Greencoin za bycie eko? W Gdańsku będzie prowadzony pilotaż

13 kwietnia 2021, 15:00
Piotr Kallalas
Działania proekologiczne, takie jak jazda na rowerze, będą premiowane. Projekt nie zakłada jednak czerpania korzyści finansowych. Więcej zdjęć (2)

Działania proekologiczne, takie jak jazda na rowerze, będą premiowane. Projekt nie zakłada jednak czerpania korzyści finansowych.

Krzysztof Mystkowski / KFP

Działania proekologiczne, takie jak jazda na rowerze, będą premiowane. Projekt nie zakłada jednak czerpania korzyści finansowych.

Krzysztof Mystkowski / KFP

Czy "zielona waluta" ma szansę wpłynąć na rozwinięcie postaw proekologicznych u mieszkańców Gdańska? O nowym projekcie badawczym, którego elementem będzie pilotaż testowany w naszym mieście, i perspektywach wprowadzenia systemu nagradzania za bycie "eko" porozmawialiśmy z mgr. inż. arch. Kacprem Radziszewskim, kierownikiem międzynarodowego projektu "Greencoin" z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.Czym tak naprawdę jest "Greencoin"?

Mgr. inż. arch. Kacper Radziszewski: Oczywiście poza kwestiami technologicznymi jest to stosunkowo prosta koncepcja nagradzania mieszkańców danego miasta na podstawie ich proekologicznych zachowań. Należy jednak podkreślić, że nie chcemy nikogo karać za fakt niewpisywania się w pewne legislacyjne obostrzenia czy zalecenia, czy za przypadki nienadążania za wprowadzanymi zmianami.

Chodzi o system nagradzania społecznego: dzieci, dorosłych i osób starszych na podstawie ich codziennego życia, przy jednoczesnym kształtowaniu proekologicznych nawyków. Przykładowo jeśli ktoś korzysta z papierowej torby zamiast plastikowej, to ma pozytywny wpływ na środowisko, a nie zawsze ma poczucie, że to coś zmienia. Taki system może pomóc. Z drugiej strony mówimy o systemie, w którym można czynnie uczestniczyć niezależnie od poziomu zamożności i możliwości finansowych. Naszym celem jest również dążenie do zniwelowania różnic społecznych poprzez nagradzanie prawidłowej postawy.

Czytaj też: Czy to już moda na sprzątanie miasta?

Jak zrodził się pomysł systemu nagradzania za postawy proekologiczne?

Projekt "Greencoin" został zainicjowany w czasie międzynarodowych warsztatów, w których oprócz Polski wzięły udział jeszcze Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria. Poszukiwaliśmy odpowiednich pomysłów, które pozwoliłyby realnie wpłynąć na zmianę postaw społecznych w kwestii dbania o środowisko w "mieście przyszłości". Otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszy Norweskich, których operatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a teraz rozpoczynamy prace badawcze, które zakończą się 9-miesięcznym pilotażem. W projekt są zaangażowane zarówno polskie, jak i norweskie ośrodki badawcze.

W jaki sposób można weryfikować działania proekologiczne?

Między innymi przy pomocy telefonu. Przykładowo jeśli znajdziemy śmieci na ulicy, to możemy zrobić ich zdjęcie, a następnie wykonać zdjęcie tego samego miejsca po usunięciu śmiecia, odpowiednie algorytmy są w stanie rozpoznać to działanie. Chodzi nam również o włączenie szerokiego spektrum podmiotów, które pozwolą np. na weryfikację, jeśli ktoś zgłosi, że kupił torbę w formie papierowej albo wykorzystał swoją własną.

Chodzi o zmianę nawyków, jak w przypadku jazdy na rowerze czy pokazania ograniczonego zużycia prądu lub innych mediów poprzez podłączenie się do systemów domowych. Warto dodać, że rozwijamy miasta w kierunku "smart cities", a tak naprawdę jesteśmy jeszcze daleko od tego. Natomiast technologie eko będą się rozwijać i chcemy być częścią tego trendu.

Czytaj też: Jak legalnie pozbyć się nietypowych odpadów

Międzynarodowy zespół polsko-norweski w dniu ogłoszenia wyników o finansowaniu projektu podczas organizowanych warsztatów IdeaLab 6 marca 2020 r. w Otwocku. Więcej zdjęć (2)

Międzynarodowy zespół polsko-norweski w dniu ogłoszenia wyników o finansowaniu projektu podczas organizowanych warsztatów IdeaLab 6 marca 2020 r. w Otwocku.

Mat. nadesłany

Międzynarodowy zespół polsko-norweski w dniu ogłoszenia wyników o finansowaniu projektu podczas organizowanych warsztatów IdeaLab 6 marca 2020 r. w Otwocku.

Mat. nadesłany

Greencoin kojarzy się nieco z kryptowalutą?

