Decyzja ws. nauki w starszych klasach podstawówki w piątek

22 października 2020, 10:00
Wioleta Stolarska
aktualizacja:15:11 (22 października 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Szczepienia COVID-19. Ruszają zgłoszenia placówek medycznych do programu

Premier w piątek ogłosić decyzję w sprawie funkcjonowania szkół podstawowych. Według propozycji szefa rządu wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu bądź hybrydowemu. W Trójmieście wiele szkół zdecydowało się już na ten system ze względu na trudną sytuację.Aktualizacja godz. 14.30

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa i obostrzeń w związku z epidemią COVID-19, w tym dotyczących szkół odbędzie się w piątek. Zgodnie z wcześniejszymi planami miała się odbyć dzisiaj.
Nauczaniem hybrydowym i zdalnym miałyby zostać objęte klasy IV-VIII w szkołach podstawowych. O młodszych dzieciach na razie nie ma mowy.

- Chcę jednak zapewnić, że nie zostawiamy dzieci samych sobie. Na programy wzmacniające edukację zdalną dotąd wydaliśmy już 370 mln zł - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki, który zdał w środę w Sejmie raport dotyczący walki z koronawirusem w Polsce. - Dla dzieci do 9-10 roku życia zdaniem psychologów nauka w klasie jest bardzo ważna także ze względu na efekty społeczne, dlatego staramy się to różnicować - przekonywał.
Czytaj też: Naukowcy zbadali, jak zdalne nauczanie wpłynęło na nasze życie

Minister edukacji: sytuacja jest dobraZ kolei minister edukacji przekonywał, że sytuacja w szkołach podstawowych jest bardzo dobra.

- Rozumiemy obawy nauczycieli i rodziców, będziemy reagować, gdy sytuacja epidemiczna będzie się zmieniać, mamy przygotowane rozwiązania - zapewnił w środę rano minister edukacji Przemysław Czarnek w rozmowie z Polskim Radiem.
Przekonywał, że na podstawie danych sanepidu od 1 września do 19 października jedynie 2,2 proc. zakażeń pochodziło ze szkół.

Czytaj też: Kwarantanna w szkołach - kogo dotyczy? Sanepid wyjaśnia

Zdalna nauka w trójmiejskich szkołachJuż od poniedziałku, 19 października, szkoły ponadpodstawowe w strefie czerwonej COVID-19 pracują zdalnie. W Trójmieście ze względu na kolejne zakażenia nie brakuje też młodszych klas, które uczą się online.

System hybrydowy obowiązuje od środy, 21 października, w sopockich podstawówkach - do szkół podstawowych w Sopocie uczęszcza 1606 uczniów, z tego 1004, z klas IV-VIII, objętych zostało nauczaniem zdalnym, pozostali, z klas I-III, nadal mają zajęcia stacjonarne w szkołach.    

O nauczanie hybrydowe wnioskują też szkoły w Gdyni. Nauczanie hybrydowe ma ograniczyć kontakty sprzyjające transmisji wirusa oraz możliwych do uniknięcia podróży po mieście.

Również w Gdańsku w środę do dyrektorów szkół i placówek oświatowych skierowano rekomendacje dotyczące zdalnego nauczania w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Aby wprowadzić nauczanie zdalne, konieczna jest pozytywna opinia sanepidu, a urząd miejski proponuje wsparcie w pozyskaniu koniecznych zgód.

Czytaj też: Wrócili do zdalnej nauki. Nieobecności za brak kamerek
Szkoły podstawowe powinny:
28%

uczyć stacjonarnie wszystkie klasy

26%

uczyć zdalnie wszystkie klasy

32%

uczyć hybrydowo - stacjonarnie młodsze dzieci i zdalnie starsze klasy

14%

hybrydowo - wprowadzać zajęcia zdalne tylko w klasach z zagrożeniem zakażenia koronawirusem

zakończona

łącznie głosów: 615