Doktorantka z Iranu bada zanieczyszczenie żywności pestycydami

11 września 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
ws
Wysoka jakość badań prowadzonych w Katedrze Chemii Analitycznej to niejedyny powód, dla którego Mansoure zdecydowała się odbyć staż właśnie na Politechnice Gdańskiej. Więcej zdjęć (1)

Wysoka jakość badań prowadzonych w Katedrze Chemii Analitycznej to niejedyny powód, dla którego Mansoure zdecydowała się odbyć staż właśnie na Politechnice Gdańskiej.

fot. Piotr Niklas/ Politechnika Gdańska

Wysoka jakość badań prowadzonych w Katedrze Chemii Analitycznej to niejedyny powód, dla którego Mansoure zdecydowała się odbyć staż właśnie na Politechnice Gdańskiej.

fot. Piotr Niklas/ Politechnika Gdańska

Mansoure Kermani prowadzi badania, które mogą doprowadzić do stworzenia przełomowych metod wykrywania zagrażających ludzkiemu zdrowiu substancji w wodzie i żywności. Badaczka przygotowuje doktorat z chemii analitycznej na Isfahan University of Technology w Iranie, a na Politechnice Gdańskiej odbywa staż w Katedrze Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego.Mansoure ukończyła studia licencjackie z chemii na Yazd University w Iranie, a studia magisterskie z chemii analitycznej na Uniwersytecie Teherańskim w stolicy tego kraju. Prace nad doktoratem poświęconym przygotowywaniu sorbentów nanostrukturalnych do badania obecności pestycydów w środowisku z wykorzystaniem chromatografii gazowej rozpoczęła w 2014 roku na politechnice w rodzinnym Isfahanie.

- Jako doktorantka Isfahan University of Technology zdobyłam stypendium irańskiego ministerstwa nauki, badań i technologii, które umożliwiło mi odbycie stażu za granicą. Wybrałam Politechnikę Gdańską, ponieważ podczas studiów często korzystałam z artykułów publikowanych przez naukowców z Katedry Chemii Analitycznej tutejszego Wydziału Chemicznego. Jej kierownik, prof. Jacek Namieśnik, pomógł mi zdobyć wizę i przyjechać do Polski - mówi Mansoure Kermani.

Przełomowe badaniaJak podkreślają Mansoure i prof. Adam Kloskowski, opiekun naukowy doktorantki, roczne zużycie pestycydów w Polsce i na świecie ciągle rośnie, a długotrwałe spożywanie zanieczyszczonych nimi wody i żywności może powodować rozmaite skutki uboczne. Badania naukowców, chcących zastosować do wykrywania tych substancji ciecze jonowe, mogą okazać się przełomowe, ponieważ do tej pory nie stosowano jeszcze podobnej metody na szeroką skalę.

- Ciecze jonowe są związkami o niskiej lotności, co ułatwia kontrolę ich wykorzystania w praktyce. Szerokie możliwości syntezy cieczy jonowych sprawiają, że teoretycznie możliwe jest uzyskanie takich związków, które można by wykorzystywać nawet do wykrywania jednego, konkretnego rodzaju szkodliwych substancji - tłumaczy dr hab. inż. Adam Kloskowski z Katedry Chemii Fizycznej.

Egzotyczny kierunekWysoka jakość badań prowadzonych w Katedrze Chemii Analitycznej to niejedyny powód, dla którego Mansoure zdecydowała się odbyć staż właśnie na Politechnice Gdańskiej. Jak sama przyznaje, nasz kraj był dla niej niemal egzotycznym kierunkiem podróży.

- Gdańsk i jego okolice bardzo mi się spodobały. Znajdujące się tutaj lasy, rzeki i morze zupełnie nie przypominają krajobrazu regionu, z którego pochodzę. Przyciągnął mnie także tutejszy klimat, który jest o wiele chłodniejszy od gorącego lata w Isfahanie. W wolnym czasie chciałabym zwiedzić Polskę i sąsiednie kraje - planuje.
Po ukończeniu studiów Mansoure pragnie pozostać w Iranie i tam znaleźć pracę.

- Chciałabym zostać wykładowcą uniwersyteckim albo pracować jako ekspert w firmie zajmującej się analityką środowiska. Jestem przekonana, że doświadczenie zdobyte na Politechnice Gdańskiej pomoże mi w realizacji tych planów.
Czy polskie uczelnie są atrakcyjne dla zagranicznych naukowców?
26%

zdecydowanie tak, prowadzą ciekawe badania i mają świetne zaplecze naukowe i technologiczne

48%

możliwe, ale tylko w wybranych dziedzinach nauki

26%

nie, daleko nam do światowych uczelni

zakończona

łącznie głosów: 268

ws