Będą oczyszczać powietrze z patogenów - w tym z SARS-CoV-2

4 listopada 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza? Więcej zdjęć (1)

Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza?

fot. maru123rf/ 123rf.com

Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza?

fot. maru123rf/ 123rf.com

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego może znaleźć swoje zastosowanie w życiu codziennym. Uczelnia podpisała umowę z firmą, która podejmie się opracowania urządzeń pracujących w układach klimatyzacji i oczyszczających powietrze z patogenów, w tym z SARS-CoV-2.W dobie pandemii koronawirusa naukowcy i firmy szukają wszelkich rozwiązań, które pomogą nam uchronić się przed zakażeniem. Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są w stanie usunąć wirusy z powietrza?

Czytaj też: Naukowcy z Gdańska i Krakowa pracują nad polską szczepionką na COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego zgłosili swoje wynalazki w zakresie otrzymywania warstw fotokatalitycznych do ochrony patentowej przed Urzędem Patentowym RP. Teraz uczelnia podpisała dwie umowy licencyjne z firmą NANOSCI Sp. z o.o. - podmiotem, który ma skomercjalizować wynalazki zespołu naukowego pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.  

Koronawirus - raporty sanepiduOczyszczą powietrze w komunikacji i biurachUdzielenie licencji umożliwi komercjalizację innowacyjnych, nowoczesnych technologii oczyszczania powietrza wykorzystujących proces fotokatalityczny. Firma zamierza opracować urządzenia pracujące w układach klimatyzacji, oczyszczające powietrze z patogenów, w tym z SARS-CoV-2. Jej misją jest uczynienie środków transportu i miejsc pracy bezpiecznymi dla podróżnych i pracowników.

Czytaj też: Naukowiec z Gdańska bada, jak infekcje wpływają na COVID-19

- Montaż urządzeń oczyszczających powietrze w systemach klimatyzacji umożliwi usuwanie mikroorganizmów patogennych z powietrza - zarówno bakterii, jak i wirusów - i tym samym zwiększy bezpieczeństwo w środkach masowego transportu. Podobne urządzenia można zastosować w pomieszczeniach biurowych po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo na stanowiskach pracy - mówi Adam Kądziela, prezes NANOSCI.
Firma NANOSCI rozpoczęła właśnie realizację projektu we współpracy z firmą Solaris, jednym z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów.

- Fotokatalityczne oczyszczanie powietrza umożliwia jednoczesną degradację lotnych zanieczyszczeń organicznych (VOCs), związków nieorganicznych (takich jak amoniak czy siarkowodór), ale przede wszystkim inaktywację mikroorganizmów (bakterii, wirusów oraz grzybów). Dostosowanie i montaż fotokatalitycznego modułu oczyszczania powietrza w układzie klimatyzacji autobusu ma zabezpieczyć kierowcę autobusu oraz pasażerów przed ekspozycją na mikroorganizmy chorobotwórcze, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii SARS-CoV-2 - tłumaczy prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

ws

Opinie (30) 3 zablokowane

 • Brawo (1)

  • 18 4

  • brawo co ? filtr w klimatyzacji ?

   • 3 0

 • Dotychczasowe badania wykluczają wpływ klimatyzacji na rozprzestrzeniania się koronawirusów. (2)

  Ten projekt brzmi trochę jak sztuka dla sztuki. Mamy filtry klasy F7 według norm EN 779 i EN 1882-1, które wystarczą aż nadto dla zapobiegliwych. Istotne jest wietrzenie pomieszczeń zmniejszając stężenie patogenów w powietrzu. Najgorsze co można zrobić to zamknąć okna w komunikacji miejskiej i puszczać powietrze na obiegu zamkniętym.

  • 27 4

  • ja czytam, że eliminacja wirusów to dodatkowy plus (1)

   skoro te filtry sa takie wystarczające, to skad ciagłe problemy z legioneliozą

   odpowiesz, bo trzeba wymieniać i czyścic

   tak ale moze (ja się nie znam) to własnie jesli nie eliminuje to pomaga w oczyszczaniu?

   • 2 0

   • Myślisz dobrze, ale prawdopodobnie podczepiasz alergie i powikłania grzybicze pod legionellozę.

    Ta choroba występuje marginalnie w skali kraju i oscyluje w granicy 50 przypadków rocznie. Zapobieganie jej jest proste, wystarczy popularny chlor do czyszczenia czy promienie UV. Środowisko dla rozwoju tych bakterii

    Ta choroba występuje marginalnie w skali kraju i oscyluje w granicy 50 przypadków rocznie. Zapobieganie jej jest proste, wystarczy popularny chlor do czyszczenia czy promienie UV. Środowisko dla rozwoju tych bakterii również jest dość ograniczone bo wynosi 20-50 stopni Celsjusza, można zastosować również wyparzanie albo zmrażanie instalacji.

    Fotokataliza rzeczywiście będzie skuteczna, potwierdzają to badania z początku wieku (nic zaskakującego). Stosowanie takich środków wygląda jak zastawianie niedźwiedzich wnyków na zająca. Ten projekt nie jest innowacyjny, czy rewolucyjny.

    • 2 0

 • Odganianie wirusa pałeczkami do pingponga (3)

  To obok przyłbic najskuteczniejsza metoda ochrony przed wirusem. Apeluje do rządu o natychmiastowy nakaz odganiania wirusa przy pomocy pałeczek pingpongowych w przestreni publicznej!!!! Jeden krok - jedno machnięcie. W przypadku postouje machnęcie co przynajmniej 10 sekund!

  • 22 2

  • co to jest paleczka (1)

   do pingponga ??

   • 2 2

   • oj tam oj tam wiadomo o co kaman

    • 2 0

  • no i WF również zaliczonu

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.