stat

Druga szansa dla maturzystów. Ostatnie dni przed poprawką

8 sierpnia 2018, 13:00
Wioleta Stolarska
aktualizacja:8:57 (10 sierpnia 2018)

Za kilkanaście dni osoby, które chcą poprawić egzamin maturalny przystąpią do egzaminu w swojej macierzystej szkole. Jak na razie chęć udziału w terminie poprawkowym, czyli 21 sierpnia zgłosiło 3508 osób w całym województwie. Najwięcej zdających poprawia egzamin z matematyki.- Musimy sprostować wcześniej podane informacje. Osoby uprawnione, po poznaniu wyników majowego egzaminu, składały oświadczenie w macierzystej szkole o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym ze wskazanego przedmiotu. Takie oświadczenie należało złożyć nie później niż 10 lipca 2018 roku, a nie jak podaliśmy do 10 sierpnia - poinformowała Iwona Kulesz, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.Za niecałe dwa tygodnie drugą szansę będą mieli maturzyści, którym nie poszczęściło się w maju lub ci, którzy liczyli na więcej. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym ma się odbyć 21 sierpnia 2018 roku o godz. 9. Część ustna powinna odbyć się 21 lub 22 sierpnia 2018 roku, a konkretny termin wskazuje dyrektor szkoły.

- Obie części egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym przeprowadzane są w macierzystych szkołach. Jak zawsze na każdym egzaminie potrzebny jest długopis z czarnym tuszem, a na egzaminie z matematyki linijka, cyrkiel i kalkulator prosty - mówi Iwona Kulesz, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Jak dodaje, osoby uprawnione, po poznaniu wyników majowego egzaminu, składały oświadczenie w macierzystej szkole o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym ze wskazanego przedmiotu.

Najwięcej chętnych na poprawę matematyki- W województwie pomorskim 3508 zgłosiło się do egzaminu poprawkowego, z czego 2271 to absolwenci tegoroczni a 1237 - to absolwenci z lat poprzednich. Najwięcej zdających poprawia egzamin z matematyki. Następne przedmioty to język angielski i język polski - mówi wicedyrektor OKE w Gdańsku.
Wyniki egzaminu poprawkowego zdający poznają 11 września 2018 roku.

Zdało 77 proc. absolwentówTegoroczni maturzyści wyniki egzaminów dojrzałości poznali na początku lipca. Z egzaminem maturalnym dobrze poradziło sobie na Pomorzu 77,1 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Problem z uzyskaniem pozytywnego wyniku miało z kolei 6,6 proc. uczniów - właśnie taki odsetek uczniów nie zdał matury. Pozostałe 16,3 procent uczniów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu br.
Czy gdybyś mógł(mogła) zmienić przedmioty, z których zdawałe(a)ś maturę, zrobił(a)byś to?
53%

nie, dokonałe(a)m dobrego wyboru, dzięki któremu dostałe(a)m się na wymarzone studia

25%

nie wszystkie, ale coś na pewno chciał(a)bym zmienić

22%

tak, gdybym mógł(mogła) zmienił(a)bym całkowicie swój wybór

łącznie głosów: 158