Brakuje szczepionek przeciwko HPV. Gdański program wciąż nie ruszył

11 marca 2020, 10:00
Wioleta Stolarska

Na rynku wciąż brakuje szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV dla dzieci. To m.in. ten wirus wywołuje raka szyjki macicy. W związku z tym gdański program szczepień, ogłoszony w połowie ubiegłego roku, wciąż nie może ruszyć. Dodatkową pulę szczepionek udało się zdobyć w Gdyni, również Sopot przekonuje, że ma wystarczające zapasy.Pod koniec czerwca 2019 roku Gdańsk ogłosił program refundacji szczepień przeciwko HPV na kolejne trzy lata. Szczepienia miały być refundowane dla osób w wieku 12-14 lat, zamieszkałych na terenie Gdańska.

Niestety do tej pory program nie ruszył, bo w Polsce brakuje szczepionek przeciwko HPV.

- Nadal, pomimo kolejnego pisma, nie otrzymaliśmy odpowiedzi od polskiego przedstawiciela reprezentującego producenta szczepionek. W związku z tym nie wiemy, czy i kiedy szczepionki będą dostępne w liczbie pozwalającej na realizację programu - poinformował Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Czym grozi niezaszczepienie przeciwko HPV?HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. Jego rozwój może jednak prowadzić do wielu groźnych chorób. Szczepionki przeciw wirusowi HPV mogą zmniejszyć zachorowalność na raka macicy u kobiet o około 5 proc.

Szczepionki podaje się dziewczynkom w wieku od 9 do 16 lat, żeby zadziałały, zanim rozpoczną one życie intymne. Trzy dawki pozwalają zabezpieczyć się przed wirusem. Koszt pakietu to około 1,5 tys. zł.

Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. W czasie ostatniej wizyty w przychodni otrzymają oni do wypełnienia krótką ankietę dotyczącą wiedzy o profilaktyce zakażeń wirusem HPV.

Czytaj też: Gdańsk zrefunduje szczepionki przeciw HPV

Sopot i Gdynia zabezpieczoneRównież Gdynia miała problem z zabezpieczeniem odpowiedniej liczby potrzebnych szczepionek. W listopadzie ubiegłego roku poinformowano o zmniejszeniu dostępności na polskim rynku produktu leczniczego Gardasil (szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV) wykorzystywanego w gdyńskim programie polityki zdrowotnej szczepień przeciwko wirusowi HPV. W związku z tym od 8 listopada 2019 r. dzieci, które są zgłaszane do programu szczepień online lub osobiście, były wpisane na listę rezerwową.

- Dzięki dużemu zaangażowaniu i wysiłkowi interesariuszy programu, takich jak producent szczepionki, hurtownie farmaceutyczne, przychodnie realizujące program szczepień udało nam się w grudniu ubiegłego roku pozyskać i sprowadzić do gdyńskich przychodni pulę szczepionek wystarczającą do zaszczepienia pełnymi schematami wszystkich dziewczynek z listy rezerwowej, które zostały zgłoszone do programu do końca ubiegłego roku. Pozyskaliśmy także pulę dodatkowych szczepionek, które pozwolą na zaszczepienie kolejnej grupy dziewczynek 13-letnich (rocznik 2007), które kwalifikują się do gdyńskiego programu szczepień od początku bieżącego roku - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Program profilaktyczny zapobiegający nowotworowi szyjki macicy poprzez szczepienie przeciwko HPV realizowany jest również w Sopocie.

- Gmina Miasta Sopotu proponuje bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek urodzonych w 2008 r. i zameldowanych na terenie Sopotu. Mamy zabezpieczone szczepionki, więc program jest na bieżąco realizowany - wyjaśnia Anna Dyksińska z biura prasowego sopockiego magistratu.
Czy szczepisz swoje dziecko?
81%

tak

19%

nie

zakończona

łącznie głosów: 156