Czerwona strefa w Trójmieście. Jak działają miasta?

16 października 2020, 14:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

W pojazdach ZKM Gdynia znów są strefy wydzielone

Od soboty całe Trójmiasto będzie objęte czerwoną strefą COVID-19. Oznacza to wprowadzenie nowych ograniczeń dotyczących codziennego życia. Władze Gdańska zorganizowały konferencję, na której informowały, jakie będzie to miało skutki dla mieszkańców i jak miasto jest przygotowane na zaostrzenie rygorów epidemicznych. Gdynia wydała komunikat. Oba miasta zdecydowały m.in. o wstrzymaniu sprzedaży biletów u kierowców.- Dziś padł kolejny rekord zakażeń w Gdańsku. Zakażenie potwierdzono u 98 osób. Sytuacja jest poważna, dlatego proszę wszystkich, żebyśmy świadomie korzystali z własnej wolności. W trosce o siebie i innych przestrzegajmy zasad: nośmy maseczki, unikajmy zgromadzeń, trzymajmy dystans. Dziś od postaw pojedynczych obywateli zależy to, jak - jako wspólnota - będziemy mogli sobie poradzić - powiedziała na wstępie prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Pełna lista nowych zasad bezpieczeństwa w strefach czerwonych

Konferencję zorganizowano po piątkowym posiedzeniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego.

- Wraz ze służbami zastanawialiśmy się, jakie od jutra będą obwiązywać przepisy, bo dziś jeszcze nie ma rozporządzeń, co uniemożliwia nam precyzyjne przygotowanie się - wskazała.

Więcej kursów, biletu u kierowcy do odwołania nie kupiszPrezydent Gdańska podjęła decyzję o, jak powiedziała, "wzmocnieniu transportu miejskiego w godzinach szczytu do granic możliwości".

- Wszystkie dostępne pojazdy będą w godzinach szczytu na trasach - zapowiedziała.

Rozkład jazdy GdańskZwiększenie częstotliwości kursów:

  • Linia 6 - w godzinach szczytu porannego i popołudniowego zwiększona liczba połączeń, co 6-7 minut
  • Linia 7 - dodatkowe kursy w godzinach szczytu
  • Linia 8 - dodatkowe, bisowane kursy w godzinach szczytu
  • Linia 10 - dodatkowe, bisowane kursy w godzinach szczytu
  • linia 162 - w godzinach szczytu podwojona częstotliwość
  • linia 115 - co 10 minut
  • linie 126, 267, 138, 158 - podwojone kursy w godzinach dojazdu pracowników
  • linie 112 i 186 - dodatkowe kursy w godzinach szczytu, które mają zapewnić dojazdy do różnych zakładów pracy oraz usprawnić dojazdy mieszkańców z Sobieszewa do centrum


Limity pasażerówCzerwona strefa to nowe, zmniejszone limity pasażerów - ich liczba od soboty zostaje ograniczona w Trójmieście do 30 proc. miejsc w każdym z pojazdów.

- Przygotowaliśmy się do tej operacji już wtedy, gdy Gdańsk wszedł do żółtej strefy. Od soboty wstrzymujemy sprzedaż karnetów w pojazdach przez kierowców, prosimy mieszkańców, żeby się zaopatrywali w bilety w inny sposób. Od jutra do odwołania nie będzie możliwości kupna biletów u kierowców. W komunikacji miejskiej od poniedziałku na pewno będzie mniej pasażerów przez zamknięcie części szkół, ale będą też wzmocnione patrole straży i policji. Nie jesteśmy natomiast w stanie skontrolować, czy limity pasażerów są przestrzegane w każdym z pojazdów, dlatego apelujemy o zachowanie rozsądku - powiedział wiceprezydent Piotr Borawski.

Czytaj też: ZTM zachęca do zakupu biletów przez aplikacje

Każdego dnia autobusy i tramwaje po zjeździe do bazy są i będą nadal dodatkowo czyszczone i dezynfekowane, wiaty przystankowe również.

Władze Gdańska poinformowały, że w związku z zamknięciem części szkół od poniedziałku nie pójdzie do nich ponad 26,7 tys. uczniów i ponad 2,5 tys. nauczycieli.

Jak w Gdyni i Sopocie?Gdynia, w związku z wejściem do czerwonej strefy, opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat.

- Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, w tym przede wszystkim liczbę osób, które są chore, i liczbę zajętych łóżek w szpitalach. Szukamy najlepszych rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Koncentrujemy się także na informowaniu gdynian o tym, co decyduje o zakażeniach - czyli jaki dystans należy utrzymywać oraz o konieczności zasłaniania nosa i ust. Ściśle współpracujemy z sanepidem i innymi służbami - informuje w nim Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieMiasto zapewnia też, że na zmiany gotowy jest gdyński ZKM, który m.in. przygotował nadprogramowe pojazdy do obsługi połączeń bisowych. Co ważne, Gdynia podjęła decyzję o wstrzymaniu sprzedaży biletów u kierowców od soboty.Jeśli chodzi o Sopot, to tam ograniczenia dotyczące czerwonej strefy obowiązują już od 1 października.

- Sytuacja jest bardzo zła, a działania rządu mocno spóźnione. Biorąc pod uwagę liczbę zachorowań, Sopot może nie wyjść z czerwonej strefy nawet do końca roku - ubolewa prezydent Sopotu.
Do klubów sportowych oraz organizacji pozarządowych działających w mieście została przekazana informacja z zaleceniami odwołania wszystkich zajęć, poza indywidualnymi, zawieszenia rozgrywek i treningów oraz wystąpienia o przełożenie zaplanowanych meczów. Instytucje kultury otrzymały pismo z zaleceniem odwołania zaplanowanych działań, warsztatów czy spotkań.

Będziesz się stosować do nowych obostrzeń od soboty?
61%

tak, do wszystkich

16%

tak, ale tylko do niektórych

5%

raczej nie

18%

zdecydowanie nie, uważam, że są przesadzone

zakończona

łącznie głosów: 1692