• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kaszubi protestują. UG zamyka etnofilologię kaszubską

Wioleta Stolarska
17 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Decyzji UG o likwidacji kierunku nie popiera społeczność kaszubska. Uważają ją "za krzywdzącą dla młodzieży, która planowała podjąć studia na tym kierunku". Decyzji UG o likwidacji kierunku nie popiera społeczność kaszubska. Uważają ją "za krzywdzącą dla młodzieży, która planowała podjąć studia na tym kierunku".

Rekrutacja uzupełniająca nie pomogła i Uniwersytet Gdański zdecydował, że w tym roku nie uruchomi kierunku etnofilologii kaszubskiej. Zabrakło czterech osób, żeby kontynuować te utworzone sześć lat temu unikatowe studia. Przeciwko likwidacji kierunku protestują organizacje społeczności kaszubskiej, które uważają, że decyzja uczelni jest dla nich szkodliwa.



Czy niszowe kierunki na publicznych uczelniach powinny być otwierane bez względu na to, jakie jest zainteresowanie?

W tym roku w pierwszej rekrutacji zgłosiło się 10 osób. Warunkiem uruchomienia kierunku było jednak zarejestrowanie się na studia minimum 25 osób i dokonanie opłaty rekrutacyjnej. Dlatego uczelnia zdecydowała się zrobić dodatkowy nabór, który zakończył się na początku września. Ostatecznie okazało się, że zrobiło to 21 osób. 5 września 2018 r. władze uczelni poinformowały, że z powodu zbyt małej liczby osób kierunek w tym roku nie zostanie otwarty.

Społeczność kaszubska protestuje



Decyzji Uniwersytetu Gdańskiego nie popiera społeczność kaszubska i związane z nią organizacje. Uważają ją "za krzywdzącą dla młodzieży, która planowała podjąć studia na tym kierunku". W poniedziałek przed biurem rektora Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się w tej sprawie akcja protestacyjna.

- Decyzja jest szkodliwa dla społeczności kaszubskiej, a naszym zdaniem także dla samego Uniwersytetu Gdańskiego, dla którego sprawy kaszubskie były zawsze ważne. Środowisko kaszubskie zostaje pozbawione możliwości realizacji swoich podstawowych praw do kształcenia na poziomie wyższym - przekonuje prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Przyznaje też, że etnofilologia kaszubska nie jest kierunkiem masowym, ale od lat trwały prace nad koncepcją kształcenia, która podniosłaby jego atrakcyjność.

- Kierunek otrzymuje wsparcie finansowe w postaci dotacji z MSWiA na zadanie mające na celu ochronę, zachowanie i rozwój języka regionalnego. Ta dotacja ma z założenia rozwiązywać problem małej liczby studentów, aby dodatkowych kosztów nie ponosiła uczelnia - dodaje.
Kaszëbskô Jednota - Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej podkreśla, że nieuruchomienie kierunku w najbliższym roku akademickim jest w zasadzie równoznaczne z jego całkowitym zamknięciem.

- Roczna przerwa całkowicie zniszczy możliwości i szansę na ponowne otwarcie etnofilologii. Kaszubi chcą nauczania własnego języka i we własnym języku, co jest niezbywalnym prawem każdego człowieka - przekonują organizatorzy protestu. - Nieuruchomienie w nadchodzącym roku akademickim etnofilologii kaszubskiej, niebędącej kierunkiem skierowanym do mas, świadczy o tym, że uniwersytet zamiast wychodzić naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata, ludziom oczekującym od wyższej uczelni elastyczności, efektywności i otwarcia na środowisko zewnętrzne, pozostaje w twardych ramach swojej działalności, patrząc jedynie na rentowność i powszechność kierunku - dodają.

Jedyny taki kierunek



Etnofilologia kaszubska to kierunek unikatowy w skali Polski. Mimo to, od początku istnienia studiów, jest problem z rekrutacją odpowiedniej liczby studentów. W tym roku poszerzono ofertę edukacyjną, aby zachęcić maturzystów do rekrutacji. Jednak nawet zmiana oferty kształcenia nie przyczyniła się do spopularyzowania kierunku wśród maturzystów. Absolwenci etnofilologii kaszubskiej mogą m.in. być nauczycielami języka kaszubskiego, pracować w instytucjach kultury na Kaszubach oraz w regionalnych mediach.

Etnofilologię kaszubską na UG do tej pory ukończyło 11 osób.

