest uczynienie środków transportu i miejsc pracy bezpiecznymi dla podróżnych i pracowników.

Czytaj też: Naukowiec z Gdańska bada, jak infekcje wpływają na COVID-19

- Montaż urządzeń oczyszczających powietrze w systemach klimatyzacji umożliwi usuwanie mikroorganizmów patogennych z powietrza - zarówno bakterii, jak i wirusów - i tym samym zwiększy bezpieczeństwo w środkach masowego transportu. Podobne urządzenia można zastosować w pomieszczeniach biurowych po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo na stanowiskach pracy - mówi Adam Kądziela, prezes NANOSCI.
Firma NANOSCI rozpoczęła właśnie realizację projektu we współpracy z firmą Solaris, jednym z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów.

- Fotokatalityczne oczyszczanie powietrza umożliwia jednoczesną degradację lotnych zanieczyszczeń organicznych (VOCs), związków nieorganicznych (takich jak amoniak czy siarkowodór), ale przede wszystkim inaktywację mikroorganizmów (bakterii, wirusów oraz grzybów). Dostosowanie i montaż fotokatalitycznego modułu oczyszczania powietrza w układzie klimatyzacji autobusu ma zabezpieczyć kierowcę autobusu oraz pasażerów przed ekspozycją na mikroorganizmy chorobotwórcze, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii SARS-CoV-2 - tłumaczy prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

ws