stat

Gra historyków z UG na festiwalu w Czechach

8 listopada 2018, 8:00
Arnold Szymczewski

W polską grę archeologiczną zrealizowaną na podstawie prawdziwych badań naukowych zagrano już ponad milion razy na całym świecie. Teraz jej pomysłodawcy oraz twórcy mają kolejne powody do dumy.Chociaż gra pt. Excavate (ang. wykopać) powstała już trzy lata temu, teraz znów zrobiło się o niej głośno. Wszystko za sprawą 22. festiwalu filmów dokumentalnych (22nd Ji.hlava International Documentary Film Festival), który odbył się w Czechach.

- Odezwali się do nas, a konkretniej do twórcy gry - Mateusza Sokalszczuka - organizatorzy festiwalu filmów dokumentalnych z Czech. Zapytali, czy podczas festiwalu w trakcie trwania panelu o grach będą mogli zaprezentować naszą grę Excavate. Oczywiście zgodziliśmy się i jesteśmy bardzo dumni, bo od premiery gry minęły już trzy lata, a mimo to nadal ktoś o niej wspomina - mówi Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG.
Excavate to gra edukacyjna o tematyce archeologicznej. Gracz musi dobrać zespół w taki sposób, aby prace na wykopalisku były jak najbardziej efektywne. Co ciekawe, mapa gry jest odzwierciedleniem prawdziwych wykopalisk z lat 2014-2015 z cmentarza historycznego w miejscowości Nowe Monasterzysko.

- Gry edukacyjne kojarzą się z czymś infantylnym, wiejącym nudą. Dlatego mechanika w Excavate to połączenie windowsowego sapera z grą w okręty. Podczas tworzenia gry opieraliśmy się na prawdziwych badaniach naukowych, które były realizowane w latach 2014-2015 przez Wacława Kulczykowskiego z Wydziału Historycznego UG - mówi Mateusz Sokalszczuk, twórca gry.
Gra powstała w ramach projektu Archeologia Live & Online, finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Projekt miał na celu popularyzację archeologii w miejscu wykopalisk. Online można zagrać tutaj.
Czy grasz w gry edukacyjne?
29%

nie, nie interesują mnie

30%

raczej nie, wolę inny rodzaj gier

33%

raczej tak, raz na jakiś czas

8%

tak, regularnie

łącznie głosów: 225