stat

Zamiast biletu zadanie z matematyki

14 marca 2019, 16:30
Arnold Szymczewski

14 marca obchodzimy międzynarodowy dzień liczby Pi. W związku z tym, w czwartek mieszkańcy Gdańska mieli możliwość podróżowania zabytkowym tramwajem, na którego pokładzie rozwiązywano zadania matematyczne.Zabytkowy tramwaj wyruszył z pętli Strzyża zobacz na mapie Gdańska o godz. 10 i ruszył w kierunku "Matematyki", a właściwie do Jelitkowa. Przez cztery godziny na swój pokład tramwaj zabierał mieszkańców i woził ich na trasie Strzyża - Jelitkowo - Siedlce za darmo pod warunkiem rozwiązania łatwego, bo na poziomie podstawowym - zadania matematycznego.

- Znalazłem się w tym tramwaju całkowicie przypadkowo, bo jadę na uczelnię. Nie miałem pojęcia, że dzisiaj wypada międzynarodowy dzień liczby Pi. Zadanie matematyczne, które rozwiązałem, było bardzo proste i dzięki temu jadę za darmo - cieszył się Marcin.

Matematyka nie taka trudna jak ją malująPomysłodawczynią Gdańskiego Przystanku Matematyka, jest Katarzyna Maszka, która zachęca do zainteresowania się tym ścisłym przedmiotem.

- Jest to część innowacji społecznej Gdański Przystanek Matematyka, czyli wyjście w przestrzeń publiczną z matematyką. Chcemy przez takie akcje pokazywać, że ten przedmiot nie jest taki trudny i warto promować naukę w przestrzeni publicznej - mówiła Katarzyna Maszka.
Dzień liczby Pi wymyślono w USA, gdzie w zapisie daty miesiąc jest na samym początku. 14 marca to za oceanem March 14 albo krócej 3.14, czyli znana wszystkim ze szkoły liczba Pi.
Nigdy jednak nie poznamy dokładnej wartości Pi, ponieważ jest to liczba niewymierna. Jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone.
Czy byłeś dobry z matematyki?
15%

nie, to zdecydowanie nie był mój przedmiot

19%

raczej nie, ale dawałem radę

38%

raczej tak, nie miałem problemów z matematyką

28%

tak, byłem najlepszy w klasie

zakończona

łącznie głosów: 1575