• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego warto zdawać egzaminy językowe?

6 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdawanie egzaminów jest pokonywaniem kolejnych szczebli do perfekcyjnej znajomości języka. Zdawanie egzaminów jest pokonywaniem kolejnych szczebli do perfekcyjnej znajomości języka.

O tym, że języki obce warto znać, nikogo nie trzeba przekonywać. Uczymy się ich, by bez problemu porozumiewać się podczas podróży, ale też, by móc studiować za granicą oraz ze względu na wymogi rynku pracy. Właśnie ze względu na dwa ostatnie powody coraz więcej osób chce zdawać specjalistyczne egzaminy językowe. Dlaczego warto poświęcić czas i pieniądze?



Zdany egzamin i zdobyty certyfikat językowy to idealne udokumentowanie naszych umiejętności i czasu poświęconego na naukę. Dla kogo certyfikaty mają największe znaczenie?

- To zależy. Jeśli nie jesteś osobą, którą jedynie terminy, egzaminy i deadline'y motywują do nauki, tylko uczysz się dla siebie, dla własnych potrzeb i dla własnej przyjemności. Uczysz się drugiego języka, bo podróżujesz po świecie, bo masz dzieci za granicą, bo nauka drugiego języka to nowe połączenia między neuronami, bo masz czas i chęć po prostu - wtedy nie są ci potrzebne testy i egzaminy. Szlifuj, poleruj i doskonal swój język, oglądając filmy w oryginale, czytając artykuły, słuchając audiobooków, a przede wszystkim szukaj okazji do rozmów. Kwestia ma się zgoła inaczej, gdy od certyfikatu zależy lepsza praca, awans, może nawet podwyżka - mówi Joanna Gabryś-Trybała, dyrektor zarządzająca szkoły językowej Prestige Lingua.
Jak przekonuje, często wystarczą tutaj popularne na całym świecie egzaminy Cambridge.

- Zgodnie z nowym nazewnictwem jest to First, Advanced i najwyższy Proficiency - te egzaminy świadczą, że znasz angielski na poziomie oczekiwanym od profesjonalisty pracującego w biznesie - wyjaśnia.
Inaczej jest też, gdy zamierzamy podjąć pracę za granicą zgodne ze swoimi konkretnymi kompetencjami zawodowymi. W tym wypadku, ale też w przypadku chęci uzyskania wizy emigracyjnej do Kanady, Australii oraz Nowej Zelandii potwierdzeniem kwalifikacji językowych jest egzamin TOEFL® lub IELTS.

- Te dwa egzaminy są również potwierdzeniem biegłości językowej i są wymagane przez zagraniczne uczelnie, a właśnie studia za granicą są coraz częściej wybieraną opcją przez młodzież. Mając w kieszeni jeden z tych dwóch certyfikatów, można studiować w dowolnym miejscu na ziemi, prowadzić badania naukowe i biegle funkcjonować w uczelnianych środowiskach anglojęzycznych - przekonuje Joanna Gabryś-Trybała.
Właśnie TOEFL® i IELTS to najbardziej prestiżowe certyfikaty znajomości języka angielskiego w środowisku akademickim, uznawane przez ponad 10 tys. uczelni wyższych na całym świecie. Te certyfikaty są także traktowane jako podstawa do przyznawania punktów w ramach międzynarodowych programów studenckich, takich jak Erasmus+.

Polacy uczą się angielskiego pod kątem studiowania za granicą oraz ze względu na wymogi rynku pracy. Polacy uczą się angielskiego pod kątem studiowania za granicą oraz ze względu na wymogi rynku pracy.

Nauka za granicą. Od czego zacząć?



Znajomość języków obcych to kapitał na przyszłość. Szczególnie język angielski. Wiedzą o tym dobrze rodzice i dlatego zapisują swoje dzieci do szkół językowych już od najmłodszych lat. To ważne, jeśli chcemy, by nasze dzieci w przyszłości studiowały na zagranicznych uczelniach.

- Naszym zdaniem jest to najlepsza i najskuteczniejsza ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Nieuchronnie prowadzi do celu: osiągnięcia biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim oraz uzyskania rozpoznawalnego międzynarodowego certyfikatu. Jej założeniem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie nauki, najlepiej na etapie przedszkolnym, a potem wzrost kompetencji zweryfikowany przez zewnętrzną, prestiżową instytucję, jaką jest Cambridge Assessment English, która jest częścią Uniwersytetu w Cambridge. Na naszą ścieżkę egzaminacyjną mogą wejść dzieci już od siódmego roku życia - przekonuje Joanna Gabryś-Trybała.
Czemu zdawanie egzaminów jest takie ważne? Według ekspertów to one bardzo często wyznaczają kamienie milowe edukacji językowej - dzielą drogę na osiągalne odcinki i sprawiają, że pokonanie jej jest nie tylko możliwe, ale i kontrolowane.

- Egzaminy dają faktyczne świadectwo osiągniętego poziomu i weryfikują poziom kursu językowego oferowanego przez szkołę językową. Uczą koncentracji w dążeniu do celu oraz wymuszają systematyczność i dyscyplinę - podkreśla.
Egzaminy, co ważne, sprawdzają też wszystkie sprawności językowe: rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie oraz mówienie, co prowadzi do równego rozwoju we wszystkich obszarach języka.

- No i dostajemy to, co bezcenne - poczucie sukcesu i uznawane certyfikaty na całe życie - dodaje Joanna Gabryś-Trybała.

Na jaki kurs się zapisać?



W zależności od tego, jaki jest cel naszej nauki, powinniśmy zdecydować się na odpowiedni kurs.

- W Prestige Lingua ten cel, jak również poziom zaawansowania języka jest określany na spotkaniu z metodykiem, zanim zostanie podpisana umowa. Kursy przygotowujące do egzaminów różnią się od pozostałych kursów przede wszystkim stylem prowadzenia zajęć. Nasz kursant ma określony czas na jak najlepsze zdanie zaplanowanego testu i my naszą wiedzą oraz umiejętnościami pomagamy ten plan zrealizować - przekonuje Joanna Gabryś-Trybała. - Koncentrujemy się na poszczególnych częściach danego egzaminu, ucząc technik i strategii. Dodatkowo lektor prowadząc tematyczne dyskusje, buduje odpowiednie słownictwo, w tym idiomy i związki frazeologiczne, oraz uczy, poprawia składnię wypowiedzi. Poprawność gramatyczna jest kluczowa w zdawaniu egzaminów, dlatego podczas tego właśnie kursu kładziemy na nią większy nacisk niż na kursach konwersacyjnych. Taki kurs wymaga dużej pracy zarówno kursanta, jak i lektora. Wyjaśniamy, ćwiczymy, poprawiamy, powtarzamy. Robimy próbne testy i szacujemy, jakiej oceny może nasz kursant się spodziewać. Czasem rekomendujemy, żeby jeszcze poćwiczyć, ale często nasz kursant jest już gotowy, by zdawać i zdobywać świat - zapewnia.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
konferencja

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane