stat

Jakie studia MBA w Trójmieście?

24 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Anna Żukowska

Rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku, ale właśnie teraz jest ostatni moment na zastanowienie się, czy warto podnieść swoje kwalifikacje i wybrać się na studia podyplomowe. Studia dla menadżerów wyższego stopnia - MBA - stają się coraz bardziej popularne. Zobaczcie, gdzie w Trójmieście można uzyskać ten stopień.W czasach, kiedy wykształcenie wyższe ma ponad 20 proc. Polaków (dane GUS z ostatniego spisu powszechnego), dobre studia podyplomowe mogą przesądzić o tym, czy dostaniemy wymarzoną pracę, czy też nie. W przypadku osób pracujących w biznesie, często nowe kwalifikacje są drogą do awansu, za którym idą też lepsze zarobki.

Zarówno absolwenci, jak i wykładowcy podkreślają, że studia MBA to nie tylko dodatkowa wiedza (z naciskiem na część praktyczną), ale także nowa sieć kontaktów oraz ważne punkty dodatkowe przy staraniu się o lepszą pracę. Są to jednak wymagające studia - nie tylko pod kątem nauki, ale także związane z dużym wydatkiem finansowym. W Trójmieście kosztują od 20 do 40 tysięcy złotych.

Studia trwają dwa lata i odbywają się w trybie zaocznym, można je więc pogodzić z pracą. Część pracodawców zresztą chętnie współfinansuje studia, po których pracownik ma m.in. większą wiedzę na temat zarządzania zespołem i projektami. Studenci MBA to osoby pracujące w biznesie już kilka lat, chcące podwyższyć swoje kwalifikacje.Czego można się na nich nauczyć i co dają? M.in. tytuł MBA, czyli Master od Business Administration, ale to nie wszystko. Częścią studiów są egzaminy, po których zdobywa się certyfikaty związane z zarządzaniem zespołem i projektami. Dodatkowo absolwenci mogą uzyskać tytuł ukończenia studiów trójmiejskiej czy polskiej uczelni oraz zagranicznej uczelni partnerskiej. W programie studiów zaplanowano prezentację różnych typów podejścia do zarządzania. Dzięki temu słuchacze mają możliwość wdrożenia w swoich organizacjach rozwiązań dopasowanych do potrzeb. Zajęcia są prowadzone przez praktyków, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami.

Rekrutacja na wszystkich trójmiejskich uczelniach trwa do końca września. Aby wziąć w niej udział trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostarczyć potrzebne dokumenty (certyfikaty językowe, udokumentowane doświadczenie zawodowe itp.) oraz przejść rozmowę rekrutacyjną.

- Zainteresowanie naszymi studiami cały czas rośnie. Na rynku jest to efekt zapotrzebowania na wysoko wyspecjalizowaną kadrę menadżerską - mówi Izabela Bednarska, dyrektor MBA w Wyższej Szkole Bankowej. - Praktyczne aspekty programu pozwalają wydobyć aktywne formy zajęć. Są to m.in. symulacyjne gry biznesowe, testy, ćwiczenia, studia przypadku, projekty realizowane indywidualnie i w grupach. Ważnym elementem studiów jest też aktywne uczestnictwo słuchaczy w zajęciach oraz łączenie doświadczeń i wiedzy wykładowców z doświadczeniami zawodowymi uczestników, dzięki czemu słuchacze mogą poszerzyć umiejętności realnie przydatne w pracy menedżera.
WSAiB w Gdyni prowadzi studia MBA we współpracy z firmą szkoleniową Altkom Akademia i niemiecką uczelnią Hochschule Bremerhaven. Absolwenci otrzymują dyplom dwóch uczelni: polskiej i niemieckiej oraz zdobywają pakiet międzynarodowych branżowych certyfikatów, chętni mogą też wziąć udział w wizycie studyjnej w Niemczech.- Studia MBA z zakresu zarządzania projektami to dobry wybór dla ambitnych osób, traktujących zajęcia na uczelni jako realną inwestycję oraz ważny krok w zawodowej karierze - mówi dr Radosław Stojek, kierownik programu MBA w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu. - Istotna korzyść to zdobycie szerokich kompetencji zarządzania projektami, które są przyszłością sposobu organizacji firm i korporacji.
Polskie uczelnie oferują szeroki wybór studiów MBA, które pozwalają na zdobycie specjalistycznej wiedzy we własnej branży, choćby MBA dla kadry HR, IT, jak i inżynierskiej. Osobom z takim wykształceniem łatwiej jest zainteresować pracodawców.

