COVID-19 a płodność mężczyzn. Pomorscy naukowcy przedstawili wyniki badań

16 września 2021, 9:30
Piotr Kallalas
Pojawia się coraz więcej badań wskazujących, że COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn. Więcej zdjęć (1)

Pojawia się coraz więcej badań wskazujących, że COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn.

fot.rf123/ jarun011

Pojawia się coraz więcej badań wskazujących, że COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn.

fot.rf123/ jarun011

Pomorscy naukowcy przebadali prawie 60 pacjentów przed i po przebyciu infekcji COVID-19. Przedmiotem analiz była jakość nasienia i zbadanie, czy choroba wywołana koronawirusem wpływa na płodność mężczyzn.Gdzie zaszczepić się w Trójmieście przeciw COVID-19? Znajdź najbliższy punkt szczepień


Temat wpływu infekcji COVID-19 na organizm człowieka jest przedmiotem wielu badań i analiz. Teraz swoimi wynikami podzielili się pomorscy badacze. Naukowcy z laboratorium Invicta przedstawili wyniki badań parametrów nasienia wśród pacjentów, którzy przeszli COVID-19.

Czytaj też: Większość przyjmuje leki, a 40 proc. choruje przewlekle. Jaki jest stan zdrowia Polaków?

Okazuje się, że infekcja miała istotny wpływ na obniżenie parametrów jakościowych plemników. U niespełna 40 proc. osób stwierdzono obniżoną koncentrację, a u prawie połowy redukcję ruchu plemników. Co ciekawe, co czwarty pacjent odznaczał się gorszymi oboma parametrami.
- Wśród przebadanych mężczyzn zaobserwowano spadek objętości ejakulatu, morfologii plemników oraz ich żywotności i ruchliwości o ok. 14 proc. - zaznacza Joanna Neuberg.

- W Grupie Invicta od kwietnia do maja 2021 roku przeprowadziliśmy analizę porównawczą seminogramów 59 mężczyzn sprzed i po zakażeniu koronawirusem. Ocenie poddano koncentrację plemników oraz parametry ruchu postępowego (A+B). Analiza pokazała, że obniżoną koncentrację plemników można zauważyć u prawie 39 proc. badanych mężczyzn. U 49 proc. zauważono obniżenie ruchu plemników. Warto podkreślić, że średnio 24 proc. mężczyzn biorących udział w badaniu miała równocześnie obniżoną koncentrację oraz ruch plemników. Może to negatywnie oddziaływać na potencjał rozrodczy - mówi Weronika Szecel, embriolog z Kliniki Invicta.
Czytaj też: Jak szczepienie przeciw COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

Kluczowym objawem jest gorączkaDalsze analizy wskazują, że również inne parametry nasienia uległy pogorszeniu, co także miało mieć związek z rodzajem występujących objawów, w tym przede wszystkim z podwyższoną temperaturą. Natomiast nie jest jasne, jakie mechanizmy są tutaj kluczowe - czy te związane z aktywnością patogenu, czy też z reakcją organizmu.

Potrzebujesz porady specjalisty? Znajdź seksuologa w Trójmieście


- Wśród przebadanych mężczyzn zaobserwowano spadek objętości ejakulatu, morfologii plemników oraz ich żywotności i ruchliwości o ok. 14 proc. Ten sam zespół naukowców wykazał ponadto, że ozdrowieńcy po zakażeniu SARS-CoV-2 mieli znacząco obniżoną ruchliwość plemników, zwłaszcza gdy jednym z kluczowych objawów była gorączka, która jest charakterystycznym symptomem choroby - zaznacza Joanna Neuberg, embriolog z Kliniki Invicta.
Temat wpływu COVID-19 na płodność mężczyzn jest coraz częściej poruszany przez zespoły naukowców. Tożsame analizy były prowadzone między innymi w Turcji i w Niemczech, a wyniki są stosunkowo podobne. Badacze mają jednak nadzieję, że negatywne skutki infekcji nie będą widoczne przy kolejnych cyklach spermatogenezy, a więc mają odwracalny charakter.
Czy doświadczyłeś powikłań pocovidowych?
17%

tak, niestety cały czas się z nimi borykam

7%

tak, ale szczęśliwie mam już to za sobą

9%

raczej nie, ale trudno powiedzieć

16%

nie, przechorowałem bez późniejszych następstw

51%

nie, nie chorowałem na COVID-19

zakończona

łącznie głosów: 517

Opinie wybrane


wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.