Jak będzie wyglądała rekrutacja na studia? Uczelnie w gotowości

21 kwietnia 2020, 8:00
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Rekrutacja na uczelniach trwa. Jaki wybór mają przyszli studenci?

Matury 2020 to wciąż wielka niewiadoma. Uczniowie najstarszych klas szkół średnich już w piątek zakończą rok szkolny... zdalnie - to pierwsza taka sytuacja. Jednak nowego terminu egzaminów dojrzałości jeszcze nie znają, dowiedzą się o nim trzy tygodnie wcześniej. Już teraz wielu z nich zastanawia się, jak będzie wyglądała rekrutacja i organizacja nadchodzącego roku akademickiego. Czy będą mogli liczyć na wyrozumiałość i zmianę terminarzy na wymarzonych uczelniach?W dobie koronawirusa wszyscy uczniowie muszą zetknąć się z nową rzeczywistością i końcem roku, jakiego jeszcze nie było. Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji egzaminy maturalne odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, a nawet pod koniec czerwca.

- Maturzyści, uczniowie ostatnich klas, chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania do egzaminu. Poinformujemy o nowym terminie z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym - informował Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
Na pytanie o rekrutacje na uczelnie wyższe szef resortu przyznał, że jeżeli egzaminów nie uda się przeprowadzić do połowy czerwca, potrzebne będzie przesunięcie w harmonogramie.

Eksperci podkreślają, że gdyby matury miały odbyć się w lipcu lub we wrześniu, istotne jest przesunięcie rekrutacji w czasie, podobnie jak inauguracji semestru zimowego. Pojawiają się również sugestie, by przyjęcia na studia zorganizować na podstawie świadectw szkolnych bądź też pozwolić uczelniom na przeprowadzenie egzaminów wstępnych.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeCzy trójmiejskie uczelnie wyższe są gotowe na zmiany?- Tak, przygotowujemy się na taką ewentualność. Gdy tylko terminy egzaminów maturalnych zostaną potwierdzone, dopasujemy do nich kalendarz rekrutacji. Nasza uczelnia jest w o tyle korzystnej sytuacji, że nasz system rekrutacji od wielu lat jest elektroniczny, a kandydaci nie muszą osobiście kontaktować się z komisjami rekrutacyjnymi. Wszystkie formalności mogą załatwić zdalnie: otrzymują własne klucze identyfikacyjne i indywidualne konta internetowe, a komunikacja z nimi odbywa się później wyłącznie drogą elektroniczną - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
Przyznaje, że w obecnej sytuacji jest pewne, że uczelnia przesunie termin uruchomienia rekrutacji na studia. Będzie on dopasowany do terminu przeprowadzenia matur i otrzymania wyników egzaminów maturalnych z CKE.

- Dokładny termin uruchomienia rekrutacji będziemy mogli podać po stosownej deklaracji MEN o terminach matur i ogłoszeniu ich wyników - dodaje i wyjaśnia, że aby rozpocząć kolejny rok akademicki zgodnie z harmonogramem dla studentów I roku, rekrutacja musiałaby rozpocząć się najpóźniej w pierwszych dniach września.
Politechnika Gdańska na razie nie przewiduje przeprowadzania egzaminów wstępnych.

- Obecnie jedynie na Wydziale Architektury PG kandydaci zdają sprawdzian z predyspozycji do zawodu architekta. Do tej pory był on jednak organizowany jeszcze przed zakończeniem matur, zazwyczaj na początku czerwca, a na razie - w związku zaistniałą sytuacją - nie jesteśmy w stanie wyznaczyć terminu takiego egzaminu - wyjaśnia Dzwonnik.
Czytaj też: Maturzyści zakończą rok szkolny zdalnie

Uniwersytet Gdański nie przewiduje zmiany warunków - rekrutacja na studia zostanie przeprowadzona w oparciu o kryteria przyjęte przez Senat UG w marcu 2019 roku.

- Planujemy jednak zmiany terminów rekrutacji, ale szczegóły będziemy mogli podać dopiero po ogłoszeniu terminu matur, a w szczególności po ogłoszeniu terminu uzyskania świadectw maturalnych przez tegorocznych maturzystów. UG dostosuje terminy rekrutacji do egzaminów maturalnych tak, aby wszyscy tegoroczni maturzyści mieli równe szanse z ubiegłorocznymi. Nie przewidujemy egzaminów wstępnych na studia licencjackie i jednolite studia magisterskie - wyjaśnia dr Beata Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Na nowy scenariusz rekrutacji tegorocznych kandydatów na studia przygotowuje się też Gdański Uniwersytet Medyczny. Już teraz w terminarzach opublikowanych przez uczelnię widać przesunięcia poszczególnych etapów rekrutacji. GUMed pracuje też nad rozwiązaniami ułatwiającymi aplikację elektroniczną.

