Dzieci ze szkoły specjalnej i sportowej przywitały wiosnę

21 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
as

Wspólne wypiekanie ciasteczek, przygotowywanie marzanny, taniec zumby i pochód ulicami w Oliwie. W ramach projektu "Nasze Wiosenne Wariacje" dzieci z dwóch oliwskich szkół - podstawowej z oddziałami sportowymi i specjalnej - powitały pierwszy dzień wiosny.21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny i nieoficjalne święto uczniów - "dzień wagarowicza", ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Oliwska Szkoła Podstawowa nr 35 z oddziałami sportowymi od dłuższego czasu współpracuje z sąsiednim Zespołem Szkół Specjalnych nr 2. Owocem tej współpracy są liczne projekty, w których uczniowie dwóch placówek mocno się integrują.

- W grudniu uczniowie klasy VIa wraz z panią dyrektor Małgorzatą Skwirą oraz wychowawcami - panią Sylwią Kunze, Aleksandrą Bakierą i Stanisławą Lompertą - gościli w Zespole Szkół Specjalnych Nr 2 w Oliwie, gdzie do swojej bajecznej pracowni zaprosiła ich pani Małgorzata Zdrojewska na warsztaty tworzenia bombek metodą decoupage. Pod czujnym okiem pani Małgosi Zdrojewskiej wspólnie z uczniami z jej klasy wykonaliśmy piękne bombki, którymi udekorowaliśmy choinkę w kościele ojców cystersów w Oliwie. To była niesamowita wizyta zakończona podarunkami i słodkim poczęstunkiem - mówiła Sylwia Kunze z SP 35.
W marcu uczniowie dwóch szkół przygotowywali się do pierwszego dnia wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa. Na terenie ZSS nr 2 i SP 35 odbył się cykl zajęć dla młodzieży, podczas których uczniowie wspólnie wypiekali ciasteczka i przygotowywali marzannę oraz kolorowy baner. 21 marca w wyremontowanej w ubiegłym roku sali gimnastycznej w SP 35 odbyło się podsumowanie projektu "Nasze wiosenne wariacje".

- Jestem dumna ze współpracy, jaką udało nam się nawiązać z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2. Efektem naszych działań są wspaniałe projekty. Ponadto integrujemy się z placówką, która znajduje się dosłownie kilkaset metrów dalej - mówiła Małgorzata Skwira, dyrektor SP 35.
Pierwszego dnia wiosny dzieci z obydwu szkół wspólnie zatańczyły zumbę i wybrały się ulicami Oliwy w kierunku Potoku Oliwskiego, by utopić marzannę.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat trisomii 21 oraz propagowanie praw osób z zespołem Downa i integracja z nimi. Z tej okazji na całym świecie odbywają się liczne imprezy.

as