stat

Droga do kariery grafika

24 stycznia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Anna Żukowska

Różnorakie projekty graficzne towarzyszą nam niemal w każdej chwili. Ktoś zaprojektował nasze spodnie, kabinę prysznicową, nie mówiąc już o telefonach, komputerach i samochodach. W drodze do pracy mijamy reklamy i różne plakaty. Wydaje się, że osoby z umiejętnościami graficznymi będą zawsze poszukiwanymi pracownikami

.

- Dzisiaj niemal każdy może być grafikiem - mówi Anita Wasik, graficzka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych. - Powszechność programów komputerowych i ich dostępność jest tak duża, że można nauczyć się podstaw w kilka chwil, oglądając np. filmy instruktażowe zamieszczone w internecie. Dla mnie to, co odróżnia grafika zawodowego od amatora, jest przede wszystkim dobry pomysł i przeniesienie go na papier bądź ekran w możliwie jak najbardziej czytelny i prosty sposób.

Jeśli jesteście zainteresowani grafiką, macie do wyboru kilka sposobów, żeby zawodowo zacząć robić to, co lubicie.

Klasyczna ścieżka edukacyjna

Żeby studiować na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, nie trzeba mieć skończonego specjalistycznego liceum. Egzamin polega na tym, że podczas jego pierwszego etapu przedstawia się swoje dotychczasowe prace, to tzw. "przegląd teczek". Poza tym kandydata czekają egzaminy z rysunku, malarstwa i egzaminy kierunkowe na konkretne wydziały. W przypadku grafiki jest to np. wykonanie plakatu lub stworzenie znaku graficznego na zadany temat.

Swoje szanse na egzaminie wstępnym można podnieść chodząc na kursy przygotowujące. - Moim zdaniem optymalne przygotowanie trwa dwa lata - mówi Piotr Zajęcki, właściciel pracowni Kuźnia Warsztaty Sztuki. - Jeśli mamy te dwa lata do egzaminu, dzielimy je i przygotowujemy uczniów przez pierwszy rok z rysunku i malarstwa. W drugim roku nauki dochodzi grafika i historia sztuki, tak więc razem są to cztery przedmioty. Koszt kursu to 370 zł miesięcznie w pierwszym roku i 600 zł miesięcznie w drugim roku. W ramach opłaty uczniowie mogą korzystać z pracowni codziennie, bez dodatkowej opłaty.

W innej pracowni artystycznej - Atelier Bielenik - również można zrobić kurs przygotowujący. - W jeden rok ciężko jest się przygotować do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych - przyznaje Adriana Bielenik, właścicielka pracowni. - Zwłaszcza, że ostatni rok szkoły średniej to przygotowanie do matury i natłok obowiązków z tym związany. Na naszym kursie przygotowujemy uczniów z zakresu m.in. rysunku, malarstwa oraz historii sztuki, ale również do rozmowy kwalifikacyjnej, na której trzeba się wykazać także wiedzą ogólną. Koszt kursu to 540 zł miesięcznie, za 28 godzin lekcyjnych tygodniowo. Ciekawe jest, że pracownia daje swojego rodzaju gwarancję powodzenia na egzaminie - jeśli się nie uda, można przez następny rok chodzić na kurs za darmo.

Placówki przygotowujące do egzaminów wstępnych znajdziecie w naszym katalogu.

A co jeśli pasję do grafiki odkryjemy później i zdaliśmy sobie sprawę, że ta dziedzina zawsze w jakimś stopniu nas interesowała, ale z różnych względów wybraliśmy inny kierunek studiów? W Atelier Bielenik są organizowane również kursy hobbistyczne dla dorosłych. - Mieliśmy np. informatyka, który chciał rozszerzyć swoje kompetencje o projektowanie graficzne i pod naszym okiem nauczył się podstaw rysunku - mówi Adriana Bielenik. - Przychodzą do nas też osoby, którym grafika nagle zaczyna się przydawać w pracy. Mieliśmy kursantkę, która po naszych warsztatach postanowiła zdawać na zaoczne studia z zakresu grafiki. Taki kurs kosztuje 240 zł miesięcznie i można do niego dołączyć w każdym momencie.

Uzupełnianie wiedzy na dodatkowych kursach

Możemy też znaleźć kurs, po którego skończeniu otrzymamy potrzebne certyfikaty, które pomogą w rozwoju kariery zawodowej. Takie kursy odbywają się zazwyczaj wieczorami i trwają około miesiąca, także nawet pracując, można podnieść swoje kwalifikacje. - Oferujemy przede wszystkim kursy z zakresu grafiki komputerowej - mówi Dorota Konopacka z sopockiej firmy Szkolenia Graficzne. - Największym zainteresowaniem cieszą się kursy z programów Corel i Photoshop. Proponujemy też kurs łączący oba te programy. Oprócz tego można u nas zdobyć umiejętność przygotowania projektu graficznego do druku
offsetowego, jak również zarządzania barwą. Większość naszych kursów jest akredytowana przez Kuratorium Oświaty, więc osoby kończące kurs otrzymują zaświadczenie zgodne z rozporządzeniem MEN.
Koszt kursu łączącego dwa najpopularniejsze programy to ok. 800 zł. Jednak studentów i osoby bezrobotne obowiązuje niższa stawka, tylko 495 zł. Kurs trwa 53 godz, czyli ok. miesiąca.