- Na razie skupiamy się na znalezieniu bezpiecznych rozwiązań i alternatyw dla egzaminów wstępnych, które zawsze były przeprowadzane na kierunki wymagające potwierdzenia umiejętności nieweryfikowanych podczas egzaminów maturalnych, takich jak na przykład egzamin z modelarstwa na techniki dentystyczne. Wydaje się jednak, że wśród różnych rozwiązań oferowanych przez platformy e-learningowe, które w ostatnim czasie intensywnie testujemy, znajdą się odpowiednie narzędzia. W chwili obecnej Ministerstwo Edukacji wskazuje jako potencjalną datę matur czerwiec, termin ten pozwoliłby najprawdopodobniej na przeprowadzenie rekrutacji i planowe rozpoczęcie roku. Należy podkreślić, że w procesie rekrutacji wymagane są jedynie oceny z części pisemnej. Decyzje odwołujące oficjalnie część ustną nie wpłynęłyby na zmiany w kształcie list rekrutacyjnych (kandydaci z lat ubiegłych i tegoroczni mieliby jednakowe szanse) - mówi dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.

Jak wyjaśnia, proces rekrutacji, czyli aplikacja, weryfikacja, publikowanie i kompletowanie list to zwykle dwa-trzy miesiące, ten rok jednak jest niezwykły, więc konieczne będzie dopasowanie rozwiązań do sytuacji.

Wiele uczelni już rozpoczęło rekrutacjęWiele niepublicznych uczelni wyższych już rozpoczęło rekrutację na studia na rok akademicki 2020/21.

- Kandydaci dokonują rejestracji on-line, nie muszą przychodzić do uczelni, cały proces odbywa się zdalnie, a tegoroczni maturzyści dostarczą dokumenty po ich otrzymaniu. Terminy rekrutacji będziemy tak dostosowywać, aby maturzyści mogli dopełnić formalności. W WSAiB nie ma i nie będzie egzaminów wstępnych, jedynym warunkiem przyjęcia na studia I stopnia i jednolitych studiów magisterskich jest posiadanie świadectwa dojrzałości, a na studia II stopnia dyplomu ukończenia studiów I stopnia. Ale liczy się kolejność zgłoszeń, więc już teraz maturzyści mogą zalogować się i zarezerwować miejsce na danym kierunku - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
Jak przekonuje, uczelnia jest przygotowana na różne scenariusze tak, by kandydaci mogli przejść proces rekrutacji sprawnie.

- Uruchomiliśmy dodatkowe telefony oraz porady online przez live czat dla kandydatów na studia. Komunikujemy się z maturzystami także za pomocą mediów społecznościowych - na Facebooku specjalnie dla nich stworzyliśmy grupę Akademia Maturzysty WSAiB, gdzie oprócz porad, jak zdać maturę w czasach pandemii, znajdą aktualne informacje nt. rekrutacji na studia na naszej uczelni - dodaje.
Rekrutacja w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku już trwa - zapisy odbywają się online przez stronę internetową.

- Proces rekrutacji zdalnej jest przystępny i czytelny dla każdego kandydata, również dla aplikującego studenta z zagranicy. Uczelnia nie przeprowadza egzaminów wstępnych, decyduje kolejność zgłoszeń. Można zapisać się na studia nie wychodząc z domu, a wymagane dokumenty, w tym świadectwo dojrzałości, dostarczyć w późniejszym terminie. Aktualnie opłata rekrutacyjna wynosi 0 zł, a oferta edukacyjna rozszerzyła się o nowe, atrakcyjne specjalności. Na studiach I stopnia uruchamiamy Komunikację wizerunkową i e-biznes w branży HoReCa, a studia II stopnia wzbogaciliśmy o Business English - mówi Ada Zacharewicz, kierownik promocji i sprzedaży WSTiH w Gdańsku.
Czytaj też: Nowości na uczelniach wyższych w Trójmieście. Sprawdzamy oferty studiów

O przyjęciu na studia w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku decyduje kolejność zgłoszeń i tegoroczni maturzyści już teraz zapisują się na studia, dokonując rejestracji online poprzez portal dostępny na stronie internetowej uczelni.

