GUMed najbardziej wyszczepioną uczelnią w Polsce

13 stycznia 2022, 15:30
Piotr Kallalas
- Dziękuję wszystkim członkom naszej uniwersyteckiej wspólnoty za skorzystanie z  możliwości, jaką stworzyła nam nowoczesna medycyna i zaszczepienie się przeciwko COVID-19 − mówi dr hab. Tomasz Smiatacz. Więcej zdjęć (2)

- Dziękuję wszystkim członkom naszej uniwersyteckiej wspólnoty za skorzystanie z możliwości, jaką stworzyła nam nowoczesna medycyna i zaszczepienie się przeciwko COVID-19 − mówi dr hab. Tomasz Smiatacz.

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

- Dziękuję wszystkim członkom naszej uniwersyteckiej wspólnoty za skorzystanie z możliwości, jaką stworzyła nam nowoczesna medycyna i zaszczepienie się przeciwko COVID-19 − mówi dr hab. Tomasz Smiatacz.

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Studenci, doktoranci i pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego należą do najbardziej wyszczepionego grona akademickiego w Polsce. W krajowym zestawieniu wysokie miejsca zajęły też Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański.Gdański Uniwersytet Medyczny znalazł się na czele zestawienia uczelni z najwyższą liczbą wyszczepienych studentów przeciw COVID-19. Z profilaktyki skorzystało ponad 5 tys. osób, a więc 95,5 proc. uczących się na uczelni. Placówka zajęła również czwarte miejsce w zestawieniu doktorantów - przekraczając próg 94,6 proc. i pracowników - z wynikiem 95,7 proc. Wyniki analizy przygotowanej przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy przedstawiło "Forum Akademickie".

- Dziękuję wszystkim członkom naszej uniwersyteckiej wspólnoty za skorzystanie z możliwości, jaką stworzyła nam nowoczesna medycyna i zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Istotnie ułatwiło to prowadzenie w tradycyjnej formie zajęć dydaktycznych i prac badawczych, jak również udzielanie ratujących życie świadczeń medycznych - mówi dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Jednocześnie przypominam o przyjęciu trzeciej dawki, która pozwoli podnieść naszą odporność, a w razie zakażenia pozwoli znacznie łagodniej przejść chorobę - dodaje.
Czytaj też: Młody mężczyzna z wykrytą zmianą dzięki profilaktyce raka jądra

"Łącznie wykonaliśmy ponad 300 tys. szczepień"Warto zwrócić uwagę, że od początku programu profilaktyki COVID-19 gdańska uczelnia wraz z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni stworzyły wiodący ośrodek szczepień w regionie.

- Nasz szpital od pierwszego dnia aktywnie włączył się w akcję szczepień. Bardzo szybko zorganizowaliśmy i uruchomiliśmy punkty, które przyjmowały wszystkie chętne osoby z naszego regionu i nie tylko. Łącznie wykonaliśmy ponad 300 tys. szczepień - mówi lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej, odpowiedzialny za program szczepień w UCK. - Należy podkreślić, że w akcję szczepień prowadzoną przez nasz szpital czynnie zaangażowali się studenci wielu kierunków GUMed oraz młodzi lekarze, którzy pełnili role koordynacyjne, organizacyjne i informacyjne, działając wspólnie z personelem pielęgniarskim w realizacji procesu szczepień. Sprawnie prowadzona akcja szczepień to głównie ich zasługa.
W czołówce uniwersytetów klasycznych znaleźli się również studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Według czasopisma "Forum Akademickie" w przypadku uczelni technicznych najwięcej zaszczepionych pracowników odnotowano na Politechnice Gdańskiej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (162)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.