stat

Ferie w Gdańsku. Ruszają zapisy na zajęcia

18 grudnia 2019, 7:00
Wioleta Stolarska

Ferie na Pomorzu zaczynają się już 13 stycznia, dlatego o opiece nad dziećmi warto pomyśleć już teraz. Zajęcia artystyczne, sportowe, wyjścia do kina, galerii czy muzeum - ferie zimowe w mieście mogą być pełne atrakcji. W Gdańsku opieka dla dzieciaków w placówkach edukacyjnych będzie zorganizowana na terenie wszystkich dzielnic. Łącznie ponad 5 tys. miejsc czeka na dzieci i młodzież. Miasto na organizację zajęć przeznaczyło blisko 800 tys. zł. Zapisy na zajęcia ruszają w środę, 18 grudnia.Jak co roku dwa tygodnie wolnego od zajęć szkolnych są rozłożone w całym kraju na trzy tury z podziałem na poszczególne województwa. Pomorskie jako jedno z pierwszych ferie rozpocznie 13 stycznia i zakończy 26 stycznia.

- Wsłuchujemy się w głos rodziców, którzy potrzebują opieki dla swoich dzieci podczas całych ferii. Dlatego zajęcia odbywać się będą pięć dni w tygodniu przynajmniej przez osiem godzin. W Gdańsku rozpoczynamy ferie 13 stycznia, jako pierwsi w Polsce. A już jutro, 18 grudnia, rozpoczynają się zapisy. W każdej placówce, która prowadzi zajęcia, wystarczy wypełnić wniosek, by zapisać dziecko - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta.
Podczas zimowych ferii zajęcia dla dzieci przygotowało 55 szkół, w tym trzy szkoły specjalne. Na organizację tegorocznego wypoczynku zimowego w szkołach miasto przeznaczyło blisko 800 tys. złotych. Z oferty będzie mogło skorzystać 5 224 dzieciaków.

Zajęcia zostały przygotowane tak, by mogli skorzystać z nich rodzice, którzy muszą pracować w czasie ferii. Dlatego opieka podczas zajęć obejmuje minimum osiem godzin, a w niektórych placówkach to aż 10 godzin zajęć. Ofertę przygotowano tak, by mieszkańcy z całego miasta mogli skorzystać z oferty w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Na zajęcia odbywające się w szkole można zapisać dziecko, które na co dzień nie uczęszcza do tej placówki. Większość zajęć dostępnych będzie darmowo lub będą nisko płatne.

Ferie zaplanuj razem z dzieckiem


Jak zapisać dziecko na zajęcia?Zapisy rozpoczynają się w środę, 18 grudnia. Szczegółowe zasady dostępne są na stronach poszczególnych instytucji. Aby zapisać dziecko na zajęcia w szkole, wystarczy pobrać ze strony szkoły lub w sekretariacie specjalny formularz i dostarczyć go do placówki. Zapisać dziecko można również osobiście w sekretariacie.

Poza szkołami zajęcia przygotował również Pałac Młodzieży, Gdański Zespół Schronisk Szkolnych, Gdański Ośrodek Sportu, Muzeum Gdańska, Hevelianum, Gdański Archipelag Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, CSW Łaźnia oraz wiele innych. Informacje o tym, jak zapisać na zajęcia w poszczególnych instytucjach, znajdują się na stronach internetowych.

Wśród oferty są zarówno zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, jak i dla całych rodzin.

- Ferie spędzane w mieście mogą stać się okazją, aby nie tylko poznać swoją małą ojczyznę, ale również spędzić czas rodzinnie - przekonują organizatorzy zajęć.
Jak planujecie spędzić zimowe ferie?
7%

wyjeżdżamy za granicę do ciepłych krajów

8%

wyjeżdżamy za granicę na narty

10%

wyjeżdżamy w polskie góry

1%

jedziemy do rodziny

3%

spędzamy je nad morzem

19%

zostajemy w Trójmieście, będziemy korzystać z lokalnych atrakcji

23%

zostajemy w Trójmieście, dzieci będą na półkoloniach, rodzice w pracy

29%

zostajemy w Trójmieście, będziemy siedzieć w domu

zakończona

łącznie głosów: 221