- Ukończone studia MBA są niewątpliwie atutem na stanowiskach wyższego szczebla, tj. kierowniczych, dyrektorskich, które związane są z zarządzaniem w większości branż - mówi Martyna Ładkowska, kierownik gdańskiego oddziału Jobhouse. - Absolwenci studiów zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, potrafią też szerzej spojrzeć na biznes, poznają tajniki zarządzania strategicznego. W rankingu najwyżej oceniane są uczelnie warszawskie oraz uczelnie zagraniczne, jednak z pewnością, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, weryfikowane są przede wszystkim kompetencje oraz praktyczne umiejętności kandydatów, zdobyte podczas studiów jak i podczas własnej ścieżki zawodowej.
Uniwersytet Gdański to jedna z dwóch uczelni państwowych prowadząca studia MBA w Trójmieście. Drugą jest Politechnika Gdańska.

- Studia typu MBA są prowadzone na UG już od 1997 roku, a kadra składa się z ekspertów z wielu dziedzin - z zakresu zarządzania, marketingu, finansów i bankowości, prawa gospodarczego i handlowego, podejmowania decyzji, systemów informatycznych, logistyk i międzynarodowego otoczenia biznesu - wyjaśnia Monika Rogo z zespołu prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. - Ponad 60 proc. spośród dotychczasowych słuchaczy awansowało w trakcie lub po ukończeniu programu na stanowiska najwyższej kadry menedżerskiej w dużych korporacjach zagranicznych firm krajowych i w instytucjach finansowych.
Koszt studiów MBA na uczelniach państwowych jest wyższy niż na uczelniach prywatnych i wynosi równo 40 tys. zł za dwa lata studiów na Politechnice Gdańskiej i prawie 40 tys. zł na Uniwersytecie Gdańskim. Koszt tych studiów w Wyższej Szkole Bankowej waha się między 22, a 31 tysięcy złotych (zależy on od tego, na ile rat jest rozłożona płatność) oraz 30 tys. złotych w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu.

- Zdajemy sobie sprawę, że koszt studiów na naszej uczelni jest wysoki - mówi Barbara Stepnowska z Politechniki Gdańskiej. - Wyróżniamy się jednak spośród konkurencji tym, że jako jedni z czterech uczelni w Polsce mamy akredytację AMBA. To oznacza, że spełniamy najwyższe standardy nauczania i potwierdza, że nasze studia dorównują tym, które oferowane są przez najlepsze uczelnie zagraniczne. Co również jest ważne - zajęcia odbywają się w 100 proc. po angielsku.
Gdańska Fundacja Kształcenia Menadżerów prowadzi studia MBA w języku polskim lub angielskim. Również trwają one dwa lata, czyli cztery pełne semestry. Ich koszt to odpowiednio: 31 tys. i 37 tys. złotych za całość. Rekrutacja w GFKM trwa nieco dłużej niż w innych uczelniach, bo do 10 października.

- Osobom rozważającym rozpoczęcie studiów MBA polecam udział w naszych Dniach Otwartych, które odbędą się 2 września - mówi dr Adam Ubertowski, Dyrektor Programu MBA GFKM. - Umożliwiają one udział w rzeczywistych zajęciach trwającego programu MBA oraz bezpośrednią rozmowę z jego uczestnikami, która może pomóc w podjęciu decyzji.
Jeśli więc zastanawiacie się nad poszerzeniem swojej wiedzy i podjęciem studiów MBA, starannie wybierzcie uczelnię, bo jest to naprawdę duży wydatek. Macie jeszcze ponad miesiąc na podjęcie tej ważnej decyzji.
Czy planujesz studia podyplomowe?
29%

tak, chcę zainwestować właśnie w MBA

36%

tak, ale nie MBA, to dla mnie za drogie studia

14%

nie, nie czuję potrzeby dokształcania się

21%

nie nie mam ani pieniędzy, ani czasu na studia

zakończona

łącznie głosów: 230