- W trosce o naszych tegorocznych maturzystów, w pełni zaangażowani oraz zdeterminowani, podjęliśmy działania, aby każdy z naszych kandydatów miał możliwość, bez stresu i obaw rozpocząć studia od nowego roku akademickiego. Uczelnia nie przeprowadza egzaminów wstępnych na studia oraz konkursu świadectw - mówi Ewelina Kowalska, koordynator biura ds. promocji i rekrutacji, Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Sopocka Szkoła Wyższa rozpoczęła rekrutację 1 kwietnia 2020. Nabór prowadzony jest zdalnie przy wykorzystaniu informatycznego systemu rekrutacyjnego.

- Świadectwa maturalne przyszli studenci będą mogli dostarczyć po zdanych maturach i otrzymaniu świadectw. W przypadku takich kierunków, jak finanse i rachunkowość, finanse i ekonomia biznesu (studia dualne), ekonomia, business & languages czy zarządzanie i inżynieria produkcji w Sopockiej Szkole Wyższej w Sopocie nie obowiązują egzaminy wstępne (obowiązuje kolejność zgłoszeń, do wyczerpania miejsc). Aktualnie opłata rekrutacyjna wynosi 0 zł. Kandydat zapisując się na studia niczym nie ryzykuje, nawet gdyby zmienił swoją decyzję - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW.
W przypadku kierunków architektonicznych i projektowych kandydat na studia musi przejść rozmowę kwalifikacyjną sprawdzającą jego predyspozycje do wykonywania zawodu architekta lub projektanta oraz przedstawić swoje portfolio. Jedynym kierunkiem architektonicznym, na którym nie obowiązują rozmowy kwalifikacyjne, jest architektura krajobrazu.

- Świadectwa maturalne maturzyści będą mogli donieść później, niezależnie od terminu rozmów kwalifikacyjnych. Pierwszy termin rozmów kwalifikacyjnych wstępnie zaplanowany jest na początek czerwca, drugi termin na lipiec, jednak dokładne terminy podane zostaną po ogłoszeniu terminu matur - dodaje Joanna Pietrzak.
Czytaj też: Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Od niemal miesiąca rekrutacja trwa również w Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

- Obecna sytuacja wymaga od nas dynamicznego dostosowywania się nie tylko do obszaru dydaktycznego, ale także do zapewnienia naszym kandydatom ciekawej oferty studiów, przejrzystych zasad rekrutacji oraz zapewnienia miejsca do kształcenia na naszej uczelni, uwzględniając przesunięcie egzaminów maturalnych. Od końca marca tego roku kandydaci zapisują się na wybrane kierunki online i mają możliwość dostarczenia dokumentów w późniejszym terminie. Biura rekrutacji naszych wydziałów w Gdańsku i Gdyni są do dyspozycji kandydatów telefonicznie i e-mailowo. Rekrutacja przebiega bez problemów. W tej chwili nie mamy oficjalnych informacji MNiSW, które wskazywałaby na późniejsze rozpoczęcie roku akademickiego. Jeśli taka sytuacja nastąpi, będziemy do tego przygotowani - zapewnia dr inż. Irena Bach-Dąbrowska, dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania.
Z kolei z początkiem maja rozpocznie się rekrutacja w Ateneum-Szkole Wyższej - nabór zwykle trwa do końca września.

- W tym roku procedura rekrutacji będzie odbywać się online. Cały komplet dokumentów rekrutacyjnych można dostarczyć bez wychodzenia z domu - mailowo lub przez portal rekrutacyjny. Zdajemy sobie sprawę, że w grupie kandydatów chcących rozpocząć studia w Ateneum są tegoroczni maturzyści, których egzamin dojrzałości nie odbędzie się w maju. Przede wszystkim chcemy zaznaczyć, że termin rekrutacji jest na tyle długi, że wszyscy zainteresowani zdążą zapisać się na wymarzone studia. Aby rozpocząć proces rekrutacji nie jest wymagany komplet dokumentów - wystarczy rozpocząć aplikowanie podając podstawowe dane a komplet dokumentów przesłać, gdy będzie to możliwe - wyjaśnia Aleksandra Sikora.
Matury powinny odbyć się w:
9%

maju

26%

czerwcu

9%

lipcu

4%

sierpniu

11%

po wakacjach

41%

powinno się je zastąpić egzaminami wstępnymi na studia

zakończona

łącznie głosów: 381