Każdy element samolotu, auta czy telefonu musi mieć idealny wymiar. Zbadają to na PG

12 października 2021, 14:00
ws

Elementy konstrukcyjne samolotów, samochodów, produktów AGD i wielu innych przedmiotów tworzone są z coraz większą precyzją. Zanim stworzą cały produkt i trafią do użytku, muszą przejść kontrole pomiarowe. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG otwarto właśnie Laboratorium Metrologiczne, gdzie naukowcy i studenci mogą korzystać z najnowszych systemów pomiarowych. - Wszystko, co zostało wykonane według rysunku technicznego - czy to uszczelka, czy korpus silnika, turbina w samolocie, a może zapięcie pasów bezpieczeństwa w aucie, wszystko musi zostać zmierzone i sprawdzone, czy zostało wykonane zgodnie z założeniami - wyjaśnia Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, która dostarczyła sprzęt wart 1,5 mln zł.Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych przez firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci Politechniki Gdańskiej.

- Mamy tutaj dostęp do najnowocześniejszych technologii, jeżeli chodzi o pomiar długości geometrycznych, czyli długość i kąt. Wszystko, co zostało wykonane według rysunku technicznego - czy to uszczelka, czy korpus silnika, turbina w samolocie, a może zapięcie pasów bezpieczeństwa - wszystko musi zostać zmierzone, czy zostało wykonane zgodnie z założeniami - mówi Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej. - Chciałbym podkreślić, że poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni po to, żeby mogły rozwijać się zaawansowane prace badawcze - dodaje.
Czytaj też: Koniec z usterkami w tramwajach? Politechnika Gdańska opracowuje nowy system diagnostyczny

Jak podkreśla, elementy konstrukcyjne współczesnych maszyn, samochodów, samolotów, produktów AGD, jak i wielu innych wyrobów tworzone są z coraz większą precyzją, ale i złożonością kształtów. Dlatego potrzebne są bardzo dokładne i wydajne maszyny pomiarowe, które pozwolą na obiektywną i wiarygodną kontrolę wytwarzanych elementów konstrukcyjnych.

Przede wszystkim są one istotne dla przemysłów takich jak motoryzacyjny, lotniczy czy medyczny, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają krytyczne znaczenie.

Czytaj też: Studenci Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych razem tworzą roboty

Laboratorium ze sprzętem za 1,5 mln złFirma Mitutoyo wyposażyła Laboratorium Metrologiczne w sprzęt o wartości około 1,5 mln zł (290 tys. euro). W tym roku zostały przekazane dwie ostatnie maszyny pomiarowe: maszyna pomiarowa MiSTAR 555 z wyposażeniem oraz optyczna maszyna pomiarowa Quick Vision QV Apex 302 z wyposażeniem.

- To są maszyny pomiarowe służące do kontroli wyrobów - wymiarów, kształtu, powierzchni. Dla przemysłu motoryzacyjnego, medycznego, lotniczego. Główny cel naszego laboratorium to udostępnienie najnowocześniejszego sprzętu do prac badawczych dla naukowców z uczelni, kolejnym celem jest oczywiście możliwość nauki przez studentów. Trzecim celem jest współpraca z przemysłem i również udostępnienie możliwości prowadzenia badań właśnie obszarowi przemysłowemu - mówi dr. inż. Michał Dobrzyński, kierownik Laboratorium Metrologicznego na PG.
W sumie w laboratorium będzie pięć nowoczesnych maszyn:
  • QUICK IMAGE - optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyznach jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania.
  • QUICK VISION - optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów.
  • CONTRACER SV-C3200 - inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości.
  • CMM Crysta-Plus M - manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
  • Mitutoyo MiSTAR 555 - kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

Firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku.

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.