Bonem turystycznym zapłacisz za obóz na ferie, ale już nie za półkolonie

10 grudnia 2020, 14:00
Wioleta Stolarska
Bonem turystycznym zapłacimy za "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne", do których niestety opieka i zajęcia dodatkowe w formie półkolonii się nie zaliczają. Więcej zdjęć (1)

Bonem turystycznym zapłacimy za "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne", do których niestety opieka i zajęcia dodatkowe w formie półkolonii się nie zaliczają.

fot. Tatyana Tomsickova / 123rf.com

Bonem turystycznym zapłacimy za "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne", do których niestety opieka i zajęcia dodatkowe w formie półkolonii się nie zaliczają.

fot. Tatyana Tomsickova / 123rf.com

Nieco ponad trzy tygodnie pozostały do ferii zimowych. Nie wszyscy rodzice mogą jednak pozwolić sobie na urlop w tym czasie, więc dodatkowa opieka nad dzieckiem jest dla nich na wagę złota. Dobrym rozwiązaniem są zimowe obozy czy półkolonie. Za te pierwsze zapłacić można bonem turystycznym, niestety w przypadku zajęć dodatkowych dla dzieci bez noclegów z dofinansowania skorzystać już nie można.W tym roku z powodu pandemii koronawirusa ferie zimowe odbywają się w jednym terminie w całym kraju - od 4 do 17 stycznia. Rodzice najmłodszych uczniów szkół podstawowych mogą mieć jednak problem, bo obowiązujące restrykcje mają uniemożliwiać podróżowanie, dlatego część rodziców będzie musiała wziąć wolne, by zająć się dziećmi w domu.

Rozwiązaniem mogą być obozy zimowe lub półkolonie. Zajęcia, które będą mogły zorganizować szkoły, będą dostępne dla uczniów klas I-IV tylko na terenie placówki i w grupach do 12 osób. Dlatego liczba miejsc będzie ograniczona.

Czytaj też: Półkolonie w czasie ferii dla najmłodszych. Jak spędzić zimę w mieście?

Bon na ferieJeśli rodzice zdecydują się na wysłanie dziecka na kolonie czy obóz zimowy, mogą skorzystać z bonu turystycznego. Na każde dziecko, na które przyznany jest dodatek lub świadczenie wychowawcze, przysługuje bon w wysokości 500 zł. Wyjątkiem są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, na które przysługuje "podwójny" bon turystyczny.

- Można nim opłacić weekendowe wyjazdy, zimowiska czy wakacyjne pobyty do końca marca 2022 r. Nie znaczy jednak, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Można bowiem opłacić bonem rezerwacje na pobyt w późniejszym terminie - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Imprezy i wydarzenia podczas ferii dla dzieci


Warto jednak pamiętać, że bonem turystycznym zapłacimy za "usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne", do których niestety opieka i zajęcia dodatkowe w formie półkolonii się nie zaliczają. Co to znaczy?

- Usługa hotelarska to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Impreza turystyczna to natomiast połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług na potrzeby tej samej podróży lub wakacji - przewozu pasażerów, zakwaterowania lub wynajmu pojazdów samochodowych. Imprezą turystyczną nie jest jednak wycieczka trwająca krócej niż 24 godziny, chyba że obejmuje nocleg. W ramach wyjątku bonem można zapłacić za imprezę turystyczną oferowaną okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych przez organizację pożytku publicznego. Standardowa półkolonia nie spełnia tych warunków - wyjaśnia Cieszyński.
Bonem można płacić u podmiotów, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Jest ich ponad 17,5 tys. Listę podmiotów można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.
Jak spędzicie ferie zimowe?
28%

na urlopie w domu

19%

na urlopie, zamierzamy wyjechać

38%

w pracy, dzieci będą pod opieką rodziny

6%

w pracy, dzieci będą na koloniach/obozie

9%

w pracy, dzieci będą na półkoloniach

zakończona

łącznie głosów: 194