Co się działo w nauce w 2013 r.?

31 grudnia 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska
Tekst o fenomenie "Topolasu", czyli o miejscu spotkań gdańskich gimnazjalistów i licealistów był jednym z najchętniej czytanych i komentowanych artykułów w serwisie Nauka.

Odkrycie Topolasu, afera z (niewyemitowanym dotąd) reportażem o szkole de La Salle, prace magisterskie, które nasz czytelnik znalazł na śmietniku AWFiS, wybory Miss PG czy rozterki studentów wynajmujących mieszkanie - to tylko niektóre z artykułów, które w mijającym roku poruszyły was najbardziej. Co jeszcze wydarzyło się w 2013 r.?Odkryciem tego roku (również dla rodziców wielu trójmiejskich gimnazjalistów i licealistów) była na pewno informacja o istnieniu "Topolasu" - miejsca ukrytego między wrzeszczańskimi pagórkami, gdzie w weekendy przy ognisku i używkach integrowała się trójmiejska młodzież. Po imprezie relacje i wrażenia trafiały na specjalny profil na Facebooku, gdzie niemal trzy i pół tysiąca internautów komentowało wzajemnie swoje wpisy o wydarzeniach z leśnych schadzek.

Reportaż o nieprawidłowościach w renomowanej szkole wciąż czeka na emisję.
Koniec grudnia to czas podsumowań, dlatego specjalnie dla was przejrzeliśmy kilkaset artykułów, które ukazały się od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia i wybraliśmy 10 najciekawszych, najchętniej czytanych (i komentowanych), nierzadko też kontrowersyjnych materiałów, które dotyczyły najważniejszych wydarzeń związanych z trójmiejską edukacją.

Wybory Miss Politechniki Gdańskiej 2013 r.
Jednym z nich, chronologicznie najwcześniejszym, był materiał dotyczący reportażu, jaki miał ukazać się w Magazynie Reporterów w TVP2 na temat nieprawidłowości w prestiżowej gdańskiej szkole im. św. Jana de La Salle. Tuż po zapowiedzi jego emisji Lasalianie czyli Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich, którzy prowadzą tę placówkę, wynajęli prawników i pozwali TVP za naruszenie dóbr osobistych wstrzymując na nieokreślony czas publikację materiału. W styczniu 2014 r. ma się odbyć w tej sprawie pierwsza rozprawa.

Zanim ucichł jeden skandal w de La Salle, wybuchł kolejny. Tym razem sprawa dotyczyła nietrzeźwych i nieprzytomnych uczniów, do których dyrekcja nie wezwała pogotowia.

Sporo emocji dostarczyła też inna trójmiejska szkoła - IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, w której dyrekcja postanowiła zapanować nad niesfornymi uczniami w dość drastyczny sposób - zamykając na klucz wszystkie drzwi w gmachu, w tym i wyjście ewakuacyjne. Opisaliśmy tę sprawę w liście nadesłanym do redakcji przez samych uczniów.

Wiele działo się też na uczelniach wyższych. Politechnika Gdańska, która nie tylko zaskakiwała liczbą nagród przyznawanych jej studentom i naukowcom, zszokowała wszystkich drastycznymi zmianami wizerunkowymi (które kosztowały uczelnię ok. 50 tys. zł netto), w tym wprowadzeniem nowego logo. Artykuł wywołał niemałą (ponad 650 komentarzy) dyskusję na temat estetyki nowego wizerunku.

Głośno też zrobiło się przez moment o Akademii Sztuk Pięknych za sprawą niesfornych studentek, które w alkoholowej euforii zniszczyły elewację kilku budynków na Głównym Mieście (ten artykuł zebrał ponad 800 komentarzy).

Z kolei w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu nasz czytelnik znalazł w przeznaczonym do rozbiórki budynku byłego Wydziału Turystyki i Rekreacji AWFiS kilkadziesiąt prac magisterskich oraz setki innych dokumentów. Każdy mógł tam wejść i wynieść np. pracę magisterską doktora obecnie pracującego na uczelni. Uczelnia tłumaczyła, że wybite szyby w budynku to efekt... treningów żołnierzy GROM-u.

Nie samymi aferami jednak żyło środowisko naukowo - studenckie. Jednym z chętniej oglądanych filmów w naszym serwisie TV były wybory najpiękniejszej studentki Politechniki Gdańskiej.

Nie każda uczelnia może pochwalić się też tak hojnym absolwentem jak Uniwersytet Gdański, któremu dawny student podarował... 2 mln zł na rozbudowę kampusu.

Pozytywnie zaskoczyli też studenci PG, wymyślając niesamowite rzeczy, jak choćby narkotykowy test na smartfona.

Sporą burzę wywołał za to list żaków skarżących się na horrendalne, ich zdaniem, opłaty za wynajem stancji, niewspółmierne do oferowanych standardów (ponad 900 komentarzy), jak i odpowiedź, jaka przyszła na ten list od czytelnika, który precyzyjnie wyliczył, dlaczego mieszkania na wynajem dla studentów kosztują tak dużo (ponad 600 komentarzy).

Nie tylko dach nad głową studenta poruszył was, ale też... przegląd studenckich stołówek i bufetów, w których zjeść może każdy (nie tylko posiadacz indeksu), a co najważniejsze jest tam tanio, zwykle smacznie i domowo.

Czekamy z nieukrywaną niecierpliwością na to, co przyniesie nam w serwisie Nauka nadchodzący rok.