Mam świadomość takich skojarzeń, ale to zdecydowanie nie jest kryptowaluta i w żaden sposób jej nie przypomina. System będzie polegał na przyznawaniu punktów lojalnościowych i będzie przygotowany dla konkretnego miasta, a na początku w ramach pilotażu właśnie dla Gdańska. Natomiast jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnym systemie nagradzania, ten zostanie opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Stavanger oraz Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie.

W dużej mierze będzie oparty o zasady teorii gier, regule, która wskazuje, że do uzyskania efektów nie zawsze jest potrzebny wymiar finansowy jako forma nagrody, jak np. dzieje się to w przypadku gromadzenia "lajków" w mediach społecznościowych. Dlatego w najbliższym czasie będzie opracowywany program - być może zbierania punktów, a być może otrzymywania pewnych konkretnych usług, udogodnień w życiu codziennym, opracowanie właściwego modelu należy do jednych z najważniejszych zadań, które stoją przed nami.

Na jakim etapie są prace?

Prace nad projektem ruszyły 1 marca, natomiast pierwsze efekty będziemy mogli obserwować za dwa lata, kiedy ruszy gdański pilotaż. Mamy podpisany list intencyjny z miastem i teraz będziemy przygotowywać się do wdrożenia wersji testowej, która potrwa 9 miesięcy. Prace polegają na opracowywaniu systemu informatycznego, aplikacji umożliwiającej działanie programu, a także na wspomnianej analizie nagradzania, która powinna angażować społeczeństwo. Zbadamy, czy jesteśmy w stanie przy pomocy tego narzędzia zmienić nastawienie i nawyki mieszkańców. Jeśli to się uda, będzie to największy sukces projektu.

Czytaj też: Wiosenne porządki? Nie wyrzucaj rzeczy, podaj je dalej

Jaka jest przyszłość "Greencoin"?

Do tej pory pojawiały się pewne pomysły w postaci programów lojalnościowych firm czy ulg. Nasza idea jest jednak zupełnie oderwana od kwestii materialnych. Nie będzie możliwości wymiany na pieniądze, ale każdy użytkownik będzie mógł się angażować, również dzięki połączeniom z innymi aplikacjami. Projekt będzie także udostępniany na zasadzie otwartej licencji po jego zakończeniu i ma być spersonalizowany do potrzeb miasta, w tym momencie Gdańska. Chcielibyśmy jednak stopniowo rozszerzać zasięg i móc realizować jego koncepcję w innych miastach w Polsce i Europie. Na dziś jesteśmy otwarci na współpracę z prywatnymi i publicznymi podmiotami naszego miasta oraz na wszelkie pomysły czy inicjatywy ze strony mieszkańców, które mogą zostać wdrożone. Wszelkie opinie można nadsyłać na adres greencoin@pg.edu.pl.

Ośrodki badawcze biorące udział w projekcie: Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Marii Grzegorzowskiej, Uniwersytet w Stavanger, Oslo Metropolitan University, a także Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
Czy projekt "Greencoin" wpłynie na postawy mieszkańców Gdańska?
44%

tak, myślę, że będzie to dobra zachęta do proekologicznej rutyny

51%

nie, wydaje mi się, że nie wpłynie na osoby, które i tak są nieprzekonane do bycia eko

5%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 403

Opinie (100) 10 zablokowanych

 • ;;;;

  Za segregacje śmieci teżmiały być niższe stawki i opłaty...a potem dowalili dwie podwyżki//

  • 18 0

 • A jaki jest koszt dla podatników (5)

  Tego programu? I ilu "naukowców" przy nim będzie bezproduktywnie "pracować" przez te 9 miesięcy?

  • 61 22

  • a jaki jest koszt dla podatników leczenie skutków (2)

   wynikających z zatrutego powietrza i przejazdów samochodowych, których można łatwo uniknąć? Miliardy, chłopie, miliardy. Zanim zaczniecie minusować, proponuję wyguglować sobie dane.

   • 12 13

   • ogromny

    • 2 2

   • Problem z plastikiem i butelkami?

    Postawić butelkomaty. Gwarantuję, że po pół roku nie zobaczysz butelki na ulicy. Do tego nie trzeba armii urzędników. Wystarczy myśleć i nie kraść.

    • 2 0

  • (1)

   Może nie bezproduktywnie. Może uda im się wpłynąć na władze żeby butelki plastikowe były pod zastaw. Jak w innych krajach?

   • 1 0

   • Dopóki nie będzie butelkomatów będą śmieci.

    Niestety same samorządy nie są zainteresowane powstaniem butelkomatów. Urzędasy wolą golić mieszkańców na wywozie śmieci i ..... o ekologii.

    • 1 0

 • Za komuny były skupy butelek A teraz walają się po parkach,lasach.Pytanie co przez te wszystkie lata robili ministrowie ochrony środowiska oprócz pierdzenia w stołek

  • 18 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.