GUMed i Politechnika w rankingu najlepszych uczelni

29 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska

Siódme miejsce zajął Gdański Uniwersytet Medyczny w rankingu szkół wyższych Perspektywy 2018, zaraz za nim na dziewiątym miejscu znalazła się Politechnika Gdańska. Wśród najlepszych niepublicznych uczelni na drugim miejscu uplasował się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, którego oddział mieści się również w Sopocie. Miesięcznik "Perspektywy" po raz 19. przygotował ranking uczelni. Ocenie poddano 168 uczelni oraz 68 głównych kierunków studiów. Tradycyjnie na szczycie zestawienia znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.Gdański Uniwersytet Medyczny sukcesywnie awansuje w zestawieniach najlepszych szkół wyższych. W najnowszym Rankingu Uczelni Akademickich 2018 Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" GUMed, ex aequo z Collegium Medicum UJ, zajął pierwsze miejsce wśród polskich uczelni medycznych. Uczelnia poprawiła również swoją pozycję wśród uczelni akademickich w kraju, plasując się na 7 miejscu. To o miejsce wyżej niż w roku ubiegłym.

- Niezmiernie cieszy tak wysoka pozycja naszej uczelni w rankingu - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Pamiętajmy jednak, że to sukces całej społeczności akademickiej, bo to ludzie są największą wartością Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich fachowa wiedza, bogate doświadczenie, umiejętności i motywacja to najcenniejszy kapitał, jaki mamy. Nasi pracownicy, studenci, doktoranci, naukowcy i nauczyciele akademiccy odnoszą liczne sukcesy na rozmaitych polach - naukowych, wdrożeniowych, dydaktycznych i organizacyjnych, budując w kraju i poza jego granicami silną pozycję Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - podkreśla.
Również wyższą pozycję w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia zajęła Politechnika Gdańska - 9 miejsce, ex aequo z Politechniką Śląską. Uniwersytet Gdański znalazł się na 24 miejscu.

Zobacz pełen ranking Najlepszych Uczelni Akademickich 2017.

Czytaj też: "Trójmiejskie uczelnie to nie ekstraklasa, a II liga". Potrzeba więcej współpracy, mniej biurokracji

Najlepsze niepubliczne uczelnieW rankingu niepublicznych uczelni najwyżej z trójmiejskich uczelni uplasowała się Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, zajmując 19. pozycję. Na 47. miejscu znalazła się Sopocka Szkoła Wyższa. Na 2. pozycji znalazł się natomiast SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, posiadający swój oddział w Sopocie, z kolei na 4 miejscu znalazł się też Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, która ma oddział w Trójmieście.

Ranking Uczelni Niepublicznych uwzględnia szkoły wyższe, które posiadają uprawnienia co najmniej II stopnia lub jednolite magisterskie, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniach ankietowych, oraz łącznie studiuje w nich minimum 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Zobacz pełen ranking Najlepszych Uczelni Niepublicznych

Znamy także zwycięzców w rankingach 68 kierunków studiów, dzięki czemu można wybrać te uczelnie i wydziały, które prowadzą je na najlepszym poziomie. Niestety w tym zestawieniu nie znalazła się żadna trójmiejska uczelnia.Podpowiedź dla przyszłych studentówPrzygotowane przez "Perspektywy" zestawienie to idealne narzędzie, które może posłużyć maturzystom w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Ranking ten to również kompendium wiedzy o aktualnym stanie polskiego szkolnictwa wyższego.

- To już 19. edycja Rankingu Szkół Wyższych publikowanego od 2000 roku przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Osiągnęliśmy dorosłość, ale cały czas przygotowujemy tę publikację z młodzieńczym entuzjazmem. Przekonujemy maturzystów, że ranking nie podpowie im bezwzględnie "najlepszej uczelni", podpowiada za to "najlepszą uczelnię" dla nich, taką, która po wieloczynnikowej analizie okaże się najlepiej dopasowana do ambicji i możliwości kandydata. Nasz ranking jest także potrzebny środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju "lustrem". Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.
Czytaj też: Najlepsze studia inżynierskie według Perspektyw

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018 uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Jest najbardziej rozbudowanym rankingiem edukacyjnym na świecie i jednym z trzech, który posiada międzynarodowy certyfikat jakości.
Czy wybierając uczelnię wyższą sugerowałe(a)ś się tym, które miejsce zajmuje w rankingach?
17%

tak, ponieważ jest to gwarancja wysokiego poziomu nauczania

36%

przeglądałe(a)m rankingi jedynie z ciekawości

41%

nie, ponieważ nie wierzę w rzetelność tego rodzaju zestawień

6%

nie studiowałe(a)m na uczelni wyższej

zakończona

łącznie głosów: 309