Również prywatne uczelnie wyższe organizują kursy i szkolenia z tego zakresu. - Znajomość programów komputerowych nie jest już niczym wyjątkowym, trzeba więc posiadać umiejętności wykraczające poza poziom podstaw - wyjaśnia Wojciech Mościbrodzki, prodziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJWSTK Gdańsk. - Szkolenia dodatkowe, które oferujemy, są skierowane nie tylko do osób, które mają spore doświadczenie narzędziowe i w pełni wykształcony warsztat rysowniczy. Uważamy, że drogę nauki artystycznej można rozpocząć zawsze i w każdym wieku. Cechy wyróżniające naszą ofertę to wysokiej klasy specjaliści, w tym certyfikowani instruktorzy Adobe i niezwykle bogato wyposażone laboratoria. Dysponujemy  nowoczesnym sprzętem komputerowym i profesjonalnymi, dużymi tabletami graficznymi. Koszt kursu, który obejmuje 24 godziny nauki to ok. 400 zł.

Bazę firm szkoleniowych znajdziecie w naszym katalogu.

Czy pracownicy znający się na grafice są pożądani na rynku pracy? - Graficy z dużym doświadczeniem i wyrobionym nazwiskiem zwykle pracują na własny rachunek i trudno ich zatrudnić na zasadzie pracy na etacie - mówi Marzena Miler-Kosewska z agencji zatrudnienia Experis, zajmującej się rekrutacją specjalistów m.in. z branży IT. - Firmy współpracują zatem z nimi przy konkretnych projektach. Umiejętności graficzne są jednak bardzo cenione przez pracodawców. W dzisiejszych czasach coraz częściej wymaga się od pracownika by był "multifunkcyjny", czyli np. specjalista ds. marketingu prócz posiadania innych, standardowych na tym stanowisku umiejętności, powinien również znać podstawy programów graficznych, pozwalających mu zaprojektować prostą ulotkę czy baner reklamowy. Kandydat posiadający w swoim CV informację o ukończonych kursach graficznych i znajomości konkretnych programów komputerowych na pewno będzie wyżej oceniany niż osoba nie posiadająca takich kwalifikacji.

Nauka od najmłodszych lat

Umiejętności projektowania, które przydadzą się w przyszłej pracy możemy zdobywać od dziecka. Poprzez zabawę dziecko rozwija wyobraźnię i umiejętności plastyczne, które później mogą zaprocentować. - Warto posyłać dzieci na kursy projektowania i zajęcia plastyczne - przekonuje Anita Wasik. - Estetyki można uczyć już maluchy. Zacznijmy od czytania im ładnie zaprojektowanych książek. Jeszcze kilka lat temu na półkach można było zobaczyć głównie przedruki zagranicznych książek, ale tych naprawdę kiepsko zaprojektowanych. Teraz wiele polskich wydawnictw stawia na piękne ilustracje.

Zajęć plastycznych, podczas których dziecko uczy się różnych technik plastycznych jest w Trójmieście sporo. Warsztaty są prowadzone przez placówki komercyjne, ale również przez domy kultury i w tych drugich cena jest zdecydowanie bardziej przystępna. Np. w Młodzieżowym Domu Kultury w Sopocie organizowane są zajęcia Malarstwo i rysunek dla młodzieży od 12-go roku życia (koszt 45 zł miesięcznie), ale również Pracownia Kreatywnego Malucha (dla dzieci w wieku 5-8 lat) w cenie 20 zł miesięcznie. Nie są to więc wygórowane koszty za zajęcia dodatkowe.

Placówki komercyjne również oferują zajęcia dopasowane do wieku naszych dzieci. Kilka grup wiekowych zebrała np. Passa Osowa. Już czterolatki odkrywają swoje zainteresowania plastyczne, najwięcej jest tam jednak grup dzieci w wieku dziewięciu lat. Koszt zajęć to 130 zł miesięcznie. Typowego projektowania graficznego będzie można się na uczyć na kursie organizowanym przez Windę GAK. Jeśli zbierze się grupa, młodzież powyżej 15-go roku życia będzie zgłębiać wiedzę dotyczącą grafiki. Koszt zajęć to 90 zł miesięcznie.

Wybierz odpowiedni kurs dla swojego dziecka i skorzystaj z naszego katalogu.
Czy myslałeś(łaś) kiedyś o zawodzie grafika?
27%

tak, dlatego pracuję w tym zawodzie

26%

tak, ale ostatecznie wybrałem(łam) inną ścieżkę kariery zawodowej

19%

nie myślałem(łam) o grafice zawowdowo, raczej hobbistycznie

28%

nie, nie mam do tego głowy

zakończona

łącznie głosów: 317