Komora hiperbaryczna z Gdyni pomaga polskiemu kierowcy podczas Rajdu Dakar

3 stycznia 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska
Debiutujący w kategorii quadów Arkadiusz Lindner Więcej zdjęć (3)

Debiutujący w kategorii quadów Arkadiusz Lindner

mat. prasowe

Debiutujący w kategorii quadów Arkadiusz Lindner

mat. prasowe

Sportowcy coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii, by jak najszybciej regenerować swoje siły podczas wymagających zawodów. Gdyńska firma OMNIOXY SA z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego wspiera ich swoimi łagodnymi komorami hiperbarycznymi, które można transportować w dowolne miejsce. Jedno z takich nowoczesnych urządzeń będzie wspierało Arkadiusza Lindnera, który już 5 stycznia wystartuje w wyścigu quadów w Rajdzie Dakar 2020, który rozegrany zostanie w Arabii Saudyjskiej.Rajd Dakar to najpopularniejszy rajd terenowy na świecie, ale także najbardziej obciążający i niebezpieczny dla zdrowia zawodników. Na terenach pustynnych - takich jak Arabia Saudyjska - groźne jest przegrzanie organizmu lub odwodnienie. Dlatego zarówno w fazie przygotowań, jak i w czasie trwania zmagań rajdowych ważnych jest wiele czynników zdrowotnych.

Stąd pomysł, by do tego wyzwania włączyć sesje w komorze hiperbarycznej, które przyspieszą regenerację organizmu rajdowca. Nowoczesne urządzenie dostarczyła gdyńska firma OMNIOXY SA z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, która wspiera rehabilitację sportowców, osób zmagających się z różnymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi.

- Trzymamy mocno kciuki za cały polski zespół na Dakarze. Cieszymy się też, że tak utalentowany sportowiec, jak Arkadiusz Lindner, korzysta z naszej komory. Coraz częściej słyszy się, że polscy sportowcy w swoim planie treningowym uwzględniają tlenoterapię hiperbaryczną. Na świecie od jakiegoś czasu jest to jeden z niemal obowiązkowych elementów treningu i regeneracji - mówi Adam Cegielski, prezes OMNIOXY SA.

Antydopingowa, skuteczna i potwierdzona metoda regeneracjiTlenoterapia hiperbaryczna to uznana przez komisję antydopingową w pełni legalna, skuteczna i potwierdzona metoda regeneracji po ciężkim wysiłku fizycznym. Osoba, która wchodzi do komory hiperbarycznej, oddycha skoncentrowanym tlenem przez około kilkadziesiąt minut w środowisku podwyższonego ciśnienia. Dostarczany w ten sposób tlen bardzo szybko dociera do niedotlenionych tkanek oraz redukuje produkcję kwasu mlekowego.

- Dzięki kilkudziesięciominutowej sesji przed każdym wysiłkiem fizycznym, jak i po przyspieszamy procesy chemiczne organizmu, a rozpuszczony tak tlen dociera lepiej do miejsc wymagających naprawy i regeneracji. Zawodnik szybciej wraca do siebie po długim dniu zmagań rajdowych - dodaje Cegielski.

7,8 tys. kilometrów w ekstremalnych warunkachRajd rusza już 5 stycznia i potrwa niemal dwa tygodnie, w czasie których zawodnicy pokonają dystans ponad 7,8 tys. kilometrów w ekstremalnych warunkach. To pierwszy raz, kiedy odbędzie się on na Bliskim Wschodzie. Zapowiadają się więc naprawdę widowiskowe zmagania.

Opinie (24) 3 zablokowane

 • Powodzenia!

  • 13 2

 • Super!

  Gratsy dla chłopaków.

  • 7 2

 • Nareszcie! Dla wielu wybitnych sportowców regeneracja w komorze hiperbarycznej to codzienna rutyna! (1)

  ... i super, że firma z Trójmiasta ma takie rozwiązania!
  Oby Arek Lindner miał z tego jak największy pożytek. Tylko dlaczego tylko będzie korzystał z takiej komory? Zabrakło pomysłu na resztę polskiej ekipy?

  • 14 2

  • Rysiek :kasa ,kasa,kasa ...

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.