Dary dla hospicjum zamiast kwiatka dla nauczyciela. Inicjatywa gdańskiej szkoły

17 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Kwiatek dla nauczyciela na zakończenie roku to wieloletnia tradycja, którą uczniowie chętnie kultywują. Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdańsku mają do nich w tym roku wielką prośbę o zerwanie z tą tradycją - zamiast bukietów sugerują zakup darów dla pacjentów Gdańskiego Hospicjum Dziecięcego i oddziału onkologii dziecięcej UCK. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice z radością przystali na taką prośbę, a podobne kierują do swoich podopiecznych inne placówki.Tradycją w polskich szkołach stało się wręczanie nauczycielom na koniec roku szkolnego kwiatów czy upominków. Przy zakończeniu dłuższego etapu edukacji dziecka często jest to prezent dla wychowawcy, na który składa się przeważnie cała klasa. Przez podarek rodzice i dzieci pragną symbolicznie okazać wdzięczność nauczycielowi za dotychczasowe starania.

Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdańsku poprosili swoich uczniów, aby w tym roku nieco tę tradycję zmodyfikować i wyrazić swoje podziękowanie nie bukietami kwiatów, a darami na rzecz placówek mających pod swoją opieką onkologicznych pacjentów pediatrycznych. Swoją prośbę opublikowali na jednym z portali społecznościowych.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.


Zarówno uczniowie, jak i rodzice przyjęli prośbę nauczycieli z wielkim entuzjazmem.

- Przyznaję, że jak zobaczyłam ten apel, w pierwszej chwili miałam jeszcze większą ochotę kupić z wdzięczności kwiaty, ale ochłonęłam i wspólnie z dzieckiem usiedliśmy do komputera, żeby zamówić w sklepie internetowych produkty z listy podanej przez nauczycieli - mówi mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 39.
- Czy toruńskie szkoły mogą zarazić się tym pomysłem? Rzucam wyzwanie moim dyrektorom! - komentowała na portalu społecznościowym jedna z internautek.
Co kupić zamiast kwiatka? Na liście pożądanych rzeczy znajdują się m.in. podkłady jednorazowe we wszystkich rozmiarach, pieluchy, chemiczne środki czystości, kosmetyki dla skóry wrażliwej (oprócz olejków) oraz słodycze.
Jak oceniasz pomysł, aby zamiast kwiatków wesprzeć pacjentów onkologicznych?
90%

jest znakomity, mam nadzieję, że i w mojej szkole wpadną na podobny pomysł

10%

nie podoba mi się - wolę dać nauczycielowi tradycyjny kwiatek

zakończona

łącznie głosów: 581