Stanowisko władz Uniwersytetu Gdańskiego:

Jesteśmy zaniepokojeni brakiem chętnych do studiowania etnofilologii kaszubskiej w takim samym stopniu, jak instytucje i organizacje, które wykazały się zaangażowaniem w powstanie tego kierunku. Od 2013 roku, pomimo braku zainteresowania etnofilologią kaszubską, za każdym razem po przeprowadzeniu dodatkowej rekrutacji, podejmowaliśmy decyzję o uruchomieniu kierunku. W efekcie, po sześciu latach rekrutacji, w całym trzyletnim cyklu studiów licencjackich, na etnofilologii kaszubskiej pozostało czterech studentów. Większość kandydatów bowiem, którzy rekrutują się na ten kierunek, albo nie pojawia się na zajęciach, albo nie podchodzi do egzaminów i zaliczeń. To uniemożliwia proces kształcenia zgodny z programem kierunku studiów. W ubiegłym roku alarmowaliśmy, że trzeba zaproponować nową formułę kształcenia. Został zmodyfikowany program studiów o możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień nauczania języka polskiego, ale jak pokazała tegoroczna rekrutacja, nie spotkało się to z zainteresowaniem kandydatów. Zaproponujemy zatem nową formułę studiowania w zakresie etnofilologii kaszubskiej w systemie dziennym w formie specjalności na kierunku filologia polska i podjęliśmy konkretne działania. Należy także podkreślić, że Uniwersytet Gdański cały czas kształci nauczycieli języka kaszubskiego na studiach podyplomowych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Do tej pory studia te ukończyły 83 osoby, są wykwalifikowanymi nauczycielami języka kaszubskiego i mogą pracować w szkole.

Etnofilologia kaszubska jest znaczącym obszarem kształcenia, badań naukowych i projektów prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Od wielu lat współpracujemy z organizacjami reprezentującymi Kaszubów i wielokrotnie spotykaliśmy się z ich przedstawicielami. Uważamy, że wciąż wspólnie musimy szukać rozwiązania tego problemu. Unikatowość kształcenia na etnofilologii kaszubskiej nie może kojarzyć się z brakiem chętnych do studiowania. Należy rozważyć, dlaczego przy tak komfortowej sytuacji - zajęcia w małych grupach, wsparcie otoczenia zewnętrznego i dotacja ministerialna, która z powodu braku studentów, nie może być jednak w pełni wykorzystana - zainteresowanie młodych ludzi tym kierunkiem jest tak niewielkie.

Prof. Arnold Kłonczyński, Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego

Miejsca

Opinie (257) ponad 20 zablokowanych

  • Lud od wieków podbijany (1)

    Przez nas, przez krzyżaków i niemców. Nigdy nie stanowili sami o sobie. Polski Gdańsk nie jest ich stolicą tylko ośrodkiem stanowienia władzy Polaków na Pomorzu, np. nad kaszubami. I tak od 1000 lat. Jak cyganie, bez swojego państwa ale z własnym językiem i obcą kulturą. Kogoście kaszeby podbili? Gdzie wasza ekspansja kulturowa zaszła? A na które ziemie wasza technologia, ekonomia? O przepraszam... nigdy nie było takowych.

    • 2 1

    • "Kaszubi stanowią typową ludność pogranicza, która w ciągu wielu wieków żyła na terytorium zmieniającym przynależność państwową. Wielu z nich uległo germanizacji lub asymilacji z resztą narodu polskiego, proces ten miał charakter przymusowy lub naturalny. Wielu znanych wojskowych pruskich i niemieckich miało pochodzenie kaszubskie, ale nie poczuwało się do związków z rodzimą kulturą lub ulegały one całkowitemu zerwaniu w następnym pokoleniu. Z tego powodu trudno dokładnie zdefiniować, którą z postaci historycznych wolno uznać za Kaszuba, a którą za Niemca lub Polaka pochodzenia kaszubskiego. "

      • 2 0

  • Gdańszczanie nie wiedzą które miasto przed wojną było stolicą województwa pomorskiego... (1)

    a Ty od nich wymagasz wiedzy, gdzie leżą geograficzne Kaszuby?
    Litości. Nie za wiele od nich wymagasz?

    • 1 2

    • Gdyby nie Gdańsk folklor kaszubski był umarł.

      • 0 0

  • Kaszubi nie powinni protestować

    tylko wysyłać swoje dzieci na "kaszubistykę". Nie wysyłają? A to szkoda.

    • 4 1

  • Jak można twierdzić ze blokuje się dostęp do szkolnictwa wyższego.

    Trochę przedstawiciela społeczności kaszubskiej poniosło przecież tu nie chodzi o studia wyższe tylko kierunek , który jak widać nie cieszy się wzięciem wśród młodzieży kaszubskiej. Wiec ja się pytam po co robić cyrk i pikiety. Ten kraj to coraz większy dramat i podziały . A wykorzystywać dobrego stodentow to już masakra.

    • 1 1

  • Poproszę po kaszubsku

    Ja bym chętnie poobcierał z kaszubskim więcej wiec prośba do rodowitych Kaszubów którzy potrafią o pisanie komentarzy po kaszubsku .

    A tak nawiasem różnorodność językowo kulturowa powinna łączyć a nie dzielić

    • 1 0

  • Ojej. Zróbcie studia prywatne.

    Załóżcie Kaszubi fundację i prywatne studia ze swojego języka. Pokażcie, że Wam naprawdę zależy.

    • 1 1

  • Käszëbszczie orły czyli mewy płaczą i kwiką żałośnie a burczybas im przygrywa

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest ewolucja?

 

Najczęściej czytane